Do góry

Darmowe badanie wzroku w Szkocji

Masz problemy ze wzrokiem i chcesz przeprowadzić badanie? Potrzebujesz nowych okularów lub szkieł kontaktowych? Szukasz miejsca, gdzie uzyskasz fachową, bezpłatną poradę i konsultację okulistyczną? Nie wiesz, jakie prawa i benefity Ci przysługują w związku z kłopotami ze wzrokiem?

Nie musisz szukać dalej, już znalazłeś - Downes Opticians pierwsza i jedyna w Edynburgu praktyka okulistyczna oferująca pełen zakres badań i usług w języku polskim i co więcej całkowicie bezpłatnie. W tym artykule znajdziesz też szereg porad i sugesti. Mnóstwo informacji, które powinieneś wiedzieć.

Kim jesteśmy?

Downes Opticians jest niezależną praktyką okulistyczną, która powstała w lecie 2008 roku. Głównym mottem naszej pracy jest profesjonalizm i fachowość oraz indywidualne podejście do potrzeb naszych pacjentów. U nas nie tylko sprawdzisz stan zdrowia swoich oczu, ale także zakupisz odpowiednie okulary i szkła kontaktowe, otrzymasz fachową poradę. Tutaj także możesz dowiedzieć się pomocne mogą się okazać Twoje stare okulary.

W trakcie tworzenia naszej praktyki docierały do nas sygnały, że zdecydowanie brakuje usług okulistycznych i optycznych dla społeczności polskiej, a ponieważ terminologia medyczna nie jest powszechnie używana nawet w przypadku osób znających język, dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić cały zakres badań i konsultacji w języku polskim.

Aktualne oferty w Downes Opticians:

 • darmowe badanie wzroku dla każdego
 • darmowe próby szkieł kontaktowych
 • 25% zniżki na wszystkie oprawki dostępne w praktyce oraz na oprawki zamawiane na życzenie pacjenta
 • zniżki dla studentów
 • zniżki dla osób pracujących lokalnie
 • zniżka dla osób po 60 roku życia
 • price promise, jeśli znajdziesz w innej praktyce oprawki taniej niż u nas to zwrócimy Ci różnicę

Downes Leith Opticians
Pierwsza Polska Poradnia optyczno-okulistycza

2 North Junction Street
EH6 6HN
Kontakt po polsku-Kate
[email protected]
www.downesopticians.com
Tel. 0131 553 53 58

Więcej informacji na temat badania wzroku w Szkocji poniżej:

Zdrowe oczy - zdrowe ciało

Oczy są naszym oknem na świat i wiadomo, jak ważne jest dbanie o ich zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie, dlatego należy przeprowadzać ich regularne badania co roku lub maksymalnie co dwa lata, a nawet - jeśli okulista zaleci - co 6 miesięcy.

W przypadku dzieci badanie kontrolne powinno przeprowadzać się zdecydowanie raz do roku, ponieważ do 8 roku życia można cofnąć lub naprawić większość wad wzroku u naszych milusińskich.

Co roku przed rozpoczęciem sie roku szkolnego przeprowadzamy kampanię społecznościową pod hasłem "8 is too late", gdzie staramy się dotrzeć do szkół, przedszkoli, placówek medycznych i innych podobnych organizacji, aby zwrócić uwagę rodziców, opiekunów, nauczycieli i dzieci jak ważne jest przeprowadzanie szczegółowych badan wzroku juz od najmłodszego wieku.

Badania wzroku nie tylko pomagają nam określić, czy pacjent musi nosić okulary, ale również wskazać bardzo istotne czynniki zdrowotne badanej osoby. Dzięki specjalnemu aparatowi wykonujemy specjalistyczne zdjęcia dna oka, dzięki którym juz w przeciągu kilku sekund widzimy, czy wszystko jest w porządku z naszym zdrowiem lub, czy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele chorób, jak na przykład jaskra, może przebiegać niezauważalnie, ponieważ pierwsze symptomy tej choroby są możliwe do dostrzeżenia dopiero, gdy pacjent ma zniszczone już około 40% nerwu wzrokowego i jego wizja jest znacznie pogorszona. Dzięki regularnemu badaniu okulistycznemu można wykluczyć lub zdiagnozować choroby takie jak cukrzyca, zwyrodnienie rogówki, nadciśnienie i wspomniana już jaskra.

