Do góry

Brexit: Szkocja, Walia i Irlandia Płn. ucierpiały bardziej niż Anglia

Gospodarstwa domowe w Szkocji, Walii i Irlandii Płn. odczuły największy spadek standardów życia w związku z wynikiem referendum w sprawie Brexitu – donosi Herald Scotland, powołując się na badania ekspertów z London School of Economics.

Przyspieszona inflacja oraz spadek wartości funta względem innych walut kosztowały do tej pory przeciętne gospodarstwo domowe w UK ok. £400 w skali roku. Najbardziej wzrosły ceny importowanych produktów żywnościowych, w tym płatków, chleba, kawy, jajek, serów, czekolady, piwa i wina.

Proporcjonalnie najbardziej ucierpiały na tym Szkocja, Walia i Irlandia Płn., ponieważ importowana żywność to większa część wydatków tamtejszych domostw. Najmniej skutki referendum odczuwają z kolei londyńczycy, dla których ważniejszą pozycją w strukturze wydatków jest czynsz i spłata hipoteki, mniej zależne od ceny funta, wyjaśniają autorzy badania. Uczeni nie wzięli pod uwagę takich czynników jak większy koszt zagranicznych wakacji po spadku wartości funta.

Eksperci badania podkreślają też, że ich celem nie była ocena przyszłych ekonomicznych skutków Brexitu, a już odczuwalnych skutków referendum o wyjściu z Unii Europejskiej z czerwca 2016 roku. Dodają, że od tej daty nie tylko UK, ale także kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone zmagają się ze zwiększonym tempem inflacji. Ani w USA ani w UE spadek wartości pieniądza nie był jednak tak odczuwalny. Inflacja w UK wzrosła do trzech procent we wrześniu 2017, o 1.1 punktu procentowego więcej niż w UE.

Herald Scotland przypomina też, że prognoza gospodarcza dla UK jest obecnie gorsza niż dla reszty UE. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że wzrost gospodarczy krajów UE w tym roku wyniesie 2.4 proc. Przewidywania dla UK obniżono do 1.7 proc.

Komentarze 4

TuneUp
70 455
TuneUp 70 455
#122.11.2017, 09:26

A bylo glosowac za niepodlegloscia...?

Infidel
14 166
Infidel 14 166
#222.11.2017, 12:39

A bylo!

Profil nieaktywny
Nepri
#322.11.2017, 12:46

Lider światowego wolnego handlu:D

W końcu lepszy brak dilu niż zły dil. Burza nadciąga, a Tereska dalej swoje .

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#422.11.2017, 18:14

Taaak :) i Niemcy by zrobili Anschluss Szkocji w ramach Unii jak teraz robia z Polska.