Do góry

Antoni Porowski, czyli najpopularniejszy Polak za oceanem

Jest pierwszym członkiem swojej rodziny urodzonym poza Europą. Przyszedł na świat w Montrealu. Jest synem Polaków, którzy wyemigrowali z dwiema córkami do Kanady. Jego matka urodziła się w Warszawie, ojciec w Brukseli.

Młodość spędził w wielokulturowym Montrealu i z dumą mówi, że jest imigrantem. Dorastał, ucząc się polskiego, angielskiego i francuskiego. Jako 12-latek przeniósł się z rodziną do Stanów Zjednoczonych, dokładnie do Wirginii.

Antoni Porowski. Fot. Facebook

USA to nie Kanada

Z trudem przyzwyczajał się do amerykańskiej szkoły. Inne dzieci nie rozumiały ani nie doceniały faktu, że Antoni już wtedy biegle mówił w trzech językach. Nawet jego nauczyciel krzywym okiem patrzył na jego zdolności lingwistyczne.

Po kilku latach powrócił do Montrealu i zaczął studia psychologiczne. Potem przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie uczył się aktorstwa i gotowania. Chodził też na przesłuchania do filmów i seriali. Zagrał w takich filmach jak m.in. „Elliot Loves”, „Daddy’s Boy”, „Blood Surf” czy „The Pretenders”.

Od lutego 2018 jest uznawany za osobowość telewizyjną. Ten status zawdzięcza przede wszystkim udziałowi w popularnym serialu Netflixa „Queer Eye”, w którym pięciu gejów dokonuje przeróbek w życiu mężczyzn i kobiet. Antoni jest tam ekspertem kulinarnym.

Choć jest to jeden z najbardziej pozytywnie nastawionych do gejów programów, Porowski nie chce być szufladkowany jako gej i nie za bardzo lubi zdradzać w serialu szczegóły ze swojego życia. – Chcę być przede wszystkim sobą - podkreśla.

Kuchnia – wielka miłość

Porowski jest typem człowieka, który zaproszony na przyjęcie, zamiast z gośćmi woli przebywać w kuchni.

Gdy jestem w czyimś domu i nie mogą gotować, to zgłaszam się do pozmywania naczyń, gdy jest już po wszystkim

– opowiada.

Nigdy nie twierdził, że jest profesjonalnym kucharzem.

Jestem miłośnikiem jedzenia, kreatorem, który zdobytą wiedzą chce się dzielić z innymi. Jedzenie było zawsze obecne w moim życiu. To pasja, to coś, czego ciągle się uczę i wciąż staram się doskonalić swoje rzemiosło. Wiem, że ludzie, którzy jedzą moje potrawy, naprawdę je lubią i tylko to się liczy.

W wywiadzie dla The Times Porowski mówił, że jedzenie było bardzo ważne w jego rodzinie. Rodzice dużo podróżowali i wracali zawsze z nowymi przepisami. Niedawno ukazała się jego książka kucharska „Antoni in the kitchen”.

Leniwe spaghetti i kabanosy

Z dzieciństwa wspomina „leniwe spaghetti”, które robiła jego mama. Wystarczyły cebula, seler i marchewka, dodatek mięsa i makaron. Chwali też polskie kabanosy. Uważa, że są mało znane poza Polską, a zasługują na to, by je wypromować.

Jem je inaczej niż większość ludzi: Zanurzam w gorącej musztardzie, dodaję trochę miodu. Pychota!

Za najbardziej przereklamowany trend żywnościowy uznaje kolorowanie żywności.

Ostatnio widziałem bochenek chleba w kolorze tęczy i powiedziałem sobie: Dlaczego ludzie to robią, przecież to takie głupie.

Gdyby miał najtańszym kosztem zrobić obiad?

Potrzebny jest groszek usmażony na maśle i puszka tuńczyka. To jadłem często na studiach.

Na pytanie chleb czy ziemniaki, odpowiada zdecydowanie: Ziemniaki.

