Do góry

9 dzieci zmarło na Wyspach po zakażeniu paciorkowcem typu A

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wyjaśnia, że paciorkowiec typu A (GAS) jest rodzajem bakterii występującej w gardle i na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc. Szczególnie u dzieci.

Ministerstwo Zdrowia uczula rodziców, aby zwracali uwagę na oznaki paciorkowca u swoich dzieci. Dzieje się to po doniesieniach o dziewiątym już przypadku śmierci dziecka po zakażeniu paciorkowcem na terenie Wielkiej Brytanii. We wtorek potwierdzono, że infekcja ta była przyczyną śmierci pięcioletniej dziewczynki z Irlandii Północnej. Wcześniej siedmioro dzieci zmarło z tego powodu w Anglii, a jedno w Walii.

Najczęstszymi objawami paciorkowca są bóle gardła i infekcja skóry, które w większości można łatwo wyleczyć antybiotykami. Paciorkowiec może jednak powodować wiele poważniejszych chorób, w tym szkarlatynę, która dotyka głównie małe dzieci.

Minister edukacji Nick Gibb powiedział, że władze rozważają podawanie dzieciom profilaktycznie antybiotyków. Decyzja w tej sprawie nie została jednak jeszcze podjęta.

Komentarze