Do góry

27 bezdomnych Polaków zmarło na ulicach Wielkiej Brytanii

Jarosław jest jednym z 27 Polaków i 800 bezdomnych, którzy zmarli w Wielkiej Brytanii od początku października 2017 r. do końca września 2018 r. Policzyli ich dziennikarze z The Bureau of Investigative Journalism, którzy stworzyli pierwszą krajową bazę nazwisk zmarłych bezdomnych oraz ich historii – czytamy w magazynie reporterów Gazety Wyborczej – Dużym Formacie, który opubublikował reportaż o bezdomnych Polakach, którzy zmarli w Wielkiej Brytanii.

Średni wiek zmarłych kobiet to 53 lata, mężczyźni umierają o cztery lata wcześniej. Przyczynami śmierci najczęściej jest alkohol, narkotyki, śmiertelna choroba, ale też samobójstwa i morderstwa.

Według danych z listopada na 53 mieszkańców Londynu jeden nie ma dachu nad głową. W sumie to 168 tys. ludzi. W całym Zjednoczonym Królestwie to 320 tysięcy osób, co dwusetny mieszkaniec.

Wiadomo, że liczba bezdomnych w UK rośnie, ale chciałam wiedzieć, ile z tych osób umiera. Pytałam na policji, odesłali do biura koronera, koroner – do rady miasta, a oni – do szpitali, i okazało się, że nikt tego nie liczy. Wtedy pomyśleliśmy, że to zadanie dla nas. Od początku nie chodziło o statystyki – chcieliśmy wiedzieć, jak ci ludzie umarli, kim byli

– mówi Maeve McClenaghan, główna autorka projektu.

Maeve i jej zespół poza ulicą szukali zmarłych w szpitalach, noclegowniach i schroniskach. Dotarli do jadłodajni oraz lekarzy, którzy pracują z bezdomnymi. Zapytali organizacje charytatywne. Na stronie internetowej zamieścili formularz, by każdy mógł zgłosić taki przypadek.

Z protokołów policji wiemy o sprawach, w których osoby bezdomne trzeba było identyfikować za pomocą badań DNA albo kart dentystycznych. To ludzie, którzy umarli w niedostępnych, trudnych do odnalezienia miejscach

– wyjaśnia Maeve.

Choroby, samobójstwa, morderstwa

Inny Polak, który znajduje się w bazie The Bureau of Investigative Journalism to Tomasz Suliga. Miał 42 lata, gdy odnaleziono go 31 października 2017 r. w Blackburn w północno-zachodniej Anglii. Od kilku dni leżał martwy pod mostem kolejowym przy Whalley Old Road.

W bazie znajduje się też Piotr Krówka. Miał 36 lat, gdy został zamordowany w Magherze w Irlandii Północnej. W połowie października policja oskarżyła o morderstwo dwóch nastolatków. Jednym z nich jest Polak Adrian K., tożsamości drugiego nie ujawniono ze względu na wiek. Proces jeszcze się nie rozpoczął.

Kolejny bezdomny Polak, Konrad, miał tylko 32 lata, gdy zmarł w Londynie, Mariusz zmarł w sierpniu na raka i marskość wątroby, Remigiusz w wieku 40 lat popełnił samobójstwo, 62-letniego Henryka znalazł inny bezdomny w centrum Plymouth w Devon.

Zhistorii przytoczonych w Dużym Formacie można się dowiedzieć, że większość bezdomnych to ludzie z problemami przywiezionymi już z Polski, często z przeszłością kryminalną, alkoholicy, ludzie chorzy, nie utrzymujący żadnych kontaktów z rodzinami w Polsce.

Cały reportaż można przeczytać na stronie wyborcza.pl.

Komentarze 17

bajgel
145
bajgel 145
#125.03.2019, 08:45

21+69 = 100 ;-)

Profil nieaktywny
zbytnik
#225.03.2019, 08:47

Panie redaktorze, przekopjuj pan tekst tutaj, bo za czytanie Michnika sie placi...chyba ze Wam cos odpala ?

Profil nieaktywny
Delirium
#325.03.2019, 10:07

Chcesz czytać, to płać. W czym problem?

btw

Autor: Paweł Chojnowski. ;)

harrier
10 848
harrier 10 848
#525.03.2019, 17:52

3

Ja chce czytac I nie chce placic. Niech bogaci placa za czytanie o biedakach.

Profil nieaktywny
Delirium
#625.03.2019, 20:15

Gazety są dla bogaczy?

Wiesz ile czasu zajmuje praca nad reportażem?

