Do góry

Co z Twoją emeryturą?

Brak wiedzy Polaków na temat systemu emerytalnego w UK powoduje powstawanie wielu mitów na ten temat, a w szczególności wysokości emerytury lub lat pracy potrzebnych do osiągnięcia uprawnień emerytalnych. Dlatego dziś przedstawiamy kilka najważniejszych informacji na ten temat.

Pomyśl o swojej starości

Jednym z mitów jest informacja krążąca wśród rodaków, że po pięciu latach pracy w Wielkiej Brytanii uzyskuje się prawo do emerytury oraz emeryturę w wysokości 100 funtów tygodniowo. Utarło się, co niejednokrotnie słyszymy od naszych klientów, wśród naszej społeczności, że skoro w Wielkiej Brytanii jest tak rozwinięty system pomocowy, zasiłki są wysokie to i emerytura też będzie na dobrym poziomie. Nic bardziej błędnego.

Podstawowa emerytura państwowa, tzw. State Pension to na dzień dzisiejszy 97,65 funtów tygodniowo. Jaki poziom życia czeka nas w okresie emerytalnym mając do dyspozycji taką kwotę? Myślę, że każdy potrafi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. W tej kwesti rząd brytyjski jest bardzo sprawiedliwy. Wysokość emerytury dla wszystkich jest taka sama, nie jest ona uzależniona od wysokości zarobków.

Brytyjczycy wiedzą, że na państwową emeryturę nie mogą liczyć, dlatego też każdy posiada prywatny fundusz emerytalny. W Polakach świadomość prywatnego funduszu emerytalnego dopiero dojrzewa. Większość młodych ludzi nie chce myśleć o odległej emeryturze. A prawda jest taka, że im wcześniej coś z tym zrobimy, tym więcej zyskamy.

W momencie przejścia na emeryturę poziom naszych dochodów spada o około 70%. Tworzy się luka, którą należy czymś wypełnić, aby móc chociaż utrzymać ten sam poziom dochodów, co wcześniej. Niestety po przejściu na emeryturę nasze wydatki wcale nie maleją. Posłużę się tutaj przykładem. Pewnego dnia przychodzę do pracy, a mój szef mówi mi: Panie Krystianie, jestem zmuszony obniżyć Pana pensję o 70%. Mam nadzieję, że nie wpłynie to źle na naszą współpracę i będzie ona trwała nadal. Wiadomo, że w takiej sytuacji szukam innej, lepiej płatnej pracy, bo mam taką możliwość, alternatywę. W momencie przejścia na emeryturę już jej mieć nie będę. Dlatego muszę pomyśleć o swoich dochodach już teraz...

State Pension

State Pension to inaczej renta państwowa w Anglii i Walii. Szkocja ma trochę inne prawo. State Pension należy do grupy zasiłków (benefits) i przyznawana jest na podstawie składek National Insurance Contribution, tzw. contribution benefit.

Warunki otrzymania State Pension:

 1. Składki na National Insurance Contribution.
 2. Wiek emerytalny. W chwili obecnej wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Zgodnie z reformą wiek emerytalny zostanie wydłużony. W fazie początkowej wiek mężczyzn i kobiet zostanie wyrównany, a następnie zostanie podwyższony do 68 roku życia.
 3. O rentę emerytalną należy się starać, nie jest przyznawana automatycznie.
 4. Od 6 kwietnia 2010 roku trzeba mieć już tylko 30 przepracowanych lat (dla kobiet i mężczyzn tyle samo), aby starać się o emeryturę w UK.

Etapy podwyższenia wieku emerytalnego:

 • Wiek emerytalny dla kobiet urodzonych po 6 kwietnia 1950, ale przed 6 kwietnia 1955 jest podwyższony z 60 do 65 - przejście na emeryturę między 2010 a 2020.
 • Wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet wzrośnie z 65 do 68 w latach przejścia na emeryturę między 2024 a 2046.

