Do góry

Brexit staje się faktem. Co się zmieni, gdy UK nie będzie już w Unii

31 grudnia o godz. 23:00 czasu Greenwich, czyli tego obowiązującego na Wyspach Brytyjskich, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, po 47 latach członkostwa, ostatecznie rozstaje się z Unią Europejską. Formalnie nastąpiło to 31 stycznia 2020 roku, ale przez kolejne jedenaście miesięcy obowiązywał okres przejściowy i Wielka Brytania była traktowana jak pełnoprawny członek Unii. To się zmieni od 1 stycznia. Wszystkich zmian, będących konsekwencją Brexitu, są setki. Szczegółowo opisano je w umowie rozwodowej, którą w końcu, po miesiącach żmudnych negocjacji, udało się zawrzeć 24 grudnia.

W wielkim skrócie można powiedzieć, że 1 stycznia Wielka Brytania przestanie być częścią unijnego jednolitego rynku, jednolitej przestrzeni prawnej, unii celnej, nie będzie też już można korzystać z europejskich zasad swobody przepływu osób, a spraw dotyczących Wielkiej Brytanii nie będzie rozstrzygał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Od 1 stycznia podróżnych przekraczających brytyjską granicę, przedsiębiorców, studentów, ale też wszystkich Europejczyków i Brytyjczyków, którzy do tej pory mieli jakiekolwiek kontakty z drugą stroną kanału La Manche czeka wielka zmiana.

Granice i paszporty

Dotychczasowy sposób przekraczania granicy – na dowód osobisty – odejdzie do historii 30 września 2021 roku. Po tym dniu do UK będzie można wjechać wyłącznie posiadając paszport. Osoby, które posiadają status osiedleńca lub tzw. pre-settled status w ramach systemu EU Settlement Scheme będą mogły używać dowodu osobistego co najmniej do 31 grudnia 2025 roku.

Dobra informacja jest taka, że nie trzeba będzie mieć wizy wjazdowej, ale dotyczy to tylko osób, które będą chciały wjechać do UK na krótki czas i tylko w celach turystycznych, biznesowych lub odwiedzenia rodziny.

Za to Brytyjczycy jadący do Unii Europejskiej od 1 stycznia będą ustawiać się w kolejce oznaczonej „non-EU”.

Ubezpieczenie podróży

Obecny system, czyli karta EKUZ nie będzie już obowiązywał. Należy więc zadbać o ubezpieczenie przed wyjazdem do państw UE. Osoby na stałe zamieszkujące Wielką Brytanię przed 31 grudnia 2020 r. będą mogły w dalszym ciągu korzystać z karty EHIC wydanej przez Wielką Brytanię podczas wyjazdów do państw UE.

Praca

Dostęp do brytyjskiego rynku pracy zmieni się diametralnie. Do historii odchodzi przylot i szybkie (legalne!) znalezienie pracy w restauracji, hotelu, czy na budowie. Od 1 stycznia, aby móc w UK pracować legalnie trzeba będzie o tę pracę postarać się wcześniej. 1 stycznia zacznie obowiązywać tzw. system punktowy – jednakowy dla obywateli państw z całego świata, nie tylko z Unii Europejskiej. W założeniu ma on priorytetowo traktować umiejętności i talenty osoby ubiegającej się o wjazd do Zjednoczonego Królestwa, a nie to, skąd dana osoba pochodzi. Rząd nie ukrywa, że chodzi mu o to, aby do Wielkiej Brytanii przybywali wysoko wykwalifikowani specjaliści, a nie np. osoby szukające pracy fizycznej w restauracjach czy w rolnictwie. O szczegółach możecie przeczytać w naszym poradniku Punktowy system imigracyjny w Wielkiej Brytanii

Studia

Wielka Brytania wychodząc z UE, wychodzi też z europejskiego programu wymiany studentów i naukowców Erasmus. Decyzja tłumaczona jest tym, że europejscy studenci są zbyt drodzy. Nowy program – nazwany dla upamiętnienia matematycznego geniusza Alana Turinga – ma być dostępny dla studentów z całego świata. Nie podano jednak żadnych szczegółowych informacji dotyczących programu Turinga. Media spekulują, że wymogi dotyczące naborów będą bardziej restrykcyjne, a koszt korzystania z programu będzie tak duży, że przeciętnego studenta nie będzie na niego stać.

Od 1 sierpnia 2021 r. studenci z Unii Europejskiej stracą dostęp do kredytów studenckich brytyjskiego rządu i będą musieli płacić wyższą stawkę na brytyjskich uczelniach.

