Do góry

21 września 1327 zamordowano króla Anglii Edwarda II

21 września 1327 zamordowano króla Anglii Edwarda II. Według większości źródeł śmierć nastąpiła poprzez umieszczenie w odbycie króla rozżarzonego do czerwoności żelaza lub pogrzebacza. Taką wersję rozpowszechniali kronikarze w połowie lat trzydziestych i czterdziestych XIV w.

Inna z teorii mówi, że Edward tak naprawdę nie umarł w 1327 roku. Rzekomo uciekł z zamku Berkeley, gdzie go więziono i został pustelnikiem gdzieś w Świętym Cesarstwie Rzymskim. Ciało pochowane w katedrze Gloucester miało należeć do odźwiernego zamku Berkeley. Niezależnie jak było naprawdę, Edward II należy do jednej z najtragiczniejszych postaci w historii Anglii.

Rzeźba przedstawiająca Edwarda II na jego grobowcu w katedrze w Gloucester. Fot. gloucestercathedral.org.uk

Wolał przyjaciela, żona go zdradziła

W odróżnieniu od ojca – Edwarda I, który zapisał się jako wojownik oraz pogromca Walijczyków i Szkotów, Edward II wolał uczyć się, jak podkuwać konie, aranżować żywopłoty, a nawet kopać rowy. Wolał też zadawać się z robotnikami i ludźmi z niższych klas. Takie zachowanie nie było uważane za normalne dla księcia i spotykało się z krytyką współczesnych. Nie tylko to. Mimo że Edward się ożenił i spłodził potomka – Edwarda III, miał słabość do mężczyzn.

Jego faworytem był Piers Gaveston, który w dzieciństwie został wybrany przez samego Edwarda I jako kompan do zabaw dla jego syna. Przyjaźń niespodziewanie zamieniła się w głębsze uczucie, co ostatecznie doprowadziło Edwarda II do zguby. Przed śmiercią został usunięty z tronu, do czego przyczyniła się jego francuska żona – królowa Izabela i jej kochanek.

Pierwszy angielski książę Walii

Edward II przeszedł do historii w jeszcze inny sposób – jako pierwszy angielski monarcha, przed wstąpieniem na tron nosił tytuł księcia Walii. Nadał mu go ojciec, który Walię wcześniej podbił.

Od tej pory wszyscy angielscy, a następnie brytyjscy następcy tronu noszą tytuł księcia Walii. Aktualny – książę Karol – nosi go najdłużej. Został mu nadany 26 lipca 1958 roku. W 1969 roku został nawet koronowany przez swoją matkę.

Następny będzie William

Co ciekawe, tytułu księżnej Walii nie nadaje się następczyniom tronu. Na przykład królowa Elżbieta II jako dziedziczka swojego ojca, króla Jerzego VI, nigdy księżną Walii nie była. Można nią zostać tylko będąc żoną księcia Walii.

Ostatnią, która oficjalnie nosiła ten tytuł była Diana, pierwsza żona Karola, która w 1996 roku się z nim rozwiodła, ale tytuł zachowała aż do tragicznej śmierci rok później.

Obecna żona Karola - Camilla - jest księżną Walii z mocy prawa, ale tego tytułu nie używa. Przybrała inny z licznych tytułów męża – księżnej Kornwalii. Uczyniono to ze względu na pamięć po Dianie.

Następnym księciem Walii będzie syn Karola, William, który aktualnie nosi tytuł księcia Cambridge. Stanie się to jednak dopiero po śmierci Elżbiety II. A jeszcze później księciem Walli będzie syn Williama, czyli George. I tak dalej i tak dalej.

Królowa Elżbieta II, książę Walii Karol, książę Cambridge William i książę George. Fot. Wikimedia Commons

Komentarze 3

Nieznamir
14 952
Nieznamir 14 952
#122.09.2021, 01:32

arystokracja, religie i teraz korporacje. kto by nie wolał z paczką przyjaciół wędrować sobie po bezkresnych równinach, to przez tamte dziadostwa rozmnożyliśmy się jak karaluchy i teraz na Giewont masz kolejkę.

Zbychu_zPlebani
6 182
#222.09.2021, 08:30

Królowa Elżbieta II, książę Walii Karol, książę Cambridge William i książę George

Kto to wymyśla, że imię królowej i jej syna tłumaczymy na polski, natomiast wnuka i prawnuka już nie. I do tego wszystko w jednym zdaniu. Coś jak te skróty, VCD wymawiają jako fał-si-di, albo CD-RW si-di-er-wu. Jeden skrót w dwóch językach.

Delirium
23 493
Delirium 23 493
#322.09.2021, 20:42

"21 września 1327 zamordowano króla Anglii Edwarda II"

;p