Nowe prawo emerytalne

W lipcu 2007 roku weszło w życie nowe prawo emerytalne (Pension Act, July 2007). Główne zmiany, które ono wprowadza:

 • Zmniejszono wymóg przepracowanych lat na 30 lat. Wszystkie osoby, które pójdą na emeryturę po 6 kwietnia 2010 roku, będą musiały mieć przepracowane minimum 30 lat, bez względu na płeć. Do tej pory mężczyźni musieli przepracować 44 lata, a kobiety 39, aby móc starać się o emeryturę,
 • Nie ma obowiązku pracy. Wystarczy płacić przez 30 lat składki na National Insurance Contributions (patrz niżej),
 • Szkoła po 16 roku życia również liczy się do emerytury. Oczywiście tylko nauka w UK. Podobnie, jeśli matki zostają z dzieckiem w domu do 12 roku życia. Ważne, aby Child Benefit płacony był na matkę,
 • Aby zakwalifikować się na minimalną płatność emerytury wystarczy przepracować rok. Otrzyma się wtedy 1/30 podstawowej emerytury, która w roku 2010/2011 wynosi £97.65 na tydzień,
 • Emeryturę można otrzymać dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tak więc można przepracować wymagane 30 lat już np. mając 50 lat, ale emeryturę otrzyma się dopiero po osiągnięciu wieku emerytlanego, czyli 68 lat.

National Insurance Contributions (NIC)

 • Class 1 to podstawowa forma opłaty National Insurance Contributions. Pracodawca w naszym imieniu odprowadza 11,5% z naszej pensji - podobnie jak składki ZUS w Polsce
 • Class 2 – płacą ludzie, którzy są Self-Employed. Składki wynoszą £2.40 na tydzień,
 • Class 3 – voluntary contribution, £12.05 na tydzień. Często podatnicy otrzymują listy z informacją o niedopłacie NIC i zapraszające do wyrównania braków w składkach, aby dany rok został zaliczony do emerytury,
 • Class 4 – ludzie posiadający swoja własną działalność gospodarczą (Self-Employed), płacą 8% NIC z wyrobionych zysków. Jest to po prostu dodatkowy podatek. Nie ma wpływu na wysokość emerytury w przyszłości.

Warto pamiętać, że State Pension jest opodatkowana i niezależna od wysokości zarobków oraz od składek National Insurance Contribution. Oznacza to, że jeśli ktoś zarabia £110.00 na tydzień, to po osiągnięciu wieku emerytalnego, dostanie taką samą State Pension jak osoba, która zarabiała £1,100.00 tygodniowo.

Ale...

Nie wszystkie zarobki kwalifikują nas do otrzymania emerytury. Zarobki poniżej £95.00 tygodniowo nie są zaliczane do lat przepracowanych do emerytury. Należy więc tygodniowo zarabiać minimum £95.00, aby nasze zarobki liczyły się do emerytury. Jeśli tygodniowe zarobki wynoszą od £95.00 do £110.00 czyli mieszczą się w tzw. Lower Earnings Level to wprawdzie nie płacimy NIC, ale nasze zarobki liczą się do emerytury. Jeśli w roku podatkowym twoje zarobki nie przekroczyły £6,745 to nie płacisz składek na NIC.

Po osiągnięciu 16 roku życia można zażyczyć sobie kalkulacji prawdopodobnej wysokości emerytury czyli tzw. Pension Forecast. Dzięki temu możemy się dowiedzieć czy pracodawca odprowadzał za nas składki na National Insurance Contribution. Wysokość State Pension nie zależy od wysokości składek NIC.

Istnieje jeszcze coś takiego jak Second State Pension, czyli maksimum £57.00 wypłacane dodatkowo do emerytury. Wysokość SERPS (state earnings related pension scheme) obliczana jest w momencie przejścia na emeryturę. Do 2002 roku na podstawie wysokości składek National Insurance Contribution oraz wysokości zarobków. Dla ludzi, którzy przejdą na emeryturę po 2030 roku na Additional State Pension będzie składać się jedynie tzw „flat rate” – stały dodatek do emerytury. W razie śmierci partner może przejąć jedynie 50% Second State Pension swego małżonka. Osoby, które są Self-Employed nie mają możliwości otrzymania Second State Pension.

Chociaż sprawa emerytury to odległa dla młodych ludzi kwestia, to jednak warto wiedzieć co i jak, aby nie obudzić się zbyt późno. Wszyscy chcemy przecież nawet na starość żyć godnie w UK.