Osoby już studiujące w Wielkiej Brytanii będą mogły dokończyć studia na obecnych zasadach, mając dostęp m.in. do kredytów studenckich brytyjskiego rządu.

Rozmowy telefoniczne

31 grudnia na Wyspach przestanie obowiązywać wprowadzona trzy lata temu dyrektywa „Roam Like At Home”. Ustalenia z nią związane oznaczają, że na terenie całej Unii Europejskiej można dzwonić bez przeszkód i dodatkowych kosztów do dowolnego unijnego państwa. Żaden operator w Wielkiej Brytanii nie zamierza przywrócić wysokich opłat za roaming. Rozstanie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską może jednak oznaczać zmiany w cennikach po drugiej stronie kanału La Manche. Polscy operatorzy zapewniają, że postarają się znaleźć rozwiązanie, choć bez podwyżki opłat się nie obejdzie. W tym celu należy śledzić informacje swoich operatorów.

Przelewy pieniężne

Przelewy pieniężne będą odbywać się na niezmienionych zasadach.

Paczki

Mimo wynegocjowanej umowy nastąpią zmiany w transporcie paczek do Wielkiej Brytanii i z UK do Polski. Odbiorca w Polsce zobowiązany będzie do dokonania opłaty w wysokości 17,90 PLN za pocztową odprawę celną. Z VAT zwolnione są przesyłki niehandlowe wysyłane od osoby fizycznej do osoby fizycznej (C2C) o wartości poniżej 45 EUR. Dla paczek powyżej 45 EUR – najprawdopodobniej wystąpi konieczność dopłaty VAT po stronie polskiej przez odbiorcę. Polska ustawa o VAT przewiduje kilka zwolnień z VAT od importu - możecie przeczytać o nich w ustawie o VAT od art.48. VAT w Polsce zapłaci odbiorca w przypadku paczek B2B i B2C od każdej kwoty, o ile towar jest wysyłany w celach handlowych.

VAT i cło

Mimo wystąpienia Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku UE i unii celnej, brytyjscy i europejscy producenci wciąż bedą mieli otwarty dostęp do rynku drugiej strony, bez ceł i ograniczeń kwotowych wymiany handlowe. Od 1 stycznia 2021 r. pojęcia „wysyłek” i „przywozów” nie będą już jednak miały zastosowania w odniesieniu do przedsiębiorstw brytyjskich wysyłających towary do UE. Będzie mowa jedynie o imporcie i eksporcie. Zarówno w przypadku transakcji B2B, jak i B2C przy eksporcie do Unii Europejskiej, jak i imporcie do UK, transakcje będą objęte zerową stawką celną. Dzięki wprowadzeniu płatności odroczonych firma zarejestrowana jako płatnik VAT nie będzie płacić podatku VAT od importowanych towarów po ich przybyciu do Wielkiej Brytanii.

Przewóz towarów

Dotychczas kierowca ciężarówki wioząc towar do Wielkiej Brytanii potrzebował dwóch dokumentów – faktury i listu przewozowego. Od 1 stycznia będzie potrzebował wielu innych – różnych pozwoleń, zaświadczeń, certyfikatów weterynaryjnych czy fitosanitarnych. Rząd brytyjski obiecuje, że wiele z nowych obowiązków będzie można załatwić online, w tym celu przygotowywanych jest 10 nowych programów informatycznych. Problem w tym, że nie wszystkie jeszcze działają i nie wiadomo czy i kiedy będą one ze sobą współpracowały na czas.

Limity na papierosy i alkohol

Od 1 stycznia podróżnych przyjeżdżających z Polski do Wielkiej Brytanii będą obowiązywały takie same przepisy jak podróżnych z krajów trzecich, czyli niebędących członkami Unii Europejskiej. Oznaczać to będzie zmianę (zmniejszenie) limitów dotyczących towarów przywożonych w bagażu osobistym.

Z należności celno-podatkowych zwolnione będą m.in.: tytoń i wyroby tytoniowe w ilości nie większych niż: papierosy – 200 sztuk, cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 100 sztuk, cygara – 50 sztuk, tytoń do palenia – 250 gramów. Bez cła będzie też można przywieźć: alkohol etylowy o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 proc. (np. wódka) – 1 litr, wina niemusujące – 4 litry, wino musujące i napoje do 22 proc. alkoholu – 2 litry, piwo – 16 litrów.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie gov.uk

Tax Free

Od 1 stycznia podróżni, którzy dokonali zakupu towarów na terytorium UE w ramach procedury Tax Free i posiadają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Wielkiej Brytanii będą traktowani jak obywatele państw trzecich. Tym samym będzie im przysługiwało prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium UE, które w stanie nienaruszonym zostaną wywiezione przez nich poza terytorium UE w bagażu osobistym podróżnego.

