Do góry

Finansowanie studiów podyplomowych w UK pozostanie bez zmian

Obywatele Unii Europejskiej przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii na studia podyplomowe mają teraz gwarancje dofinansowania nauki. Chodzi o osoby, które chciałyby rozpocząć studia w roku akademickim 2020/2021. Do tej pory dofinansowanie dla studiów podyplomowych nie było pewne w związku z zapowiedzią opuszczenia przez Wielką Brytanię UE. Wcześniej władze brytyjskie zagwarantowały dofinansowanie tylko dla kandydatów na studia licencjackie (undergraduate) i magisterskie (Masters). Dzięki tym decyzjom obywatele UE chcący rozpocząć studia doktoranckie będą mogli ubiegać się m.in. o pożyczkę na pokrycie czesnego, niezależnie, czy Wielka Brytania wyjdzie w Unii z umową, czy bez.

Komunikat Miniserstwa Uniwersystetów i Nauki oznacza, że kandydaci na studia podyplomowe będą mogli korzystać nie tylko z dofinansowania, ale z całego programu studiów na dotychczasowych zasadach, co gwarantuje rządowy program UK Research and Innovation.

Jak czytamy na stronie rządowej GOV.UK, decyzja o utrzymaniu dofinansowania „pozwoli zachować doskonałą kadrę badawczą w Wielkiej Brytanii, zapewniając międzynarodowym firmom i inwestorom atrakcyjny dostęp do talentów”.

Liczba absolwentów studiów doktoranckich w UK cały czas rośnie. W latach 2013–2014 i 2017–2018 zanotowano wzrost o 20 proc. 92 proc. osób kończących studia w latach 2016–2017 zdobyło zatrudnienie, pozostałe kontynuowały karierę naukową.

Studenci brytyjscy płacą za studia do ok. 10 tys. funtów rocznie, podczas gdy zobowiązania finansowe studentów zagranicznych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy funtów rocznie.

Komentarze 4