Komentarze 44

misiol
27
misiol 27
#112.08.2010, 08:33

Co w momencie gdy place skladke na swoj funusz, powiedzmy 5% pensji a drugie 5% oplaca moj pracodawca. Jak wyglada dostep do tych pieniedzy i czy sa one dostepne na jakis okreslonych warunkach. Czy jest mozliwosc wyplacenia ich w gotowce w przypadku gdy rezygnuje sie z pobytu w tym kraju i wraca do Polski albo przenosi sie do innego panstwa ?

aceIDe
2 098
aceIDe 2 098
#212.08.2010, 09:52

Nie dotkniesz tych pieniedzy przed 55 rokiem zycia (jezeli jest to private pension scheme/provider) W przypadku powrotu do Polski mozesz przetransferowac swoja pensje do polskiego funduszu którego mozesz poszkuac na HRMC stronce generalnie szukaj QROPS. Oczywiscie w przypadku transferu zapewne MVR/MVA bedzie odliczone (Market Level Adjustment / Market Level Reduction) Moga ci tez TB terminal bonus zredukowac...oczywiscie TV (transfer value) nie jest gwarantowana bo moze sie zmieniac codziennie....chyba ze to cash fund. W przypadku zdecydowania sie na transfer potrzebujesz discharge forms I TVQ (Transfer value quotation) Aha nie zapominaj ze pracujac i oplacajac skladki czesc która jest placona przez pracodawce jest przed podatkiem natomiast czesc placona przez ciebie jest po podatku wiec dostajesz tax relief czyli generalnie wartosc podatku zostaje dodana do twojej miesiecznej skladki...

I mozna by tak dalej...

kijevna
11 660
kijevna 11 660
#312.08.2010, 09:55

to Twój company pension scheme - powinieneś mieć od nich (firmy, która zarządza Twoją kasą) dość szczegółowe informacje na ten temat - jak nie masz zadzwoń i umów się z konsultantem - wszystko Ci wytumaczy i przedstawi na piśmie.

w ogóle miło, że przedruk na portalu dla Polaków w Szkocji bez informacji na temat obowiązującego tu prawa;)

bus_37
Dundee
21 462 114
bus_37 Dundee 21 462 114
#412.08.2010, 10:01

dlatego nie warto płacić, bo to kolejny łańcuch na szyję. 55 lat? buheheh jak jak juz dozyjesz to i tak to podwyższa do 70 a wtedy to juz krem do grzyba na plecach se będzieci mogli kupić.

żyj szybko, umieraj młodo :)

poprostu
65
#512.08.2010, 13:09

WITAM Uwazam ze zostal poruszony wazny temat.
Korzystam z okazji i zapytam;
40/50 latek pracuje u UK wiec nie jest w stanie w stanie przepracowac 30-tu lat=jaka jest opcja jego emerytury????
gdzie najkorzystniej mozna oplacac prywatny fundusz emerytalny/ o

Lloydsie kraza rozne opinie/
prosze tylko o powazne opinie

don_guccio
327
#612.08.2010, 13:53

@bus 37
żyj szybko, umieraj młodo :)

Z czasem zaczynasz patrzeć na to inaczej :) (to oczywiście nie moja myśl).

Ray
1 370
Ray 1 370
#712.08.2010, 14:12

ULA NOWAK
#5 | Dziś - 13:09

Sprzedam plyte chodnikowa, nieschodzona; lub zamienie
na piec cegiel

TYLKO POWAZNE OFERTY

Profil nieaktywny
raf147
#812.08.2010, 14:20

Ula,
do stażu doliczane są lata przepracowane w innych krajach unijnych
więc tu nie ma problemu,

Profil nieaktywny
waliza
#912.08.2010, 16:17

No jak widac rajska wyspa wprost ocieka miodem i mlekiem. Poza chorobowym na zasadach afryki rownikowej dochodzi jeszcze system emerytalny rodem z Timoru Wschodniego. Czemu piewcy nie pisza , że i tak jest super? Oczka sie przetarlo? Rozowe okularki sie stlukly? Janek dawaj. Popraw wyspofilom .

radnor
26 124 16
radnor 26 124 16
#1012.08.2010, 19:17

rozowo jest, pracodawca ponad 4 stowki co miesiac mi na fundusz odprowadza. znajdz mi lepsza opcje, chetnie zmienie kraj.

poprostu
65
#1112.08.2010, 19:19

Ray Nonexistent hmmmm a ja Tobie polecam test na inteligencje i oby ktos odczytal CI wyniki .....
Rafal S. wiec ile nalezy miec min. lat pracy w UK jezeli ktos nie pracowal wczesniej.
Oczywiscie przy osiagnieciu wieku emerytalnego.