Warunkiem ubiegania się o zwrot podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium UE będzie posiadanie przez podróżnego potwierdzenia wywozu towarów w formie określonej przepisami państwa członkowskiego, z terytorium którego nastąpił faktyczny wywóz towarów.

Policja i bazy danych

1 stycznia brytyjska policja i służby wywiadowcze stracą dostęp do tych unijnych baz danych, które aktualizowane są na bieżąco. Wciąż będą jednak miały dostęp do danych o podróżnych, kryminalnych, DNA, odcisków palców i pojazdów. Nie wiadomo jeszcze, czym zastąpiony zostanie europejski nakaz aresztowania.

Komentarze 38

Delirium
27 506
Delirium 27 506
#131.12.2020, 10:09

"Nie podano jednak żadnych szczegółowych informacji", "Media spekulują", "postarają się znaleźć rozwiązanie", "problem w tym, że nie wszystkie jeszcze działają i nie wiadomo czy i kiedy będą one ze sobą współpracowały na czas", "nie wiadomo jeszcze"

- a to nawet zabawne jest. Takie przewidywalne. Jednym słowem: bajzel, wiadomo nic.

A "na czas", tzn. od dziś, od północy? :D

Judasz
3 079
Judasz 3 079
#231.12.2020, 10:16

Od dziś, tj. od północy będzie stycznia 2021.

I to jest oczywista oczywistość.

Judasz
3 079
Judasz 3 079
#331.12.2020, 10:17

Chyba, albo tak mi się wydaje...

Delirium
27 506
Delirium 27 506
#431.12.2020, 10:25

No chyba, że BJ przesunie dzisiaj 1 stycznia dla UK na połowę roku.

jacek05
Redakcja
289
jacek05 289
#531.12.2020, 10:36

Ja nie jestem mściwy ani nawet złośliwy (no, może czasami ;), ale widok Anglików stojących w kolejce z napisem "non UE" wraz z obywatelami różnych dalekich krajów...

Może w tych kolejkach poczują się jakby Imperium znów istniało, a słońce nad nim nie zachodziło ;-) Może, jak mówi BJ, tam w końcu poczują się niezależni, wyzwoleni z unijnych łańcuchów... ;)))

Delirium
27 506
Delirium 27 506
#631.12.2020, 10:46

Ja też nie jestem złośliwy, ;p ale marzę o spotkaniu na unijnej granicy moich przełożonych. ;)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#731.12.2020, 11:16

Mnie zastanawia, w co się zmieni, obserwowana przeze mnie u niektórych lokalsow, urzędników czyGP's fałszywa grzeczność, wymuszone uśmiechy.Puszcza już swą niechęć na żywioł?

szalony_mustang
4 814
#831.12.2020, 11:29

Ciekawe czy Home Office wyciagnie wnioski z raportu Alberto Costy i zmieni procedury naturalizacji. Wg raportu koszt uzyskania brytyjskiego obywatelstwa jest rowny z uzyskaniem obywatelstwa Kanady, Australii, Francji i USA... ale razem wzietych :P

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#931.12.2020, 11:53

8

Że co,ze jeszcze cenę podniosą?

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#1031.12.2020, 11:59

Podbija. Będą tacy co zapłacą, zamiast w nieskończoność bulić za odnawianie wizy.

szalony_mustang
4 814
#1131.12.2020, 12:02

Będą tacy co zapłacą, zamiast w nieskończoność bulić za odnawianie wizy.

beda tez tacy co w koncu to oleja i nie majac innego wyjscia opuszcza UK, piechota :)

https://www.telegraph.co.uk/news/2020/12/28/investigation-launched-man-f...

szalony_mustang
4 814
#1231.12.2020, 12:16

Od 1 stycznia podróżnych przyjeżdżających z Polski do Wielkiej Brytanii będą obowiązywały takie same przepisy jak podróżnych z krajów trzecich, czyli niebędących członkami Unii Europejskiej. Oznaczać to będzie zmianę (zmniejszenie) limitów dotyczących towarów przywożonych w bagażu osobistym.

