24.11.2020, Katarzyna ZagataWyrok rozwodowy może być wydany przez sąd w Polsce mimo nieobecności jednej ze stron. Sąd nie będzie doręczał go z urzędu. Każda ze stron ma prawo w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku złożyć wniosek o jego doręczenie wraz z uzasadnieniem. To otwiera możliwość apelacji.
18.09.2020, Katarzyna ZagataPolacy bez względu na miejsce zamieszkania mogą uzyskać rozwód przed polskim sądem. W przeciwieństwie do postępowania rozwodowego w UK, w Polsce nie trzeba wykazywać tzw. separacji faktycznej, czyli okresu, podczas którego małżonkowie nie mieszkają ze sobą.
07.04.2020, Katarzyna ZagataZ powodu pandemii koronawirusa w polskich sądach zostały odwołane wszystkie rozprawy. Dla Polaków mieszkających za granicą stawiennictwo przed sądem w Polsce powoduje wiele komplikacji. Istnieją możliwości, aby nie przylatując do Polski uzyskać korzystne orzeczenie.
06.02.2020, Katarzyna Zagata7 listopada ubiegłego roku zmieniły się zasady zaskarżania wyroków wydanych przez polskie sądy. Jeśli Twoje powództwo zostało oddalone albo jeśli byłeś pozwany, a polski sąd zasądził od ciebie świadczenie i nie zgadzasz się z treścią wydanego orzeczenia, możesz je zaskarżyć.
28.02.2019, Katarzyna ZagataRodzic, który wbrew woli drugiego rodzica wywozi dziecko do Polski lub bezprawnie zatrzymuje dziecko w trakcie pobytu w Polsce musi liczyć się z wszczęciem przeciwko niemu postępowania w trybie Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę.
24.01.2019, Katarzyna ZagataJesteś współwłaścicielem nieruchomości w Polsce? Chcesz podzielić działkę położoną? Zastanawiasz się jak sprzedać swój udział w nieruchomości wspólnej? Sprawdź w jaki sposób możesz rozliczyć się z pozostałymi współwłaścicielami.
28.12.2018, Katarzyna ZagataNie należy odkładać w czasie załatwienia spraw spadkowych w Polsce, ponieważ na niektóre czynności z nimi związane są ściśle określone terminy. Warto też wiedzieć, jak przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym w Polsce, gdy mieszka się za granicą.
16.11.2018, Katarzyna ZagataTwoje dziecko jest już dorosłe, a Ty nadal płacisz alimenty? Uprawniony do alimentów nie chce się uczyć lub nie podejmuje starań aby się usamodzielnić? Sprawdź co możesz zrobić aby uchylić obowiązek alimentacyjny w Polsce.
15.10.2018, Katarzyna ZagataJesteś po rozwodzie? Zastanawiasz się w jaki sposób załatwić sprawy majątkowe związane ze wspólnym mieszkaniem w Polsce? Sprawdź o czym warto pamiętać przy podziale majątku położonego w Polsce. Na przykład, że możemy go podzielić zarówno w postępowaniu sądowym, jak i zawierając umowę.
14.08.2018, Katarzyna ZagataJeżeli zostałeś pominięty w testamencie lub Twój krewny wyzbył się całego majątku przed śmiercią, warto sprawdzić czy należy Ci się zachowek. Jest to część udziału spadkowego, która przypadałaby Ci gdybyś dziedziczył po spadkodawcy.
12.06.2018, Katarzyna ZagataDobra wiadomość dla Polaków mieszkających w UK jest taka, że nie trzeba przylatywać specjalnie do Polski, aby wyrobić dziecku polski paszport. Wyrobienie dokumentu nie jest skomplikowane, o ile oboje rodzice wyrażają na to zgodę.
16.04.2018, Katarzyna ZagataWystarczy polskie obywatelstwo, by mimo zamieszkania w Wielkiej Brytanii rozwieść się w Polsce. Ze względów finansowych i językowych, decyduje się na to sporo imigrantów. Przed sądem w Polsce może reprezentować nas prawnik.
12.03.2018, Katarzyna ZagataWiele osób sądzi, że wyjazd z Polski zwalnia z obowiązku zapłaty alimentów na dzieci. Jest jednak inaczej, a alimenty z UK można wyegzekwować w polskim sądzie, nie znając nawet miejsca zamieszkania dłużnika.
07.02.2018, Katarzyna ZagataZazwyczaj emigranci nie mogą sobie pozwolić na częste przyjazdy do dziecka. Jak zadbać o to, by widywać dziecko na święta, podczas wakacji w Polsce lub przez Skype'a oraz co robić, jeśli drugi rodzic uniemożliwia kontakty z dzieckiem?
10.01.2018, Katarzyna ZagataPostępowanie spadkowe nie musi być długie i nie musi wiązać się z koniecznością wielokrotnych wizyt w Polsce – zapewnia adwokat Katarzyna Zagata. Sprawdź, co załatwisz w konsulacie, co u notariusza, a co osobiście, a także jakie prawo przysługuje osobie pominiętej w testamencie.
27.11.2017, Katarzyna ZagataMożesz otrzymać nawet 600 euro od linii lotniczych za opóźnienie lub odwołanie twojego lotu. Musisz jednak z góry zadbać o pewne kwestie, na przykład zachowanie paragonów, udokumentowanie opóźnienia.