Do góry

Czy warto kupić dom przed Brexitem

„Lokowanie kapitału w nieruchomość to inwestycja długoterminowa, której nie warto się pozbywać przy niekorzystnych prognozach ekonomicznych” – twierdzi Edyta Tadeusiak – znawczyni tematyki nieruchomości w UK.

Co ma Brexit do kupna domu

Z ankiety przeprowadzanej przez szwajcarski bank UBS w maju 2018 roku wynika, że w Wielkiej Brytanii z powodu Brexitu nastąpi spadek inwestycji firm europejskich. Niewątpliwie sytuacja ta wpłynie na gospodarkę Europy. Pośród wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii można wyczuć niepewność przy inwestowaniu w nieruchomości. Pomimo świadomości, jak można uzyskać dodatkowy dochód poprzez inwestycje polegające na zakupie domu pod wynajem, wielu inwestorów wstrzymuje się z podjęciem decyzji.

Czy Brexit naprawdę jest tym czynnikiem, którego należy się obawiać przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu? Jak, mimo niepewności związanych z Brexitem i jego wpływem na ekonomię, dobrze zainwestować w Wielkiej Brytanii i wybrać odpowiednią nieruchomość?

Pewne inwestycje

Rynek nieruchomości od lat uważany jest za jeden z bezpieczniejszych i efektywnych sposobów na uzyskanie dochodu pasywnego. Motywacja, jaką posiada każdy inwestor jest ważnym elementem mającym wpływ na całościowy procesy decyzyjny.

W czasach, gdy populacja wciąż rośnie i zwiększa się gęstość zaludnienia, za możliwość posiadania własnego gruntu trzeba płacić coraz więcej. Niemniej jednak inwestowanie kapitału w nieruchomości to wciąż atrakcyjna lokata. Częściej wybierana niż lokowanie kapitału w bankach oraz bezpieczniejsza niż inwestowanie na giełdzie. Możliwości zysku poprzez inwestowanie w nieruchomości jest wiele, w zależności od posiadanego kapitału inwestora, jego możliwości i strategii. Stając się właścicielem nieruchomości można pokusić się o pomnożenie dochodu przeznaczając dom pod wynajem. Dlatego też coraz częściej nawet drobni inwestorzy decydują się wejść na rynek nieruchomości.

Inwestycje w nieruchomości przed Brexitem

Niepewności związane z Brexitem odczuwają wszyscy przedsiębiorcy, szczególnie działający na rynku brytyjskim. Okazuję się jednak, że ta sytuacja może pozytywnie wpłynąć na rodaków mieszkających na Wyspach. Wartość domów rośnie z roku na rok, zatem zakup nieruchomości zawsze będzie dobrą inwestycją niezagrożoną Brexitem. Przemyślane i mądrze wybrane inwestycje nie są narażone na negatywne skutki Brexitu.

Decydując się na ulokowanie kapitału w nieruchomość należy dobrze się do tego przygotować, jak w każdym biznesie określić wady i zalety planowanej inwestycji. Wybierając miejsce zakupu domu, sprawdźmy, jakie zmiany w okolicy są zaplanowane w najbliższych latach. Mogą to być wszelkiego rodzaju renowacje sąsiednich budynków usługowych, modernizacja infrestruktury komunikacyjnej, szacowany wzrost zatrudnienia w danej dzielnicy. Takie informacje można łatwo uzyskać w lokalnych urzędach gmin bądź na ich stronach internetowych. Dorota Kozłowska – wieloletnia inwestorka przekonuje, aby nie obawiać się inwestycji w nieruchomość, która wymaga remontu. Analizując stan domu oraz oszacowując koszty remontu, wciąż można uzyskać dochód z takiej inwestycji. Wartość posiadłości po renowacji wzrośnie i zysk mamy gwarantowany.

Inwestycja długoterminowa

Niestabilność ekonomiczna, wahania na rynku oraz zmieniające się prognozy przyczyniają się do tego, że liczni inwestorzy źle oceniają sytuację i decydują się na niekorzystne dla nich transakcje. Dla osoby, która zna odcienie rynku nieruchomości jest to często okazją do nabycia intratnej inwestycji. Lokowanie kapitału w nieruchomość to inwestycja długoterminowa, której nie warto się pozbywać przy niekorzystnych prognozach ekonomicznych.

Doświadczeni inwestorzy wiedzą, że kryzysy są cykliczne. Potwierdza to Marta Smith, inwestorka w nieruchomości, współzałożycielka grupy w social mediach Kobieca Strona Inwestowania. „Do każdej planowanej przez nas inwestycji należy dobrać odpowiednią strategię biznesową. Aktualnie Brexit jest tym czynnikiem, który często pojawia się jako zagrożenie. Przyznam, że ja bardziej bałabym się inwestować teraz na polskim rynku niż w Wielkiej Brytanii”.

