Do góry

Fife Migrants Forum pomaga imigrantom na terenie szkockiego Fife

Fife Migrants Forum jest organizacją charytatywną i działa od 10 lat na terenie Fife w Szkocji. W tym roku będziemy świętować 10-lecie założenia Forum, którego wizją jest, aby Fife było miejscem integracji migranów.

Nasze biuro mieści sie w Kirkcaldy. Posiadamy również liczne poradnie (tzw. Outreach Clinics), jak chociażby Outreach Clinic w Dunfermline czy Leven. Pomagamy każdemu, kto mieszka na terenie Fife i chcemy dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących osób.

Organizacja działa jako punkt informacyjny, prowadzi doradztwo i pomoc w sprawach dotyczących dostępu do opieki społecznej, mieszkań socjalnych, praw pracowniczych oraz problemów finansowych. Oferujemy pomoc tym, którzy zmagają się z problemami izolacji, dyskryminacji czy bezrobocia. Dużym projektem, który prowadzimy jest „Zatrudnienie i Aktywizacja” osób bezrobotnych do pracy. Współpracujemy z organizacją Skills Development Scotland, oferujemy szkolenia i pomoc w aplikowaniu o pracę. Prowadzimy Job Cluby i organizujemy również Targi Pracy, podczas których mieszkańcy mają szansę zapoznać się z aktualnymi ofertami.

Oferujemy konsultacje z przedstawicielem Biura Obywatelskiego (Citizen Advice Bureau), który pomaga w rozwiązywaniu spraw szczególnie złożonych. Raz w miesiacu organizujemy spotkanie z prawnikiem w sprawach statusu prawnego imigrantów.

Nauka języka angielskiego i nie tylko

Uruchomiliśmy szereg projektów np. wspierających integrację społeczną, jak np. nauka języka angielskiego – Conversational Cafe – (podczas pandemii Covid-19 nadal działamy online) w Kirkaldy, Dunfermline i Rosyth. W planach jest też miejscowość Cupar.

Prowadzimy również projekty promujące zdrowie psychiczne i fizyczne, jak FIT MUMS, dla mam z dziećmi pragnących wrócić do formy po ciąży, czy SOLE SISTERS, który aktywizuje do ruchu na świeżym powietrzu.

Nasza organizacja daje również wspaniałą możliwość zdobycia doświadczenia poprzez pracę wolontaryjną. Oferujemy między innymi prace biurowe i administracyjne, obsługę klienta na recepcji, organizowanie imprez integracyjnych, befriending, organizację Conversational Cafe oraz Outreach Clinics i wiele innych.

Wielkim atrybutem Fife Migrants Forum jest różnorodność kulturowa zarówno naszych pracowników, jak i wolontariuszy. W biurze pracują osoby z Polski, Rumunii, Irlandii, Maroka. Wśród wolontariuszy mamy również Szkotów, Bułgarów, Hiszpanów, Syryjczykówi i przedstawicieli innych nacji.

Wolontariusze Fife Migrants Forum. Fot. Materiały prasowe

Bezpłatna pomoc prawna przy aplikowaniu o status osoby osiedlonej

Fife Migrants Forum jest jedną z 57 organizacji w Wielkiej Brytanii, która wspiera Home Office i oferuje bezpłatną pomoc w składaniu aplikacji o status osoby osiedlonej na terenie Fife w Szkocji.

Settled status, czyli status osoby osiedlonej muszą uzyskać wszyscy obywatele Unii Europejskiej, którzy chcą pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Obecnie ostatecznym terminem skladania wniosków jest 30 czerwca 2021 roku. Rejestracja jest obowiazkowa a brak rejestracji w systemie może oznaczać, że pobyt w UK zostanie uznany za nielegalny. Status zależy od długości pobytu w Wielkiej Brytanii: status osoby osiedlonej (settled status) jest dla osób mieszkających w UK ponad 5 lat. Tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status) jest dla osób, które przebywają w UK krócej niż 5 lat.

Pomimo Pandemii Covid-19 Fife Migrants Forum nadal pomaga w uzyskaniu statusu osoby osiedlonej. Nasze linie telefoniczne są aktywne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00

Oferujemy pomoc każdemu obywatelowi EU który szuka pomocy w złożeniu wniosku o przyznanie Settled Status (Statusu Osoby Osiedlonej). Wspieramy wszystkich mających trudności lub obawy z przejściem przez proces aplikacyjny.

Jeśli martwisz się, że twoja przeszłość może wpłynąć negatywnie na twój wniosek o status osoby osiedlonej, nie wahaj się, tylko jak najszybciej skontaktuj się z Fife Migrants Forum. Jesteśmy w stanie pomóc również w bardziej skomplikowanych sprawach imigracyjnych.

Zapraszamy do kontaktu przez mail, Skype, telefon komórkowy, a my chętnie pomożemy przejść przez aplikację krok po kroku w języku polskim/rumuńskim/hiszpańskim i wielu innych.

Info@fifemigrantsforum.org.uk

01592 642927

Pomoc w języku polskim przy aplikowaniu o settled status – Katarzyna Dubiel: 07517890766 lub Kasia.Dubiel@fifemigrantsforum.org.uk

Komentarze 9

Igor89a
799
Igor89a 799
#127.06.2020, 08:38

Fajnie,

pierwszy

Miłego weekendu ;)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#227.06.2020, 14:10

Fajnie,

Drugi

Milego weekendu! A to wybiorry juz nie na czasie??? Cichosza...

Grzesiu gratuluje ziencia i wnuczki :)))

omegan
8 878
omegan 8 878
#327.06.2020, 15:40

trolle pisowskie mysla ze cisza wyborcza obowiazuje za granica. niech tak mysla :)

irysh
786
irysh 786
#630.06.2020, 19:25

Fife migrants forum!?! Pomyłka. Od wielu lat mieszkam w K-dy. W mojej opinii, istnieją sami dla siebie. Pewnie pensje mają z unijnych grantów. Rozmowa po polsku? Od, kur. kiedy, jeszcze w zeszłym roku poleć ki tam gupa palily- ne ponimaju. Do diabła z tą instytucją.