Jacku, masz dobre info ze od 1 stycznia Polska opuszcza UE bo jesli nie to wg strony ktorej link podales w artykule brzmi to tak:

Although there are no limits to the alcohol and tobacco you can bring in from EU countries, you’re more likely to be asked questions if you have more than the following amounts.

Type of goods Amount

Cigarettes 800

Cigars 200

Cigarillos 400

Tobacco 1kg

Beer 110 litres

Wine 90 litres

Spirits 10 litres

Fortified wine (for example sherry, port) 20 litres

Delirium
27 506
Delirium 27 506
#1331.12.2020, 12:19

Niom, zrobią podwyżki, żeby mieć pewność, że już nigdy żaden pracownik magazynu czy operator zmywaka nie wystąpił o obywatelstwo. To ma być teraz rasa Panów, a Panowie, jak wiadomo, nie oglądają się na nikogo, mieszkają w sześciu w przyczepie campingowej, bladym świtem wciągają na nogi wellingtony i ochoczo, ze śpiewem na ustach ("God Save the Queen") doginają w pole, żeby za £8,90 za godzinę zbierać tę swoją brukselkę i papierowe truskawki, a po zakończonej pracy biorą prysznic pod szlauchem i wtrząchają spaghetti z puszki za 20 pikaczy. ;)

Judasz
3 079
Judasz 3 079
#1431.12.2020, 12:25

#13

To chyba o KRLD jest?

szalony_mustang
4 814
#1531.12.2020, 12:29

https://www.gov.uk/guidance/bringing-goods-into-great-britain-from-outsi...

a wg informacji powyzej

Alcohol allowance

How much you can bring depends on the type of drink. You can bring in both:

beer - 42 litres

wine (not sparkling) - 18 litres

spirits and other liquors over 22% alcohol - 4 litres

fortified wine (for example port, sherry), sparkling wine and alcoholic drinks up to 22% alcohol - 9 litres

You can split this last allowance, for example you could bring 4.5 litres of fortified wine and 2 litres of spirits (both half of your allowance).

You will have to pay excise duty and VAT on alcohol you declare. You may also have to pay customs duty.

Allowance for other goods

You can bring in other goods worth up to £390 (or up to £270 if you arrive by private plane or boat). If a single item’s worth more than your allowance you pay duty or tax on its full value, not just the value above the allowance.

If you go over your allowance then you will pay customs duty on the total value of your goods. The rate:

is 2.5% for goods worth up to £630

depends on the type of goods if they’re worth more than £630

From 1 January 2021, you will be able to check your allowances, make a declaration and pay any tax using an online service for passengers.

You will also have to pay VAT at the standard UK rates.

Published 17 December 2020

Delirium
27 506
Delirium 27 506
#1631.12.2020, 12:42

#14:

Judaszu, zerknij do ogłoszeń na polskich portalach. Tych oferujących pracę w UK jest tyle, co kot napłakał i skierowane są do tych, co już byli tutaj i są w stanie udokumentować swój wcześniejszy pobyt, aby móc zaaplikować o settled status. Wciąż próbują ściągać pracowników z zza granicy, na pewno dlatego, że na miejscu mają zatrzęsienie chętnych do pracy. ;)

Niektóre agencje w czasie obowiązkowej kwarantanny wypłacają pełne wynagrodzenie, udzielają pożyczek na pokrycie zakwaterowania, zwracają koszta przelotu - jak to nazwać inaczej, niż desperacją? :)

Judasz
3 079
Judasz 3 079
#1731.12.2020, 12:43

Może to miłość do bliźniego ?

Delirium
27 506
Delirium 27 506
#1831.12.2020, 12:44

O kurde, ale hardcore:

"Praca min 6 dni w tygodniu. Nie wymagamy znajomości języka! Możliwość darmowego zakwaterowania w kantynie przy budowie"

https://m.olx.pl/oferta/praca/praca-na-budowie-w-londynie-CID4-IDFEXdr.h...

;D

Delirium
27 506
Delirium 27 506
#1931.12.2020, 12:44

Kwatera za free. :D Wbijamy? ;)

Judasz
3 079
Judasz 3 079
#2031.12.2020, 12:48

A ile dni max w tygodniu trza tyrać?

szalony_mustang
4 814
#2131.12.2020, 12:59

A ile dni max w tygodniu trza tyrać?

osiem :P

Judasz
3 079
Judasz 3 079
#2231.12.2020, 13:02

I po ośmiu dniach roboty już płacą?

