Do góry

Brytyjski film o pomocy rządu RP w Londynie w ratowaniu Żydów

W filmie zrealizowanym przez brytyjską platformę History Hit we współpracy z ambasadą RP w Londynie, historyk i znany prezenter telewizyjny Dan Snow opowiada o informacjach, które polski rząd w Londynie przekazywał Zachodowi na podstawie m.in. raportów Jana Karskiego i Witolda Pileckiego z getta warszawskiego i obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jak podaje Snow, kulminacją tych wysiłków była publikacja w grudniu 1942 r. „Masowej eksterminacji Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce” – pierwszego oficjalnego dokumentu informującego zachodnią opinię publiczną o Holokauście w okupowanej przez Niemców Polsce.

Przytoczone są również wysiłki polskich dyplomatów w innych krajach: Henryka Sławika w Budapeszcie, Aleksandra Ładosia w Bernie i Tadeusza Romera w Tokio i Szanghaju, którzy wystawiali Żydom fałszywe dokumenty i umożliwiali im ucieczkę ich do bezpiecznych krajów.

Dan Snow wspomina też organizację Żegota, która stanowiła organ polskiego państwa na uchodźstwie, oraz jej kierowniczkę referatu dziecięcego pielęgniarkę Irenę Sendler, która ocaliła setki żydowskich dzieci ukrywając je u polskich rodzin, w sierocińcach i klasztorach. Jak podkreśla historyk, karą za to była śmierć, nie tylko dla osób pomagających, ale i dla ich rodzin, lecz mimo tego tysiące Polaków ryzykowało wszystko, aby pomóc Żydom.

Wysiłki polskiego rządu na uchodźstwie pomogły uratować życie tysiącom Żydów, a jego działania pomogły ukształtować międzynarodową reakcję na Holokaust, zapewniając, że sprawcy zostaną ukarani

– kończy Snow.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ustanowiono go w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Holokaustem określa się ludobójstwo około 6 milionów europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką i wspierane przez uzależnione od niej państwa sojusznicze.

Komentarze 8

Delirium
19 642
Delirium 19 642
#523.01.2021, 13:50

Pozwolę sobie na małą złośliwość: czy izraelska telewizja zakupiła już prawa do emisji?... ;)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#623.01.2021, 14:17

A zauważył ktoś, kilka poprzednich wypowiedzi amba wpieprzyla.