Brexit może mieć pozytywny oddźwięk w branży nieruchomości, jak mówi Paul T. Lajszczak, dyrektor zarządzający Crowdfunding Place i Financial Broker: „Nietypowa sytuacja gospodarcza ze względu na polityczny wpływ Brexitu spowodowała bardzo atrakcyjny kurs funta przy jednoczesnym dużym wzroście gospodarczym, co napędza ceny nieruchomości, zwłaszcza na północy Anglii. Wielu inwestorów zagranicznych właśnie teraz decyduje się na inwestycje w Wielkiej Brytanii”.


O autorce

Dr Edyta Tadeusiak - znawczyni tematyki nieruchomości w UK. Od 15 lat mieszka w Londynie. Prowadzi firmy zajmujące się nieruchomościami, jak rónież inwestuje w nieruchomości w Wielkiej Brytanii, Polsce i Hiszpanii. Od 2009 r. – managing director w ETB Management Ltd (Londyn). Autorka profilu na Facebooku Dr Edyta Tadeusiak - Wszystko o nieruchomościach w Wielkiej Brytanii. Ukończyła studia doktoranckie z administracji biznesowej na PSB Paris School of Business, a wcześniej studia magisterskie z międzynarodowego biznesu na London Metropolitan University.

Komentarze 12

omegan
14 260
omegan 14 260
#120.11.2018, 08:31

Fajny artykul... byl, do momentu gdy zamienil sie w reklame jakiejs "znawczyni". Szkoda

Profil nieaktywny
autystyczna
#220.11.2018, 08:52

Bo latwiej jest wstawic reklame, niz napisac ciekawy artykul :)

kijevna
18 850
kijevna 18 850
#320.11.2018, 09:35

Męczybuły w akcji od rana...

omegan
14 260
omegan 14 260
#520.11.2018, 10:10

widze wlasnie, znowu tu jestes

Kataryna
4 732
Kataryna 4 732
#620.11.2018, 10:18

W sumie ja tam wyciagnelam wnioski z artykulu: nieruchomosci po Bewxicie stanieja....albo nie :) I ze kazdy ma inne potrzeby i plany :)

magda1981
154
magda1981 154
#720.11.2018, 10:29

Stare przyslowie mowi zeby investowac w ziemie, nieruchomosci badz kruszce. I tego sie trzymam. Zgadzam sie z opinia ze investycja dlugoterminowa mniej odczuje wachania rynku W przypadkuinvestycji typu to buy - to refurbish- to sell bardziej skupila bym sie na lokalnym rynku bo nawet w obrebie jednego miasta tendencje sa zmienne.

adasko001
17
#921.11.2018, 12:12

troche to reklama nie fakty.Mam znajomego kupil domek nowy za 120 tys,oczywiscie w kredycie.Tydzienpo brexicie cena domu spadla do 105 tys.,ale musi oddac 120 plus raty z odsetkami.Nikt nie wie jak sie rynek zachowa jak bedzie twardy brexit.Pisza dlugo terminowo moze byc oplacalne.Nie ,ten domek niech nawet zostanie teraz na 105 tys,ale za 8,10 lat bedzie warty moze 60,powod prosty technolodgia idzie do przodu ,czyli za te lata to co w domu ,okna ,grzejniki ,piec ocieplenie itd to bedzie stare zabytek.To tak jak bys chcial za te pare lat sprzedac swoj samochod za ta sama cene co dales,Nie chodzi o ryzyko po prostu nie oplaca sie w nieruchomosci,,w ziemie tak ale nie w domy

Kataryna
4 732
Kataryna 4 732
#1021.11.2018, 12:17

Kuzwa, ile ja spalam!? Tydzien po Brexicie?!

kijevna
18 850
kijevna 18 850
#1121.11.2018, 12:41

Adasko, a kolega nie musial negativ equity wyrownac? Skad wie ile mu dom spadl?

I tak samo - ten dom, czy jakies miejsce nue sa wyznacznikiem tego, ze nie warto inwestowac - tutaj jak z wszyatkim - trzeba przede wszystkim wiedziec gdzie i w co.

Nowe budownictwo jest przecenione, jakby widzial jak ten domek za 120k powstal to by uciekl gdzie pieprz rosnie;)

slonce5
640
slonce5 640
#1201.01.2019, 10:08

Artylul tak beznadziejny ze az, zdecydowalem sie to napisac. maslo malsane po calosci.

Kometarz ze mieszkanie po ilus latach bedzie warte 60 tys rownie dobry jak artykol.

Damy jeden prostacki przyklad na kacy...

2 pokojowe 150 letnie mieszkanie na Mornigside, zawse bedzie drozsze od 5 pokojowego nowego mieszkania na Piltonie. Pomimo braku technologocznych nowosci itp.

Cene mieszan nie robia gadzety w srodku a lokalizacja i budulec....

dobra styknie...ide sie napic ...co mnie podkusilo to czytac!

Happy New Year!!!! ;)