Memnoch
37
Memnoch 37
#1212.08.2010, 20:14

powialo chlodem

Lenka
526
Lenka 526
#1312.08.2010, 20:32

A w przypadku, gdy studia ukonczylam w Polsce, przepracowalam tam 3 lata, a nastepnie wyjechalam do UK i planuje, ze zostane tu do ostatniej swojej minuty, tzn. ze do stazu pracy w UK dolicza mi tylko te 3 lata pracy w Polsce, a nie 9 lat ( 3 + 6 lat studiow)?
To juz chyba lepiej wybrac opcje pobierania emerytury polskiej (8 lat wczesniej, a podstawowa emeryturka wychodzi taka sama. ok 1600 PLN).... I co najwyzej sie doubezpieczyc III filarem.

Profil nieaktywny
waliza
#1412.08.2010, 21:46

KamilB - nie chwal sie. Jestes inteligentny wiec dobrze wiesz, że punkt widzenia zalezy od puntku siedzenia. Tobie jest ok i ciesz sie, udalo sie. Jednak przyznasz, że w takich wypadkach pisze sie OGOLNIE. Dla ogolu i przecietnego emigranta czy obywatela przyszlosc nie wyglada tu zbyt rozowo.

Profil nieaktywny
waliza
#1512.08.2010, 21:48

Cholera Janek chyba na wyjezdzie albo chory bo nic nie napisal a tak liczylem na jego dosadny styl wypowiedzi i ocene systemu emerytalnego :)

radnor
26 124 16
radnor 26 124 16
#1612.08.2010, 22:01

waliza, nie chwale sie, tylko pokazuje ze nie ma 'ogolu'. praktycznie kazdy myslacy zdrowo i pracujacy przez wiekszosc zycia 60-paro latek ma splacone mieszkanie (albo i dwa, buy-to-let jest dosc popularne), jakies oszczednosci, inwestycje, fundusz. sprzedaje to w cholere i kupuje cos w hiszpanii z widokiem na morze na stare lata, gdzie za te 90f tygodniowo popija drinki bo o nic wiecej nie musi sie martwic.

moj wstepny plan to przedwczesna emeryturka w tajlandii, ewentualnie panama. cieplo, tanio i kobiety ladne. :)

cropas
5 417
cropas 5 417
#1712.08.2010, 22:50

Kamil B (na wakacjach)
#10 | Dziś - 19:17

hmm - moglbym znalezc kraj, gdzie sie odprowadza wiecej :)

femme_fatale
13
#1812.08.2010, 23:34

ciekawe, cholera, co z moja emerytura? o.O

brrrzack
561
brrrzack 561
#1913.08.2010, 00:16

a co z tymi prywatnymi funduszami? czy ktoś z Was z tego kozysta?
ktory najlepszy??

cropas
5 417
cropas 5 417
#2013.08.2010, 00:30

ja mam Danica Pension - jest ok

vanill8
495
vanill8 495
#2113.08.2010, 00:46

czyz nie klania sie polska ... "Balcelowicza "? wnioski same same pchaja sie do geby !!! Btw #16 nie znajdziesz durzo lepiej #~ Leszek byl przed nami ... :)

kinga
1
kinga 1
#2213.08.2010, 00:59

jak chcecie odpowiedzi na pytania o emeryturę to mozna zadawac pytania a specjalista odpowiada za darmo na forum www.polskani.info w zakładce Best Accountant. nie patrzcie na godziny dyzuru, jak zadacie pytanie oni i tak odpowiadaja

V i
7
V i 7
#2313.08.2010, 06:59

Skoro po 5 latach nie nabywamy jednak prawa do szkockiej emerytury to ile trzeba pracować żeby takie prawa nabyć???
I czy jesli przepracuję te wymagane lata i wrócę zaraz do Polski to przy osiagnięciu wieku emerytalnego 68 juz wtedy bedę dostawał szkocką emeryturę będąc w Polsce???