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2331.12.2020, 13:14

Ad19. Dojeżdżałem kilka mil do pracy, w skladziku obok toalety, sypialniane sprawy-puszki, kołdry jakieś. Pytań kolegi, ktoś tu spał? Tak czasami. A gdzie? Na kantynie. O kur! W tym badziewiu? Na peryferiach? Uuuu, współczuję tym co się decydują. Cóż, pewnie młodzi, zadni grosza, bo Provident o spłatę naciska

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2431.12.2020, 13:37

Eeee,podniesc,to juz raczej nie podniosá,bo po brexicie nie bedzie juz takiego ruchu w interesie.

Ale i nie obnizá,bo wciaz jest masa ludzi z SS-em,którzy w koncu zaaplikujá o obywatelstwo.

Czesc z nich pewnie opusci to eldorado,ale sporo tu zostanie.

Sokole
9 184
Sokole 9 184
#2531.12.2020, 13:55

Dostalem ankiete z Home Office pytajaca czy zaplacilbym wiecej za obywatelstwo, ile wiecej, czy wiecej za fast-track itp.wiec zgaduje ze testuja grunt pod podwyzki.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2631.12.2020, 13:59

Podłość ludzka nie zna granic :)

szalony_mustang
4 814
#2731.12.2020, 14:18

czy wiecej za fast-track itp.

przewiduja fast-track? prosze, prosze :D jak zmiejsza kwote za golden passport to moze sie zastanowie :P

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2831.12.2020, 14:20

co to fast-track?

szalony_mustang
4 814
#2931.12.2020, 14:33

wg raportu Albero Costy dotyczacego propozycji zmian w zasadach naturalizacji 67% brytyjczykow zgadza sie z tym, ze imigranci ktorzy od dawna mieszkają w UK, powinni naturalnie otrzymywac brytyjskie obywatelstwo. Zdecydowanie przeciwnych takiemu rozwiazaniu jest 8% badanych.

Sokole
9 184
Sokole 9 184
#3031.12.2020, 16:07

#28 ile jestes w stanie zaplacic zeby wbic sie w kolejke przed innymi.

Jak na lotnisku.

szalony_mustang
4 814
#3131.12.2020, 16:20

Sokole, a bylo w tej ankiecie cos o dodatkowej zaplacie za inny kolor paszportu? bo nie lubie ani niebieskiego ani czerwonego :(

Sokole
9 184
Sokole 9 184
#3231.12.2020, 16:22

Nic, a powinno byc moim zdaniem.

Rosyjski gangster, tfu oligarcha ma miec taki sam jak ja?

Napewno doplacilby £100k za platynowy.

Igor89a
1 354
Igor89a 1 354
#3331.12.2020, 16:55

#14 A Ty już "wiesz" jak tam jest... ;)

Igor89a
1 354
Igor89a 1 354
#3431.12.2020, 16:57

Czyli można wnioskować, że zmieni się objętość "Białych murzynów" na świecie, a przynajmniej w Edinburgh'u?(?) :)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#3531.12.2020, 19:53

#18

Haha zakwaterowanie w kantynie. Hardcore dobre.

azteca
279
azteca 279
#3726.12.2021, 19:30
Delirium
27 506
Delirium 27 506
#3826.12.2021, 20:27

Artykuł pochodzi z "Deutsche Welle"

To nawet zabawne, że Deutsche Welle zajmuje się brakiem ok. 100.000 kierowców w UK, rozumiem, że brak 60.000-80.000 kierowców w Niemczech to również wina Brexitu. To samo DW:

https://m.dw.com/pl/dramatyczny-brak-kierowc%C3%B3w-tir%C3%B3w-widmo-bra...

W UK jest około 1,1 mln wakatów. Rozumiem, że 1,2 mln wakatów w Niemczech, to efekt Brexitu:

https://www.google.com/amp/s/www.money.pl/gospodarka/niemcom-grozi-katas...

i

https://www.google.com/amp/s/forsal.pl/praca/praca-za-granica/artykuly/8...

Puste półki? Niom, czasem rzeczywiście brakuje ulubionego papieru do tyłka, wtedy wybieram inny. Stacje benzynowe? Tiaaa, każdy słyszał, a -poza okolicami Londynu/południową Anglią- prawie nikt nie widział.

Niech jeszcze "DW" postraszy brytyjską inflacją (4,2% vs. 5,2% w Niemczech).

Nigdy nie było mi tak dobrze w UK, jak teraz.

:p