Lubię je z bitą śmietaną lub dauphinoise, bo stają się chrupiące, a między ich warstwami jest ser.

Porowski? A może Porter?

Wyjawił, że zastanawiał się nad zmianą nazwiska na coś bardziej amerykańskiego: Porter albo Portman, aby „lepiej się dopasować”. Na szczęście tego nie zrobił. Dziś jest gwiazdą telewizji z rozpoznawalnym polskim nazwiskiem. Jego profil na Instagramie śledzi już ponad 4,2 miliona użytkowników.

Zaliczył uczelnię z inną specjalizacją niż sądzili jego rodzice. Skończył studia artystyczne, a oni myśleli, że uczył się handlu. Długo też trwało zanim wyjawił rodzinie, że jest gejem. Zrobił to z zaskoczenia. Gdy ojciec odwiózł go na lotnisko, przed startem samolotu wysłał mu esemesa: „Nadszedł czas, aby Ci powiedzieć: Kocham. Jestem kochany. Nazywa się Joey i mieszkamy razem”.

Mówi, że jego seksualność jest dla niego czymś bardzo prywatnym, więc nie czuł potrzeby formalnego coming outu. Kiedyś nie chciał wprost odpowiedzieć na pytanie, czy jest gejem, bi czy hetero. Z tego powodu miał opory, czy wystąpić w „Queer Eye”. „Jestem gejem, jestem w związku” – przyznał w końcu w wywiadzie dla magazynu GQ.

Fot. Instagram/@antoni

Cały świat musi wiedzieć

Porowski udzielił niedawno wywiadu amerykańskiemu portalowi Buzzfeed. Odniósł się w nim do nagonki na osoby LGBT w Polsce. Mówił, że dramatyczne wydarzenia z Marszu Równości w Białymstoku zmusiły go do podjęcia działań przeciwko homofobii.

Czułem, że to dla mnie wezwanie do działania

– powiedział Porowski, dodając, że czuł się zobowiązany do powiedzenia czegoś ze względu na swoje polskie pochodzenie.

Czasami nie możesz popadać w samozadowolenie i musisz coś powiedzieć

– tłumaczył, odnosząc się do wypadków z Białegostoku, gdzie pod koniec lipca w czasie Marszu Równości uczestników tej parady zaatakowali kibole. Wiele osób zostało rannych. Do dziś zresztą nie rozliczono bandziorów.

Cały świat musi wiedzieć, że w tym kraju dzieją się nieprawdopodobne rzeczy. My w pewnym sensie jesteśmy szczęściarzami. Możemy maszerować w paradach bez obaw. W Polsce nie jest to możliwe

– zauważył z żalem Antoni Porowski.

Komentarze 5

elcomendante
1 598
elcomendante 1 598
#116.11.2019, 10:58

No, tutaj też go rozpoznają. U mnie w pracy cały czas Porowski to,Porowski tamto...

I w radiu tez było.

I nie wiem,czy dlatego że kucharz,czy ze gej.

Jprdl,juz lepiej o brexicie napiszcie,a nie gejach kucharzach.

Delirium
16 187
Delirium 16 187
#316.11.2019, 12:45

Przyjaciółka żony kota Raffaele pamięta, że onegdaj Porowski miał przyjemność pichcić kanapki ze smalcem i osobiście je dowozić Markowi z Wieżowca w Motherwell, w czasach, gdy Marek mieszkał na dętce z żaglem pośrodku Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego.

Infidel
12 073
Infidel 12 073
#416.11.2019, 21:48

Musial miec paskudnego nauczyciela jak patrzyl na niego krzywym okiem bo ten znal trzy jezyki.

monikxxsa
21
#518.11.2019, 20:59

Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21 do xx.

Mam na imię Monia lat 27, wzrost 169cm,

wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.paniedzis.pl

i wyszukaj mnie po niku: Gabi5 napisz do mnie i spotkajmy sie!