Do góry

Gladstone’s Land – jeden z najstarszych domów w Edynburgu

Spacerując po Starym Mieście w Edynburgu zapewne zastanawiacie się, jak dawniej wyglądały jego ulice i jak żyli jego mieszkańcy. Odwiedzając The Real Marry King’s Close będziecie mogli zobaczyć, w jakich warunkach żyli najbiedniejsi, ale jak mieszkała wyższa sfera dawnego Edynburga? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w Gladstone’s Land, który jest jednym z najstarszych domów na Royal Mile – czytamy na blogu Szkocki.pl Przewodnik po Szkocji.

Gladstone’s Land. Edynburg. Fot. Mateusz Błażejczak

Dom powstał w połowie XVI wieku, a za jego ówczesny kształt odpowiedzialny był kupiec Thomas Gladstone. Pragnął on, aby jego kamienica była czymś w rodzaju współczesnych apartamentowców, a pokoje miały być wynajmowane przez bogatych mieszkańców miasta. Można śmiało powiedzieć, że jego projekt się udał, bo mieszkał tutaj m.in. proboszcz Katedry Św. Idziego, a jak wiadomo większość osób duchownych lubi żyć w domach o wysokim standardzie. Na parterze zostało zorganizowane miejsce na sklep, a w piwnicy powstała karczma.

Gladstone’s Land. Edynburg. Fot. Mateusz Błażejczak

Sytuacja zmieniła się w XIX wieku, kiedy to bogaci mieszkańcy przeprowadzili się do nowej dzielnicy New Town, a Old Town zostało w pełni opanowane przez najbiedniejszych mieszkańców Edynburga. Doprowadziło to do zaniedbania kamienic, a sam Gladstone’s Land miał zostać rozebrany. Przed wyburzeniem uratowała go w 1934 organizacja National Trust for Scotland, która przywróciła mu dawny blask i opiekuje się nim do dziś.

Zwiedzanie Gladstone’s Land

Zwiedzanie trzeba rozpocząć od zakupu biletu w sklepie z pamiątkami, a następnie należy wyjść na zewnątrz i po kamiennych schodach wejść na pierwsze piętro oraz klatką schodową na drugie piętro, gdzie rozpoczynamy właściwe zwiedzanie.

Gladstone’s Land. Edynburg. Fot. Mateusz Błażejczak

Wnętrze Gladstone’s Land to odtworzone mieszkania z XVII i XVIII wieku. Koniecznie musicie zwrócić uwagę na renesansowe ręcznie malowane dekoracje oraz oryginalne meble. Najmłodsi będą mogli przebrać się w ubrania z epoki, co zapewne sprawi, że zwiedzanie będzie dużo ciekawsze.

Gladstone’s Land. Edynburg. Fot. Mateusz Błażejczak

W każdym pomieszczeniu znajdziecie dokładny opis jego wyposażenia, ale warto podpytać obsługę o tzw. smaczki, które nie są przedstawione w oficjalnym przewodniku. Na przykład sekretarzyk z sejfem oraz tajemniczą szafę w tylnym pomieszczeniu. Jej historia jest blisko związana ze szkocką kolonią w Ameryce Środkowej, która doprowadziła kraj do bankructwa i zawiązania w 1707 roku unii z Anglią. To w jej wyniku powstało Zjednoczone Królestwo.

Informacje praktyczne

Gladstone’s Land jest otwarte codziennie od godziny 11:00 do 16:00; ostatnie wejście o godz. 15. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około 30 minut, a cena biletu dla osoby dorosłej to £7.00. Na parterze znajduje się mały sklep z pamiątkami.

Gladstone’s Land znajduje się zaledwie pięć minut spacerem od zamku w Edynburgu. Wizytówką budynku jest złoty ptak znajdujący się nad wejściem do sklepu.


O autorze

Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.

Komentarze 5

starykon
2 781
starykon 2 781
#108.02.2020, 12:17

O, i Mikołaja mają własnego ;)

kzielak
223
kzielak 223
#208.02.2020, 20:28

30 panstw.Podroznik.Litosci

kijevna
18 046
kijevna 18 046
#309.02.2020, 07:55

Nic o karczmie nie ma - działa jeszcze?;)

iwo
6 115
iwo 6 115
#410.02.2020, 22:14

Kzielak a ile trzeba krajów zaliczyć żeby być podróżnikiem?

Podziel się mądrością.. ciekawe ile trzeba się mądrością podzielić by zostać mędrkiem forumowym:)

Profil nieaktywny
forextrade
#511.02.2020, 10:57

Oglądaj-FUTRO Z MISIA 2019 oraz inne filmy/seriale

www.ciinema.eu

===========================

Jedyne VOD ze stałym abonamentem, na które warto zwrócić uwagę.

Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.