Do góry

Kupiłem on-line samochód w Irlandii Północnej. Po sfinalizowaniu sprawy dowiedziałem się, że samochód nie ma tax’u i MOT-u. Mieszkam w Glasgow. Proszę o radę, co teraz mam zrobić, aby legalnie dojechać z promu do Glasgow.

W zaistniałej sytuacji zgodnie z prawem nie będziesz mógł prowadzić zakupionego pojazdu, dopóki nie dopełnisz odpowiednich formalności.

Aby pojazd został dopuszczony do ruchu na terenie UK (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna), musi posiadać ważny przegląd techniczny (MOT), być ubezpieczony oraz mieć opłacony podatek drogowy (road tax). Jeśli chcesz jechać zakupionym pojazdem z Irlandii Północnej do Szkocji, powinieneś upewnić się, że powyższe wymagania są spełnione. Badanie techniczne pojazdu MOT powinno się odbyć na terenie Irlandii Północnej, tam również powinieneś opłacić podatek drogowy oraz ubezpieczenie.

Możesz prowadzić pojazd, jadąc na przegląd techniczny (uprzednio zarezerwowany), pod warunkiem, że będziesz posiadać odpowiednie ubezpieczenie – nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują taką ochronę, dlatego musisz to dokładnie sprawdzić. Po przeglądzie technicznym będziesz mógł opłacić podatek drogowy. Jeśli nie posiadasz jeszcze pełnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, będziesz mógł opłacić road tax na poczcie lub w oddziale DVA, prezentując część dowodu rejestracyjnego, którą otrzymałeś przy zakupie pojazdu, tzw. new keeper supplement, certyfikat ubezpieczenia oraz certyfikat MOT.

Dopiero po dopełnieniu wszystkich wspomnianych formalności, będziesz mógł legalnie poruszać się nowo zakupionym pojazdem.Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected]
Lubię to  Śledź 1

Komentarze 1

JacekJohn
2 189 107
JacekJohn 2 189 107
#112.03.2011, 22:00

Laweta ...