Do góry

Brytyjczycy odwiedzają uchodźców w Polsce

Delegacja złożona z byłych i obecnych przestawicieli brytyjskiej Izby Lordów i Izby Gmin przyjechała do Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie. Brytyjczycy przybyli na Pomorze, aby spotkać się z uchodźcami z Ukrainy i przyglądać się systemowi niesienia pomocy w Polsce. W ośrodku w Wygoninie znalazło schronienie 85 ukraińskich sierot.

W pomorskim ośrodku, gdzie dzieci z Ukrainy otrzymały opiekę i schronienie pracują również specjaliści, którzy pomagają im uporać się ze strasznymi wojennymi przeżyciami. Wkrótce dzieci będą mogły korzystać z zewnętrznej siłowni ufundowanej przez Brytyjczyków. Fundatorzy pracowali też przy jej budowie. Wśród członków delegacji był również bokser, Amir Khan. Brytyjski srebrny medalista igrzysk olimpijskich ufundował plac zabaw dla najmłodszych.

Na Pomorzu delegacja z Wielkiej Brytanii miała okazję osobiście spotkać się z uchodźcami, sprawdzić jakie są ich potrzeby i w jakiej są kondycji psychicznej po strasznych przejściach. Goście z Wysp mieli też okazję przyjrzeć się działaniom Polaków, którzy od początku wojny w Ukrainie na co dzień niosą pomoc uchodźcom zza wschodniej granicy. Następnym przystankiem brytyjskiej delegacji będzie Warszawa.

Jak dotąd na Pomorzu schronienie znalazło ponad 60 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Do Polski w ciągu miesiąca trafiło więcej uchodźców niż do całej Unii Europejskiej w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 r.

Komentarze