Ciekawe przypadki

Podczas pierwszego roku naszej pracy przebadaliśmy ponad 1000 pacjentów i spotkaliśmy się z wieloma przypadkami wad wzroku, chorób oczu oraz chorób wewnętrznych i metabolicznych. Postanowiłam przytoczyć trzy przypadki chorób zdiagnozowanych u naszych polskich pacjentów, aby podkreślić znaczenie opieki okulistycznej i regularnie przeprowadzanych badań wzroku i dna oka. Zawsze, jeśli występują jakiekolwiek wątpliwości, badanie jest powtarzane a pacjent jest automatycznie kierowany do specjalistów.

I.

Pierwszy przypadek to przypadek pana Adama, u którego po wykonaniu zdjęcia dna oka zaobserwowaliśmy zmiany w naczyniach krwionośnych, po przeprowadzeniu ponownego badania nie było wątpliwości, że zmiany te wywołane są rozwijającą się cukrzycą, pan Adam został natychmiast skierowany do specjalistów, którzy potwierdzili nasza diagnozę.

II.

U małej Ani w Polsce podczas badania zaobserwowano zmiany w dnie oka, ale nie postawiono diagnozy, stwierdzono, że taka jest uroda Ani. Podczas badania u nas od razu po zrobieniu zdjęcia widać było poważną nieprawidłowość i mała natychmiast skierowana została do szpitala okulistycznego w Edynburgu.

Po szeregu badan zdiagnozowano u niej chorobę Coatsa, która jest bardzo rzadką, wadą wrodzona polegającą na postępującym uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki. W tej chwili dzielna Ania jest już po kilku laserowych zabiegach i jest ogromna szansa na to, że będzie nosić okulary z niewielka siłą szkieł, ale gdyby nie została w porę zdiagnozowana, to groziła by jej poważną wadą wzroku w prawym oku.

III.

Kolejną osobą niezdiagnozowaną w Polsce był Marcin. Marcin przebywał w Edynburgu na wakacjach u swojej kuzynki, która jest nasza pacjentką. Postanowili przyjść do nas na rutynowe badanie, Marcin trochę się ociągał, bo był badany w Polsce kilka miesięcy temu. Dużo czasu spędziłyśmy badając Marcina, wykonywałyśmy wszystkie testy po kilka razy, ale wnioski były za każdym razem te same. Marcin cierpi na bardzo rzadką chorobę zwana Retinopatia barwnikowa, która związana jest z odkładaniem się barwnika w siatkówce oka z zaburzeniami krążenia w obrębie siatkówki i postępującym pogorszeniem wzroku. W Polsce nie zostało to zauważone, a jest to choroba dziedziczna, wiec nie możliwe, że rozwinęłaby sie w ciągu 3 miesięcy, bo tyle upłynęło od badania Marcina w Polsce.

Kiedy zachodzi konieczność pójścia do okulisty?

Jeżeli masz nawracające migreny, podrażnione oczy, przenikające światła lub jakiekolwiek inne symptomy powinieneś zarejestrować się do okulisty na badanie wzroku, które w całej Szkocji wykonywane jest bezpłatnie.

Okulary

Zdecydowana większość naszych pacjentów, to osoby noszące okulary, dlatego posiadamy niezrównany wybór rożnych oprawek w rozsądnych cenach i zgodnych z najnowszymi trendami mody. Zawsze służymy profesjonalna pomocą przy wyborze oprawek. Służmy także szczera opina. Każdy doskonale wie, że czasem, oprawki, które fantastycznie wyglądają na naszej koleżance, niekoniecznie są idealne dla nas. Obiektywna opinia może nas uchronić przed złym zakupem. Zawsze istnieje możliwość zamówienia oprawek z katalogów, jeżeli akurat nie posiadamy modelu, którego szukasz.

Posiadamy również markowe okulary korekcyjne oraz słoneczne od największych projektantów: Gucci, Dior, Marc Jacobs, Prada, Raybun, Police, Gant, Guess, Oakley etc. Oprawek tego standardu nie trzeba reklamować, u nas można zakupić je również na raty.

Szkła kontaktowe

Jeśli nosisz okulary to może czas na spróbowanie czegoś nowego? Mowa o szkłach kontaktowych. Dla niektórych jest to alternatywa dla okularów a dla innych idealny sposób na zmianę swojego "image" na specjalne okazje, imprezy czy wydarzenia sportowe.

Przy zdecydowaniu sie na soczewki przeprowadzamy darmowe próby. Polega to na tym, że razem z pacjentem testujemy rożne rodzaje szkieł dobierając te, które najbardziej odpowiadają potrzebom pacjenta. Próby trwają czasem nawet do kilku tygodni, co oznacza, że dostarczamy pacjentom darmowe szkła kontaktowe wraz z płynem czyszczącym nawet na miesięczne użycie.

Okulary gratis

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przy niektórych typach pobieranych benefitów, można dostać okulary lub szkła kontaktowe za darmo, a koszty zostają pokryte przez NHS.

