Do góry

Biopaliwo ze szkockiej destylarni na ratunek światu

Produkcją biobutanolu zajęła się szkocka firma Celtic Renewables. Po raz pierwszy firmie udało się wytworzyć paliwo zdolne do zasilania samochodu w 2017 roku. Biobutanol pozyskuje się podczas procesu produkcji szkockiej whisky słodowej. Mikrobiolog Martin Tangney, założyciel i prezes start-upowej Celtic Renewables, wyjaśnia, że impulsem do uruchomienia firmy, była chęć walki z emisją gazów cieplarnianych.

Szkoci już uruchomili swoją pierwszą rafinerię. Obecnie trwają końcowe próby i testy technologiczne, które mają rozpocząć eksploatację na pełną skalę jeszcze w tym roku. W planach jest budowa pięciu biorafinerii na całym świecie w ciągu najbliższych kilku lat.

Podobny projekt realizuje też producent szkockiej whisky Glenfiddich z Dufftown. Firma zmodyfikowała swoją flotę samochodów dostawczych tak, aby działała przy pomocy produktów ubocznych whisky. Glenfiddich twierdzi, że dzięki zastosowaniu biogazu firma obniżyła emisję dwutlenku węgla o ponad 95 procent. Glenfiddich był pierwszą na świecie marką napojów spirytusowych, która wykorzystała pozostałości po destylacji własnej whisky, jako biopaliwo dla swojej floty dostawczej.

Użytkowanie biobutanolu oznacza milion litrów mniej produktów petrochemicznych, które są potrzebne do produkcji rzeczy używanych na co dzień, od paliw po kosmetyki i artykuły medyczne. Te zmiany mogą pomóc obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Na razie brakuje zainteresowania tym rodzajem paliwa wśród producentów samochodowych. Wciąż najlepszym rozwiązaniem dla przyszłości motoryzacji wydaje się elektryfikacja. 

Komentarze 3

Sokole
9 095
Sokole 9 095
#123.04.2022, 08:31
shel
1 047
shel 1 047
#223.04.2022, 13:13
;t=45s
GuildWars
204
GuildWars 204
#325.04.2022, 20:03

I oczywiście jak wszystkie produkty eko friendly będzie całkowicie nie WALLET FRIENDLY... A ja sram na eko friendly mamy przykład z prądem dzięki eko friendly ceny poszybowały i to nie chodzi mi o ostatnio co się wydarzyło tylko od lat kilkunastu już. Ja mam w... eko friendly jestem biedny wiec wole WALLET FRIENDLY. Kto chce niech sobie bawi sie w ekologie mi wystarczy przydomowa ogrodek i tyle. Jesli mam placic za cos to wole by bylo to tansze i sram na to czy jest ekologiczne czy nie. Bo te wszyustkie pomysly eko z zero waste produkuja w uj waste na poczatku produkcji lub na samym koncu. Nie wspominajac o przyglupawych elektrycznych autach.