Polskiksiegowy
5
#2413.08.2010, 16:28

Witam serdecznie.
W związku z tym, że artykuł wzbudził zainteresowanie postaram się odpowiedzieć na kilka wątpliwości jakie pojawiły się w komentarzach.
Po pierwsze, nie ma możliwości zaliczenia lat przepracowanych w Polsce na poczet lat emerytalnych w UK. Dotyczy to również okresów nauki, studiów.Do Brytyjskiej emerytury liczy się tylko okres pracy w UK. I ważne jest w tym momencie aby przez ten okres były odprowadzane składki NIC. Zdarza się tak, dotyczy to osób samozatrudnionych, że dana osoba prowadzi działalność, odprowadza podatek, natomiast nie odprowadza składek National Insurance Contrabution. W takiej sytuacji okres ten jest zaliczany do stażu emerytalnego.
Kolejna kwestia to wysokość i prawo do emerytury. Wysokość emerytury, jak było opisane w artykule, nie zależy od wysokości pensji. Natomiast po części jest uzależniona od lat pracy i opłacania składek. Prawo do emerytury w chwili obecnej uzyskujemy już po przepracowaniu i opłacaniu składek przez okres jednego roku. Wtedy wysokość emerytury wynosi 1/30 z kwoty bazowej State Pension. Na dzień dzisiejszy kwota State Pension to 97,65 f tygodniowo. W miarę zwiększania się stażu pracy rosnie też kwota naszej przyszłej emerytury. I tak po 15 latach będzie to 15/30 z 97,65. Prawo do wypłaty naszej emerytury uzyskujemy w chwili obecnej w 65 r życia.

Polskiksiegowy
5
#2513.08.2010, 16:38

Chciałbym zaproponować forumowiczom z Londynu zainteresowanym tematem przyszłej emerytury zaproszenie na bezpłatna konsultację z tego zakresu. Konsultacja odbędzie się w naszym biurze w Londynie. W jej trakcie przedstawimy w pełni system emerytalny w UK, odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące systemu emerytalnego w UK, a także w Polsce.Porozmawiamy o alternatywach umożliwiających przeżycie okresu emerytalnego na dobrym poziomie. Chętnych prosimy o przesyłanie swoich zgłoszeń na nasz adres info@ksiegowyuk.co.uk. Spośród wszystkich zgłaszających się kilka osób zaprosimy do naszego biura.
Pozdrawiam

kijevna
11 660
kijevna 11 660
#2613.08.2010, 18:14

mnie by ciekawiło, czy się da jakoś "uratować" pieniądze z OFE, ale Londyn nie po drodze, oj nie!

Polskiksiegowy
5
#2713.08.2010, 18:22

Proszę o przesłanie scanu Pani umowy z OFE i zobaczymy.

Profil nieaktywny
KapitanBomba
#2817.08.2010, 02:16

"Tak więc można przepracować wymagane 30 lat już np. mając 50 lat, ale emeryturę otrzyma się dopiero po osiągnięciu wieku emerytlanego, czyli 68 lat."

:D supeeeeeer. Emeryturka w wieku 68 lat a średnia długość życia Polaka to 71,18 lat. Jupijajej! Żyć nie umierać ;/ 3 lata nacieszyć się przez całe życie odkładanymi do skarpety funciakami? Taaak! :D
Pozostaje tylko zanucić znaną melodię

"Szczęśliwe jest życie staruszka..." ;)

...ale doliczając ten cały stres w jakim żyją emigranci do którego dochodzą często uzależnienia od nikotyny i alkoholu to należy odjąć od 71,18 lat tak ze 10. Czyli idelanie dla skarbu państwa bo nie będą musieli płacić emerytury. Za pogrzeb zapłaci rodzina.
Emerytura jest idealnym modelem pasującym do obecnego stanu świata konsumpcji bezmyślnej - przepracuj wiek produkcyjny tak żeby bogaty na Tobie się dorobił i akurat jak już się zużyjesz to zmienią Cię na nowszy model. To tak jak z samochodami. W XX jeździło się samochodem aż sam się nie rozpadł, dziś zmienia się nowy samochód co chwilę. Tak samo z komputerami i innymi dobrami. I tak samo z człowiekiem. Pracodawcy chcą młodych a jak się zużyje to wymienić na nowszy model a stary wyrzucić na śmietnik.