Oto rodzaje benefitów uprawniających do darmowych szkieł i okularów:

 • dzieci do lat 16
 • Uczeń, student w wieku 16-18 lat
 • Income suport - zasiłek dla bezrobotnych
 • Income-based jobseekers allowance-benefit – czyli zasiłek dla osób poszukujących pracy
 • HC2 Certificate
 • HC3 Certificate
 • Valid NHS Tax Credit Exemption
 • Pension Credit Guarantee Credit

Działalność charytatywna

Jeżeli masz w domu parę okularów, której nie nosisz lub jest zepsuta nie wyrzucaj do śmieci. Przynieś do nas. Możesz w ten sposób pomóc komuś w Etiopii, komuś, dla kogo twoje bezużyteczne okulary mogą okazać się zbawienne i zmienić jego życie.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do odwiedzenia naszej praktyki, rejestracji i wykonania badan, dla niektórych może się to okazać kwestią zdrowotną, dla innych rutynowym testem i sprawdzeniem, czy wszystko jest w porządku. Dla wszystkich będzie to mile spędzony czas w doskonałym towarzystwie.

W przyszłości planujemy serię wykładów w języku polskim na temat prawidłowego funkcjonowania naszych oczu, wykrywania wad u dzieci i akcji charytatywnych, które przeprowadzamy. Mam nadzieje wkrótce porozmawiać z wieloma czytelnikami tego artykułu osobiście.

Katarzyna Paradowska, Clare Downes Downes Opticians

Komentarze 17

Profil nieaktywny
szkotka56
#101.09.2009, 08:19

Przeczytałam ten artykuł i ucieszyłam się,bo moja córka(14 l.)nosi okulary i przydałaby się już kontrola.Tylko mały drobiazg - my mieszkamy w Aberdeen,do Edynburga daleko...Czy nie planujecie rozszerzyć działalności na północy?

tlumacz
42
tlumacz 42
#202.09.2009, 09:42

Witam, niestety narazie nie planujemy rozszerzyc dzialalnosci poniewaz chcemy pozostac praktyka niezalezna a nie sieciowka. Jezeli wybieralybyscie sie na wycieczke do Edinburgha to wtedy chcetnie corke zbadamy. Jesli chodzi tylko o badanie wzroku a jezyk stanowi problem proponuje zabrac ze soba osobe ktora jest w stanie tlumaczyc do jakiejkolwiek praktyki okulistycznej w Aberdeen w celu wykonania badania. Dodam ze wszedzie w Szkocji badanie powinno byc bezplatne i nowe okulary dla corki rowniez. Jesli ma pani jakies pytania, prosze o kontakt. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Edinburgha:)

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#303.09.2009, 20:12

Ja tam nie widze nic innego niż w ofercie szkockich salonach okulistycznych, tylko jezyk polski.

tlumacz
42
tlumacz 42
#404.09.2009, 09:44

Dawid Dawid nie byles nie poznales nas nie masz porownania, mysle ze powinni sie na ten temat wypowiedziec nasi stali pacjenci, ktorz wczesniej byli zajerestrowani w tak zwanych sieciowkach i zapewniam Cie ze wszyscy mowia ze tam nie wroca.

Profil nieaktywny
artkyc
#509.09.2009, 18:11

no to że jest to artykuł sponsorowany to widać,
ale na podstawie tego artykułu właśnie nie widać czym sie różnicie od tzw sieciówek (jak sama Kate nazywasz konkurencje)
wszyscy mowia ze tam nie wroca.- to co pacjent mówi a to co robi, to bardzo częst dwie różne rzeczy

paczek13
124
paczek13 124
#610.09.2009, 15:03

mam pytanie do Kate:)
jak dlugo czeka sie u was na wizyte i pozniej na okulary czy szkla?
bede wdzieczna za odp.

tlumacz
42
tlumacz 42
#710.09.2009, 18:54

Zuza, na wizyte sie nie czeka mozna sie umowic z dnia na dzien. Na okulary czeka sie okolo 2 dni a na szkla kontaktowe sie nie czeka mozna je odebrac od razu, chyba ze sa to bardzo wyszukane szkla z trudna wada wowczas musimy je zamowic i przychodza w ciagu 48 godzin.

