Do góry

Boris Johnson wyrzuca jednych ministrów i przyjmuje nowych

W ramach przeprowadzonej przez Borisa Johnsona rekonstrukcji rządu stanowiska stracili minister edukacji Gavin Williamson, sprawiedliwości Robert Buckland oraz budownictwa i społeczności lokalnych Robert Jenrick.

Dotychczasowa minister handlu międzynarodowego Liz Truss została mianowana nową minister spraw zagranicznych. Zastąpiła na tym stanowisku Dominica Raaba, który z kolei objął funkcję ministra sprawiedliwości i zastępcy premiera.

Truss nadzorowała prowadzenie negocjacji w sprawie umów handlowych zawieranych przez Wielką Brytanię po Brexicie i była bardzo dobrze oceniana zarówno przez posłów Partii Konserwatywnej, jak i przez jej szeregowych członków. Będzie drugą w historii kobietą na czele brytyjskiej dyplomacji.

Raab był szefem brytyjskiej dyplomacji od momentu, kiedy Boris Johnson objął urząd premiera, czyli od lipca 2019 r. Wcześniej przez kilka miesięcy był ministrem ds. Brexitu w gabinecie Theresy May.

W ostatnich tygodniach był bardzo krytykowany za zaniedbania w czasie, gdy talibowie przejmowali władzę w Afganistanie, w szczególności za to, że będąc wówczas na urlopie, nie zadzwonił do swojego afgańskiego odpowiednika w sprawie ułatwienia ewakuacji byłych tłumaczy brytyjskich wojsk i innych lokalnych współpracowników.

Komentarze