Od kiedy zaczął się ten szał emerytalny? Od początku XX wieku a właściwie to po II wojnie światowej. Wcześniej model wyglądał inaczej. Każdy pracował ile mógł a starymi rodzicami opiekowały się dzieci. Kiedy te dzieci się zestarzały to i nimi opiekowały się ich dzieci i tak dalej. A dzisiaj każdy liczy na jakieś fundusze emerytalne. Kto wie co będzie za 40 lat? Świat wciąż się przeobraża, jedno upada drugie powstaje, więc nigdy nie można być pewnym że za kilkadziesiąt lat Twoje pieniądze będą jeszcze cokolwiek warte. Żydzi trzymali złoto w zębach a przyszedł Hitler i im powyrywał.

Ja osobiście mam zupełnie inne podejście do emerytury. Na żadne fundusze nie przeznaczam ani grosza. Moja emerytura to inwestycja w domek w górach z kawałkiem ziemi i sadem, tak żeby sobie spokojnie na starość mieszkać będąc jednocześnie jak najmniej zależnym od państwa, światowej gospodarki i ekonomii.

Historia Emerytury:
http://prawo.uni.wroc.pl/~kwasnicki...

Profil nieaktywny
KapitanBomba
#2917.08.2010, 09:25

"bus 37
#4 | 12.08.10, 10:01

żyj szybko, umieraj młodo :)"

Bus dobrze gada, bo...

Life is like a one way ticket :)

Scott_David
4 603
Scott_David 4 603
#3017.08.2010, 13:34

@Polski ksiegowy Best Accountant

Rozumiem ze jestes w Angli skoro spotkanie w Londynie. Ale w artykole podaja ze to jest prawo emerytalne wlasnie z Anglii i Walii. A jakie jest w Szkocji bo troche glopio ze nie podano jakie sa zasady prawa emerytalnego na portalu ktory z zalorzenia jest dla Polakow mieszkajacych w Szkocji.

Czy redakcja moze to uzupelnic?

Lub jesli kolega Polski ksiegowy zna e zasady to niech je napisze dla wszystkich. Bo po co ma ktos cokolwiek obliczac jak sa tu ine zasaday.

Pozdrawiam

radnor
26 124 16
radnor 26 124 16
#3117.08.2010, 18:21

ten tez zyl szybko, umrzec mlodo nie zdazyl. :)

Polskiksiegowy
5
#3217.08.2010, 18:23

Witam.
Anglia, Walia i Szkocja maja to samo prawo emerytalne. Czyli przedstawione powyżej zasady obowiązują w Szkocji. Jeśli chodzi o historię systemu emerytalnego to obowiązujący w Polsce system powstał jeszcze w XIX w. Został stworzony w Niemczech przez kanclerza Otto von Bismarcka.Zakłada on, że wypłacana emerytura jest wypracowywana przez pokolenie osób pracujących.System ten miał się dobrze w sytuacji gdy średnia długość życia wynosiła ok 50 lat, po drugie na jednego emeryta przypadało 4-6 pracujących. W chwili obecnej średnia życia się wydłużyła, jest wyż demograficzny.Ponadto proporcje się odwróciły i jest więcej emerytów niż pracujących.Dochodzi do tego jeszcze emigracja. Tak naprawdę w chwili obecnej prywatna emerytura nie jest już opcją, jest koniecznością. W Niemczech, Francji,Anglii ten problem został zauważony już w latach 70 i od tamtej pory każdy wie że musi mieć prywatny fundusz. Fajnie jest jeśli ktoś może sobie pozwolić na inwestycje w nieruchomości. Ja jestem za. Jednak nie każdego na to stać. Natomiast odkładanie systematyczne np 200 zł budujące mój kapitał w wysokości kilkuset tysięcy złotych na moją emeryturę, czy dające mi prywatną emeryturę w wysokości 2-3 tys miesięcznie jest opcja dla każdego.
Pozdrawiam wszystkich przyszłych emerytów.,

Scott_David
4 603
Scott_David 4 603
#3317.08.2010, 18:53

''State Pension to inaczej renta państwowa w Anglii i Walii. Szkocja ma trochę inne prawo. State Pension należy do grupy zasiłków (benefits) i przyznawana jest na podstawie składek National Insurance Contribution, tzw. contribution benefit.''

Co w taki razie oznacza ten zwrot? Szkocja ma troche inne prawo.