Arty od sieciowek roznimy sie cenami, indywidualnym podejsciem do klienta, rozbijaniem kosztow na raty jesli jest to konieczne, darmowymi testami szkiel kontaktowych, price promise czyli jesli kupisz sobie gdzies okulary taniej niz u nas wowczas oddamy ci roznice cenowa, polskim serwisem itd itp. To czy pacjent wroci czy nie, to jest indywidualna sprawa ale najwiecej mamy pacjentow z polecenia nie z reklam i to jest dla nas najlepsza reklama.

paczek13
124
paczek13 124
#811.09.2009, 09:45

dziekuje Kate za odpowiedz:))

decmarko
90
#920.09.2009, 10:11

Byłem, zobaczyłem, uwierzyłem! Pojechaliśmy całą rodziną umawiając się dwie godziny wcześniej na wizytę, nie było problemu.Pani Clare bardzo sympatyczna i profesjonalna, cierpliwie tłumaczyła co robi i dlaczego, objaśniła nam zdjęcia naszych gałek porównując je z trójwymiarową planszą. Czuliśmy się tam tak, jakby panie marzyły tylko o tym, żeby zbadać dogłębnie nasze oczy i dobrać nam oprawki, a z pewnością miały też innych klientów.
Jeśli macie jakieś wątpliwości, przypomnijcie sobie ostatnią wizytę u okulisty w Polsce, bo ja chciałbym o niej zapomnieć.
Polecam DO!

ellla
70
ellla 70
#1020.09.2009, 22:55

Ja też byłam ze swoimi malutkimi dziećmi, które nie chciały slyszeć o jakiejkolwiek wizycie u okulisty, jednak na miejscu wszystko sie im odmieniło i byly zadowolome. Nastepnego dnia synuś z dumą opowiadal o swojej wizycie i przemiłych paniach :)
Naprawdę godne polecenia, pozdrawiam

bus_37
Dundee
23 987 114
bus_37 Dundee 23 987 114
#1107.01.2010, 18:03

ale na junction street????

bus_37
Dundee
23 987 114
bus_37 Dundee 23 987 114
#1207.01.2010, 18:08

chociaż w sumie jakos to wygląda, życzę powodzenia i podziwiam za odwagę, naprawdę....

tlumacz
42
tlumacz 42
#1307.01.2010, 18:20

na north junction street, jesli chodzi o precyzje, powodzenie sie przyda a odwaga zbedna bo dzialamy juz dwa lata i strachu sie jeszcze nie najadlysmy, pozdrawiamy

betty82
118
betty82 118
#1412.02.2010, 22:50

dear kate
jestem mama 10 miesiecznej coreczki. Sama nosze okulary mam bardzo slaby wzok boje sie ze mala odziedziczyla pomnie bo od urodzenia zauwarzylam ze jedno oczko jej ucieka, a z koleji drugie jej lzawi. bylam u lekarzy ale oni stwierdzili ze miesnie tego slabszego oczka sa slabsze no i tyle ale nic nie zalecili i nie wiem czy wy moze praktykujecie badania dla takich malenkich? bo ja juz nei wiem co robic?

tlumacz
42
tlumacz 42
#1519.02.2010, 09:43

Ella 26, czasami sie zdarza ze malenkie dzieci zezuja poniewaz ich miesnie ciagle sie rozwijaja, czasem ma na to wplyw rozrost skorki na powiece, wtedy to nie jest zez jest to ucisk na miesnie od nadmiaru skory dziecka wokol oczu. Jednak jezeli ty masz bardzo slaby wzrok i masz obawy ze malenka mogla to odziedziczyc lekarze u ktorych bylas powinni skierowac cie do specjalisty w eye pavilion mniemam ze togo nie zrobili wiec proponuje umowic sie na wizyte u nas, nie jest latwo zbadac takie malenstwo ale badalysmy juz 3 miesieczna dziewczynke wiec mysle ze 10 miesieczna tez sie uda, mysle ze jezeli oczko ucieka od dluzszego czasu skierujemy Ciebie z mala do kliniki dzieciecej.

lifethedream
158
#1612.07.2010, 17:23

hello Kate:) a ja mam inne pytanko, ktorego tu nikt nie zadal.Mam exemption certificate i slyszalam, ze przysluguja mi darmowe szkla kontaktowe (do tej pory mialam wysylane z PL co jest uciazliwe!!). Pytanko wiec takie:czy u was dostane darmowa wizyte i te szkla (i np moja 3msczna corka darmowe badanie wzroku??)czy musze do jakies innej kliniki (??) sie udac?a jak do innej to jakiej??dzieki za pomoc.

KamilB
1
KamilB 1
#1702.08.2010, 16:29

Mam pytanie o Kate
Mam wysoką wadę wzroku -16dpi i dodatkowe problemy ze wzrokim. Czy przysługuje mi NHS OPTICAL VOUCHER? Ewentualnie jakie dokumenty muszę przedstawić?
I drugie pytanie czy wiesz może co to jest Valid NHS Tax Credit Exemption za benefit? Na podstawie jakich dokumentów można się o niego starać?