Do góry

Dzieci uciekły przed wojną i znalazły dom w Szkocji

Dzieci, którym udało się uciec przed wojną na Ukrainie, mają od roku do kilkunastu lat. Mali uchodźcy zamieszkają w schronisku w okolicy Callander, niedaleko Stirling. Po czasie aklimatyzacji zostaną podzieleni na mniejsze grupy i przenisieni wraz z opiekunami do przygotowanych dla nich mieszkań w Edynburgu. Pozostaną tam do czasu, aż będą mogli wrócić do wolnej od wojny ojczyzny.

Ewakuację sierot z Ukrainy do Polski zorganizowała Dnipro Kids — organizacja charytatywna założona przez fanów Hibernian Football Club. Grupa ta od wielu lat wspiera dom dziecka w miejscowości Dniepr na Ukrainie. Pomoc małym uchodźcom zaoferowało wiele osób, w tym członkowie ukraińskiej społeczności w Edynburgu, którzy pomagają w kwestiach językowych. Dzieci będą kontynuować naukę w ukraińskim programie online, z którego korzystają uczniowie przesiedleni poza granice ich kraju.

Nawet 3 tys. osób uciekających przed konfliktem na Ukrainie otrzyma tymczasowe zakwaterowanie w Szkocji. Rząd Szkocji ogłosił również, że na pomoc uchodźcom zostanie przeznaczone kolejne 15 mln funtów, w tym 11 mln funtów dla samorządów lokalnych i 2,5 mln funtów na tymczasowe zakwaterowanie.

Około 3,6 mln osób, głównie kobiet, dzieci i osób starszych, uciekło z Ukrainy po inwazji wojsk rosyjskich w zeszłym miesiącu.

Komentarze