Story21
3
#3505.10.2010, 12:25

Wazniejsze od emerytury (do 65 lat dozywa mniej niz 30% Polakow) jest ubezpieczenie sie w przypadku choroby, czy utraty zycia. To o wiele prostsza, tansza metoda. Moze byc oczywiscie uzupelnieniem tzw. pension scheme. W Angli w przypadku choroby pracodawca nie zaplaci nam 75% zarobku tak jak w Polsce (L4). Warto nad tym sie zastanowic. Pracuje w angielskiej firmie ubezpieczeniowej jako polskojezyczny doradca. Udzielam darmowych porad w zakresie doboru ubezpieczen dopasowanych do indywidualnych potrzeb (rodzina, dzieci, osoby samotne). Angielski system rozni sie zdecydowanie w porowaniu z tym do ktorego przywiklismy. Z uwagi, ze wiekszosc z nas pracuje w zawodach ryzykownych (do takich nalezy praca na magazynie) zachecam do zapoznania sie ze sposobami zabezpieczenia naszego zdrowia, zycia czy pensji.
story21@interia.pl. 07510205816

Scott_David
4 603
Scott_David 4 603
#3605.10.2010, 12:30

Tak i tez jesli ktos pracuje na magazynie nie zarabia pewnie tyle aby sobie pozwolic na jeszcze jedno ubezpiecznie...

Ja juz mam ubenzpiecznie na samochod, mieszkanie, sprzet elektroniczy dodatkowo pension scheme. A to ile placi pracowdawca podczas choroby czesto zlaerzy dla kogo sie pracuje... Wiadomo jak dla agencji to coz...

Scott_David
4 603
Scott_David 4 603
#3705.10.2010, 12:40

Pozatym masz jakies dziwne dane srednia dlugos zycia Polakow to jakies 75 lat co i tak ma sie nijak do Polakow zyjacych w UK. Gdzie srednia dlugosc zycia wynosi 79 lat.

To na tyle.

Polskiksiegowy
5
#3806.01.2011, 09:39

"Wazniejsze od emerytury (do 65 lat dożywa mniej niz 30% Polakow)" - ciekawe skąd są te dane. To co my proponujemy swoim klientom to program emerytalny, który zawiera w sobie ubezpieczenie na życie. Zabezpiecza to rodzinę na wypadek tragicznej sytuacji.

raftom41
80
#4019.04.2013, 13:33

Scott-srednia dlugosc zycia Polakow to moze jest 75 lat ale nie mezczyzn...
a o sredniej Polakow w UK mozesz cos powiedziec gdy ci co wyjechali po 2000 roku dozyja te 79 lat :)

fiona52
18
fiona52 18
#4112.01.2014, 17:34

Witam, wazny temat EMERYTURA. Mieszkam w Szkocji od 6 lat, wlasnie dostalam EMERYTURE 30.32 £ tygodniowo, zadne 97£ wszystko zalezy ile lat zaklad potraca ci skladke na NI

Profil nieaktywny
yourteacher
#4219.02.2014, 16:22

radnor
#16 | 12.08.10, 21:01
waliza, nie chwale sie, tylko pokazuje ze nie ma 'ogolu'. praktycznie kazdy myslacy zdrowo i pracujacy przez wiekszosc zycia 60-paro latek ma splacone mieszkanie (albo i dwa, buy-to-let jest dosc popularne), jakies oszczednosci, inwestycje, fundusz. sprzedaje to w cholere i kupuje cos w hiszpanii z widokiem na morze na stare lata, gdzie za te 90f tygodniowo popija drinki bo o nic wiecej nie musi sie martwic.

moj wstepny plan to przedwczesna emeryturka w tajlandii, ewentualnie panama. cieplo, tanio i kobiety ladne. :)

Pierwsza czesc to moze i ma sens
druga czesc twojej wypowiedzi towybacz ale jaka by nie byla ta twoja przedwczesna emerytura -to te ladne kobiety juz chyba nie dla ciebie .

PiotrJanowicz
1
#4321.05.2015, 16:55

Witam ,mam pytanie odnośnie emerytury. Moja Żona w Polsce przeszła na emeryture przyjechała teraz już do mnie do Szkocji na stałe ,jak i co ma zrobić żeby dostać tutejsza emeryturę ????

don_guccio
327
#4426.05.2015, 02:02

Żeby dostać tutejszą emeryturę, to musi ją sobie wypracować - szczegóły masz w artykule powyżej. W przeciwnym razie musi żyć z polskiej emerytury.