Do góry

02.09 -16.10 Birmingham: Wystawa o polskich imigrantkach

Bohaterkami projektu "Conversio" Małgorzaty Dawidek są kobiety migrujące, osiedlone w Birmingham.

W sierpniu 2015 Małgorzata Dawidek rozpoczęła rezydencję artystyczną w galerii Centrala w Birmingham (UK). W jej wyniku powstał projekt "Conversio".

"Conversio" (łac.) oznacza przemianę, wymianę, cyrkulację. Odnosi się do niego zarówno polska "konwersja" jak i brytyjskie "converse" lub"“conversion:, wskazujące zarówno na rozmowę, wymianę zdań jak i adaptację, włączenie się w do nowej społeczności i zmiany dokonane pod wpływem nowych warunków życia.

Na realizację składają się seria projekcji wideo oraz animacja. Kolejnym elementem pracy jest cykl warsztatów literacko-artystycznych, podczas których migrantki opisują lub wizualizują swoje historie, potrzeby i emocje.

Projekt "Conversio" jest audio-wizualną narracją opartą na opowieściach kobiet migrujących i osiedlonych w Birmingham. Bohaterkami są kobiety w różnym wieku, o różnych backgroundach kulturowych i etnicznych, pochodzące z różnych klas społecznych, które zostały zmuszone do osiedlenia się w nowych dla siebie warunkach społecznych, kulturowych i ekonomicznych.

W projekcie zostaną prześledzone procesy adopcyjne, które przechodzą kobiety rozpoczynające życie w nowych warunkach, dokonujące koniecznych przewartościowań w obliczu zmian. Jest on rodzajem dokumentacji funkcjonowania pośród barier kulturowych, blokad językowych i ograniczeń ciała.

Równocześnie celem projektu jest dyskusja z pojęciem kobiecości rozumianej jako reprezentacja kultury i analiza kobiecej cielesności w kategoriach medium pamięci historycznej.

"Conversio" jest rodzajem kalejdoskopu indywidualnych doświadczeń i dialogu z historią badaną do lat 90. XX wieku głównie z perspektywy uniwersalnego Zachodu. W tym kontekście projekt jest skupiony na postawach wykluczonych (migrantach, bezpaństwowcach), a w dłuższej perspektywie ma stanowić rodzaj platformy translatorskiej między Wschodem z Zachodem.

Zebrany materiał wraz z serią realizacji stworzonych przez uczestniczki projektu zostanie zaprezentowany na wystawie w Galerii Centrala.

Gdzie, kiedy

Wystawa otwarta jest od 3 września do 16 października 2015, w Centrala Gallery, Birmingham, West Midlands B5 5RT

Godziny otwarcia galerii: wtorek- piątek 11:00-18:00, sobota 13:00-18:00

www: http://centrala-space.org.uk/

Wernisaż: 2 września 18:00-20:00

Projekt został sfinansowany przez Arts Council England.

Komentarze