Do góry

England Coast Path - szlakiem angielskich wybrzeży

Sieć ścieżek, która oplata Wyspy Brytyjskie objęta jest chronionym i szanowanym od stuleci prawem „right of way”. Prawo to oznacza, że nawet jeśli szlak turystyczny biegnie przez prywatne grunty, to jest on dostępny dla wszystkich turystów - za national-geographic.pl.

South West Coast Path, fot. Geof Sheppard

Wzdłuż angielskiego wybrzeża powstaje piesza trasa turystyczna o długości 4,5 tys. km. Będzie to jeden z najdłuższych znakowanych szlaków turystycznych na świecie. Proces powstawania England Coast Path trwał latami. Odbyło się wiele konsultacji z mieszkańcami i właścicielami gruntów leżących na trasie szlaku.

Turyści, którzy licznie i chętnie korzystają z pieszych szlaków turystycznych na Wyspach mają wiele okazji do podziwiania piękna tej ziemi. Oprócz białych plaż, klifów i klimatycznych zatoczek, spacerujący angielskim wybrzeżem, mają okazję podziwiać też wioski rybackie, które zdają się zatrzymane w czasie, oraz jedne z najbardziej romantycznych widoków, jakimi są samotne latarnie morskie.

Durdle Door w hrabstwie Dorset, fot. Sean Davis

Na trasie England Coast Path znajduje się również legendarny kurort St Ives. Dawna wioska rybacka została przekształcona w bardzo popularne miejsce wypoczynku. Turyści mogą tam skorzystać z szerokich i białych plaż i równie szerokiej oferty kulturalnej.

St Ives, fot. Wikipedia

Na trasie England Coast Path wydzielono cztery sektory, a każdy z nich charakteryzuje się czymś szczególnym:

  • północno - wschodni szlak North East ciągnący się od granicy Anglii ze Szkocją do zatoki Wash zachwyca jednym z najbardziej zróżnicowanych wybrzeży,
England Coast Path - North East, fot. nationaltrail.co.uk
  • południowo-wschodni szlak South East biegnący od zatoki Wash do Portsmouth kusi dzikią przyrodą, nadmorskimi kurortami, urokliwymi nadmorskimi miasteczkami oraz żeglugą na Kanale La Manche,
England Coast Path - South East, fot. nationaltrail.co.uk
  • północno zachodni szlak North West prowadzący od granicy szkockiej do granicy walijskiej to droga kontrastów poprzez Krainę Jezior, Zatokę Morecambe, kultowy Blackpool, oszałamiające wydmy wokół Formby i Liverpool.
England Coast Path - North West, fot. nationaltrail.co.uk
  • południowo - zachodni szlak South West rozciąga się od granicy walijskiej w pobliżu Chepstow aż do Southampton i gwarantuje jedne z najpiękniejszych widoków na świecie. Na trasie można podziwiać strome klify, morskie jaskinie i zatoczki, piaszczyste plaże i niedostępne latarnie morskie.
South West Coast Path,fot. Adrian Pingstone

Komentarze 10

Zbychu_zPlebani
5 579
#111.01.2020, 10:29

kiedys na jakims blogu czytalem o The Great Trail. teraz sprawdzm ze ma 22000km. nie wiem czemu ten jest najdluzszy. moze to inna kategoria.

sheen1
2 812
sheen1 2 812
#311.01.2020, 15:03

"najdłuższa piesza trasa" z naciskiem na piesza Zbychu ;-)

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#411.01.2020, 15:38

Longest Hiking Trails In The World. Trans Canada Trail blows its competition out of the water, stretching along for almost 15,000 miles. The Trans Canada Trail, the longest hiking trail in the world.

Zbychu_zPlebani
5 579
#511.01.2020, 16:05

#3

The Great Trail inaczej Trans Canada Trail mozna przesc pieszo ponad 22000km czyli mozna powiedziec ze to jest najdluszy pieszy szlak.

ale ok bo widze ze juz redakcja zmienila.

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#611.01.2020, 16:45

Zmieniony tylko tytul, w tekscie dalej blad, nie zebym sie czepial :)