Do góry

Burns Night – Wieczór Haggisu w Szkocji

Burns Night, czyli Noc Burnsa, to wieczór poświęcony pamięci narodowego barda Szkocji. Robert Burns urodził się 25 stycznia 1759 roku i w krótkim życiu (zmarł w wieku 37 lat), przeszedł do legendy jako wielki poeta, wolnomyśliciel i wielbiciel Rewolucji Francuskiej. Słynął między innymi z utworów wychwalających szkocki folklor, w tym „Ody do Haggisu”, którą to potrawę po dziś dzień jada się dla uczczenia pamięci poety w rocznicę jego urodzin.

Haggis, neeps (pomarańczowe) i tatties (kremowe). Fot. © Christelle - Fotolia.com

Ten narodowy specjał Szkotów to swoista kaszanka, przyrządzona z owczych podrobów i łoju, owsianej kaszy i wywaru z mięsa, zaszyta w owczym żołądku, a współcześnie raczej w jelicie. Od kilku lat popularność zdobywa także wegetariańska wersja dania, w której mięso można zastąpić np. cebulą, grzybami, fasolą i migdałami. Do dania serwuje się często tradycyjne neeps and tatties, czyli puree z rzepy i/lub brukwi (neeps - od ang. turnips - rzepa) i ziemniaki (tatties od ang. potatoes), często także jako puree. Przepis na tradycyjną szkocką kolację można znaleźć na stronie: Haggis with neeps and tatties.

Wieczerzę w dniu Burnsa należy oficjalnie otworzyć, gospodarz imprezy może więc przywitać wszystkich, przypominając historię okazji. Kolację otwiera umiejscowienie potrawy na stole (haggis laid) przy dźwięku szkockich dud. Tradycją kolacji imienia Burnsa są także popisy poetyckie i oratorskie.

Networking biznesowy PB Link z okazji Nocy Burnsa.

Od kilku lat, w mniej lub bardziej formalny sposób w obchody szkockiego święta włączają się także Polacy, m.in. polscy przedsiębiorcy z PBLink, organizacji zrzeszającej polskie biznesy w UK. Jak tłumaczy Anna Drogon z PBLink, jedna z organizatorek polskiego networkingu w Noc Burnsa:

Jest to dalej wydarzenie biznesowe i służące zacieśnianiu integracji między polskimi i szkockimi przedsiębiorcami, ale atmosfera jest raczej nieformalna. Na networkingu nie może zabraknąć tradycyjnych elementów wieczoru: wniesienia haggisu na stół, recytacji słynnej „Ody” wraz z odpowiedzią od pań, talerzy pełnych haggis neeps and tatties oraz toastu z whisky. Rezygnujemy jedynie z dźwięku dud przy wnoszeniu potrawy.

Noc Burnsa jest tak popularna, że świętują ją nie tylko Szkoci; na obchody można trafić nawet w Londynie. Kolację z haggisem i whisky można spożyć nie tylko 25 stycznia, ale też przez kilka kolejnych dni. Lista przykładowych imprez: Burns Night Guide 2018.

Komentarze