Do góry

Czy można odzyskać zatrzymane prawo jazdy przed czasem?

Odebrano mi prawo jazdy, za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Karę orzeczono na trzy lata. Czy mogę jakoś wpłynąć na skrócenie kary i odzyskać prawo jazdy wcześniej? Trzy lata to bardzo długo. Może ukończę kurs rehabilitacyjny? - pyta jeden z naszych użytkowników.

Fot. © iStock.com/savas keskiner

Na pytania użytkowników odpowiada nasz ekspert Tymek Skroban-Korzeniecki

Jeśli ani przez policję, ani przez sąd nie został Panu zaproponowany udział w kursie rehabilitacyjnym, umożliwiającym zmniejszenie nałożonej kary, to nie ma możliwości, by mógł Pan z niego skorzystać.

Jednak ponieważ nałożona na Pana kara jest większa niż 2 lata, a mniejsza niż 4, to według prawa, jeśli ma Pan dobry powód (np. może Pan udowodnić, że sąd orzekając karę nie wziął pod uwagę wszystkich okoliczności łagodzących), może się Pan starać o zredukowanie okresu dyskwalifikacji przed sądem.

Trzeba napisać do sądu, który nałożył wyrok. W liście musi Pan podać datę wykroczenia, datę skazania i wszystkie dodatkowe informacje dotyczące sprawy, które Pan posiada. Jeżeli sąd zdecyduje się zmniejszyć nałożony na Pana okres dyskwalifikacji, powiadomi o tym DVLA.Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected]

Komentarze 3

bus_37
Dundee
23 994 114
bus_37 Dundee 23 994 114
#226.04.2013, 21:32

Za jazde po pijaku powinno sie rekwirowac prawko na cale zycie plus kara chlosty.

Nie jestem do konca pewien czy tego typu "podpowiedzi experta" sa ze tak powiem stabilne moralnie?!

Za tydzien w poradniku przeczytamy ile mozna jezdzic bez ubezp*, mot*, czwartego kola*?

*niepotrzebne skreslic