Do góry

Anglia: testowanie Brytyjczyków na imprezach masowych

Przed wejściem na wybrane imprezy masowe oraz po wyjściu z nich, uczestnicy będą mieli robione testy na obecność koronawirusa – czytamy na stronie BBC. Sprawdzana będzie też organizacja wejść na imprezy i sposób opuszczania pomieszczeń przez publiczność.

Rząd chce wypróbować kilka pomysłów, w tym paszporty covidowe. Wszystko w celu bezpiecznego wznowienia meczów, imprez masowych i otwarcia klubów nocnych.

W paszportach, zwanych też certyfikatami szczepień, miałyby się znaleźć informacje, czy dana osoba została zaszczepiona, uzyskała negatywny test na koronawirusa lub uzyskała już naturalną odporność. Nie wiadomo jeszcze, jaką dokładnie formę miałyby przybrać paszporty, choć wszystko wskazuje na to, że elektroniczną z wykorzystaniem aplikacji, którą każdy miałby obowiązek ściągnąć na swój telefon.

Sprawdzą wszystko w aplikacji

Testowana będzie także aplikacja z użyciem technologii contact tracing. Pozwala ona sprawdzić, kto miał kontakt z osobą zakażoną. Rozbudowano ją dodatkowo o informacje o szczepieniu oraz wyniku testu na koronawirusa. Rozwiązania te są wzorowane na tych, które wprowadzono wcześniej w Izraelu.

Imprezy, podczas których testowane będą nowe rozwiązania:

  • Londyn – półfinały i finał Pucharu Anglii na Wembley, łącznie trzy mecze
  • hrabstwo Hertfordshire – bieg masowy
  • Sheffield – mistrzostwa świata w snookerze
  • Liverpool – wieczór komediowy, seans filmowy, konferencja oraz impreza w nocnym klubie

Program testowy potrwa od 16 kwietnia do 15 maja. Ostatnią imprezą będzie finał Pucharu Anglii.

Minister sportu Nigel Huddleston opisał całe przedsięwzięcie jako „doświadczenie edukacyjne”, zaznaczając, że nie podjęto jeszcze żadnych decyzji w sprawie paszportów szczepionkowych.

Komentarze 2

damian18
123
damian18 123
#107.04.2021, 10:11

papieren bitte

SlawekEdynburg
1 065
#207.04.2021, 11:16

Hände hoch!

Papieren bitte!

Borys to niezły krętacz, najpierw dziennikarze go pytali czy będą covidowe paszporty a on na to że nie planują. 5 minut później mówi: covidowe paszporty będą działać tak i siak.