Do góry

Do magazynów w Polsce trafi brytyjska żywność dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Liz Truss potwierdziła, że Wielka Brytania zapewni Ukrainie niezbędne dostawy żywności dla ludzi otoczonych przez rosyjskie wojska. Rząd brytyjski ma dostarczyć żywność w postaci suchego prowiantu, konserw i wody o wartości dwóch milionów funtów.

Żywność trafi najpierw do magazynów w Polsce i na Słowacji, a następnie będzie dostarczana władzom Ukrainy. Operacja ma się zacząć w tym tygodniu.

Zawartość około 25 ciężarówek zostanie przeładowana i następnie przewieziona transportem drogowym i kolejowym do najbardziej potrzebujących miast na Ukrainie.

Dostawy żywności dla Ukrainy mogą się odbyć tylko do tych miejsc, które nie zostały jeszcze w pełni otoczone przez wojska rosyjskie lub będą przekazane za ich zgodą.

Nasze zespoły pracują dzień i noc z polskimi i słowackimi przyjaciółmi oraz rządem Ukrainy, aby zapewnić najbardziej zagrożonym Ukraińcom niezbędne dostawy, których tak bardzo potrzebują

– powiedziała Liz Truss.

Ta najnowsza darowizna jest częścią 400 milionów funtów przekazanych przez Wielką Brytanię, z czego 220 milionów na pomoc humanitarną.

Dostęp do żywności, wody i urządzeń kuchennych dla osób uwięzionych przez rosyjskie wojska staje się coraz trudniejszy, a ludzie chowają się przed ostrzałem w piwnicach.

Szacuje się, że w tej chwili ponad 12 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej w całej Ukrainie. Rzeczywista liczba może być jednak znacznie wyższa.

Komentarze