Do góry

1000 kg polskiej sztuki zmierza do Edynburga

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie Festiwalu Sztuki Polskiej dla Dzieci „Latawiec i trąbka”, który zagości do Edynburga w czasie jesiennych ferii szkolnych. Wśród głównych atrakcji festiwalu m.in. spektakle polskich teatrów dla dzieci, sensoryczna i interaktywna wystawa „Bawialnia” dla najmłodszych, wystawa ze słynnymi „Mapami” małżeństwa Aleksandry i Daniela Mizielińskiech (sprzedanych na całym świecie w ponad 3 milionach egzemplarzy); najwyższej jakości projekty polskich designerów, m.in. lampa Maria SC, inspirowana postacią polskiej noblistki; spotkanie z dwukrotną laureatką „Nobla Ilustratorów”, Iwoną Chmielewską; oraz warsztaty ilustratorskie dla dzieci w każdym wieku, prowadzone przez polskich artystów ze Szkocji i Polski.

“Maszyna do opowiadania historii” - spektakl “Teatru Pinokio” z Łodzi. Środa 18 października i czwartek 19 października 2017 / Summerhall Old Lab.

Sprowadzenie wystawy do Edynburga to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale też nie lada wyzwanie logistyczne. Do stolicy Szkocji, drogą powietrzną i lądową, trafi łącznie ponad 1000 kg polskiej sztuki zapakowanych w 12 drewnianych skrzyń. Wśród najcięższych transportowanych dóbr są dywany i namioty, które będą stanowić część sensorycznej, interaktywnej instalacji dla dzieci „Bawialnia” (wystawa czynna codziennie od 13- 22 października 2017 w godzinach 11:00 – 18:00 w Summerhall.). Wśród najdelikatniejszych – lalki cieniowe Teatru Figur z Krakowa. Transportowi towarzyszy maskotka festiwalu – Prosiak, bohater prezentowanej na festwialu książki Oli Płocińskiej.

“Prosiak” - bohater książki Oli Płocińskiej.

Koncepcja festiwalu oraz sprowadzenie najgłośniejszych polskich designerów, ilustratorów i aktorów zajmujących się sztuką dla dzieci to zasługa producentki sztuki Poli Amber, od kilku lat mieszkającej w Edynburgu. Jak przyznaje młoda mama, na pomysł festiwalu wpadła obserwując polskie dzieci bawiące się na edynburskich placach zabawach. Jak mówi, festiwal ma pobudzać dziecięcą wyobraźnię i rozbudzić zainteresowanie polską sztuką wśród dzieci emigrantów oraz ich znajomych. W programie znajdą się również wykłady dla dorosłych, m.in. wydawców potencjalnie zainteresowanych sprowadzeniem polskich książek do Szkocji.

Warsztaty plastyczne “Psikusy”. Prowadzenie: Magda Jurek, Małgorzata Gurowska/ Summerhall, The Upper Church Gallery, 20 października.

Jak dodaje Lidia Krzynówek z Polish Cultural Festival Association, jedna z organizatorek festiwalu:

Od 12 października przez 11 dni mali i duzi widzowie będą mogli uczestniczyć w serii warsztatów, obejrzeć ciekawe polskie sztuki teatralne, oraz pobawić się w interaktywnej bawialni pełnej pięknych książek, gier i najwyższej klasy zabawek stworzonych przez polskich designerów i producentów. Mam nadzieję, że jak najwięcej dzieciaków i ich rodziców skorzysta i weźmie udział w festiwalu. Bilety rozchodzą się już teraz i warto rezerwować miejsca z wyprzedzeniem, by uniknąć rozczarowania na drzwiach!

Pełen program festiwalu na stronie kiteandtrumpet.com/po-polsku/. Aktualności na temat festiwalu można śledzić również na Facebooku.

Komentarze 3

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#111.10.2017, 04:57

"drogą naziemną i lądową"

Że jak ???

ChaoticBiker
2 532
ChaoticBiker 2 532
#211.10.2017, 09:56

no bo jedni juz sa na ziemii, a drudzy musza dopiero wyladowac.

Czy jakos tak.

Infidel
9 587
Infidel 9 587
#312.10.2017, 20:45

mialobyc droga nadziemna.