Idź być goopia gdzie indziej. ;p

harrier
10 848
harrier 10 848
#726.03.2019, 01:49

Nie rozumiesz I swoim zwyczajem probujesz obrazac.

Tak, jestem zdania, ze ludzie biedniejsi powinni miec uprzywilejowany dostep do prasy.

Nie zaplace za artykul takze z tego powodu, ze panoszy sie w mediach tzw. 'poverty porn'. Czy wzmiankowany artykul ten zalosny trynd reprezentuje - nie wiem, nie jestem w stanie ocenic bez czytania.

Zbychu_zPlebani
7 835
#826.03.2019, 06:39

mozesz wykupic darmowy miesiac za 1pln ktory ci zwroca na konto i po miesiacu zrezygnowac. jest oplcja platnosci paypal wiec brytyjska karte mozesz uzyc.

Profil nieaktywny
Delirium
#926.03.2019, 09:17

Twoim zwyczajem? Nie obrażaj ludzkiej inteligencji, a nie zostaniesz obrażona. ;p

Prasa jest dla bogaczy? Ile kosztuje gazeta? Jak chciałabyś rozwiązać wyimaginowany problem? "Newspaper benefit"? ;)

A reportaż to nie artykuł. :p

harrier
10 848
harrier 10 848
#1026.03.2019, 10:55

Nie bardzo mam czas sie z Toba czubic, Delira. Nie trzymasz zreszta poziomu, schodzisz przerazajaco nisko niekiedy, a ja tego nie lubie.

Nie wiem, jak 'rozwiazuje problem Guardian czy Scotsman. Mam prenumerate Scotsmana, ale jak chce zwrocic Wasza uwage na jakis material stamtad, to da sie przeczytac bez dodatkowych oplat.

Prasa zawsze chyba byla w wiekszosci finansowana z reklam.

Zareagowalam zartobliwie na Twoje 'chcesz czytac, to plac', bo chce czytac, a nie chce placic :P

Profil nieaktywny
Delirium
#1126.03.2019, 17:53

harrier 7 345

#10Dziś - 10:55

"Nie trzymasz zreszta poziomu, schodzisz przerazajaco nisko niekiedy, a ja tego nie lubie"

.

Za to doskonale trzymam pion. ;p

Życie wciąż potrafi mnie czymś zaskoczyć - właśnie poznałem pierwszą kobietę, która nie posiada w domu lustra. ;)

To, co lubisz, niezbyt mnie interesuje - to nie koncern życzeń, panno harrierówna. ;)

Prasa jest tania jak nigdy przedtem, od czasów wynalezienia ruchomej czcionki, stać na nią każdego. Przy prenumeracie spadają koszta dystrybucji, wydawca nie dopłaca do twojego egzemplarza. Koszta dystrybucji są dość wysokie właśnie w Szkocji, której mieszkańcy rozsiani są po jakichś górach, wyspach i skałach, a zwroty niektórych dzienników sięgają 60%. Dzienniki docierają na Szetlandy dopiero w godz. 11-13 - ciekawostka taka. ;)

Profil nieaktywny
Delirium
#1226.03.2019, 18:08

Harrier, tak się akurat składa, że -z różnych względów- mam do tematu udostępniania darmowych treści dość osobiste podejście, mam też słabość do "Dużego Formatu", bo od lat jest to właściwie jedyne miejsce, gdzie regularnie publikowane są dobre reportaże. Polski reportaż prasowy został zamordowany właśnie cięciami kosztów przez wydawców prasy. Praca nad reportażem jest kosztowna, chociażby przez swoją praco- i czasochłonność, z punktu widzenia ekonomii redakcjom nie opłaca się utrzymywać na etatach speców od reportażu - jeżeli to robią, to raczej ze względów prestiżowych.

"DF" (a więc "GW") wziął pod swoje skrzydła najbardziej znane nazwiska: Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman (bardzo stare dzieje), nieżyjąca już Teresa Torańska, zawsze świetny, podziwiany przeze mnie Mariusz Szczygieł. Miał tam również swój epizod nasz emitowy Jacek. ;)

"DF" to na ogół wysokogatunkowe treści, dlatego irytuje mnie taka męczybuła jak ty, która oczekuje za darmo, bez żadnych kosztów własnych, starannie wyselekcjonowanego towaru w najwyższej jakości. :)

Profil nieaktywny
Delirium
#1326.03.2019, 18:11

Delirium 2 584

#11Dziś - 17:53

"Prasa jest tania jak nigdy przedtem, od czasów wynalezienia ruchomej czcionki, stać na nią każdego."

Przestaw interpunkcję i wstaw gdzieś "obecnie", bo cosik mi tutaj nie wyszło. ;)