Do góry

Grupa terapeutyczna DDA w Edynburgu

Jeśli potraktujemy alkoholizm jako chorobę całej rodziny, to warto zapytać się - co dzieje się z dziećmi, członkami tych rodzin w życiu dorosłym? Jakie skutki wywołuje w nich ból i cierpienie jakiego doświadczyli w swoich domach? Jak funkcjonują w życiu dorosłym? Jakie podejmują decyzje? Jakie tworzą związki? Co tak naprawdę oznacza bycie Dorosłym Dzieckiem Alkoholika (DDA)?

Kim są DDA?

W życiu niejednokrotnie postrzegani są jako dorośli i odpowiedzialni, wewnątrz niejednokrotnie pozostają przestraszonymi, skrzywdzonymi dziećmi. Dojrzałość fizyczna i intelektualna nie przekłada się na dojrzałość sfery emocjonalnej, bo potrzeby jakie mieli nie zostały zaspokojone przez rodzinę.
Większość DDA doświadcza swoistego poczucia niedostosowania, odmienności, nieatrakcyjności, bezwartościowości, towarzyszy temu obawa przed zdemaskowaniem (Kiedy świat dowie się jaki jestem naprawdę, nie przyjmie mnie; odrzuci, zrani). Dramatycznym potwierdzeniem braku akceptacji dla samego siebie jest uruchamianie przez DDA różnorodnych form autodestrukcji m.in. odmawianie sobie praw, gotowości do bardzo surowego, a nawet okrutnego oceniania siebie, wchodzenie w rolę ofiary, trwanie w toksycznych związkach, myśli i próby samobójcze, skłonność do popadania w uzależnienia, choroby psychosomatyczne, zaburzenia łaknienia.

Dorośli, którzy wychowywali się w rodzinach gdzie nadużywano alkoholu, to bardzo duża część naszego społeczeństwa. Część dzieci alkoholików sama zaczyna pić, część zostaje partnerem osoby uzależnionej, a część nosi w sobie mniej lub bardziej widoczny syndrom DDA. Osoby, które rozpoczynają terapię nad własnym dzieciństwem z powodu bycia dzieckiem alkoholika, stanowią coraz większą grupę klientów Centrum FENIKS. DDA często jednak nie uświadamiają sobie związku między tym, co działo się w domu rodzinnym a niepowodzeniami życia dorosłego. Ci, którzy rozpoczynają mimo wszystko porządkowanie trudnych doświadczeń własnego życia z niepokojem pytają, czy już zawsze będą mieli cechy DDA.

Po co terapia?

Po to, żeby przeszłość nie stawała pomiędzy nimi a teraźniejszością. Albo inaczej: żeby nie reagować na to, co się dzieje teraz, w taki sam sposób jak kiedyś. Ciągłe napięcie i poczucie zagrożenia czy przekonanie, że nikt im nie może pomóc, nawet kiedy bardzo cierpią to pozostawione piętno z okresu dzieciństwa. Terapia pozwala sobie najpierw uświadomić, przyjrzeć się doświadczeniom, zarówno własnym, jak i innych DDA. A potem stopniowo uczyć się, jak inaczej patrzeć na świat: bez lęku i złości, bez poczucia krzywdy i bezsilności. Ale też jak inaczej traktować siebie: odzyskać godność, trafnie odczytywać swoje potrzeby i uczucia, uznawać ich ważność. Wszystkiego tego nie da się zrobić w warunkach domowych, potrzebna jest pomoc psychoterapeutyczna. Ci którzy przeszli taką terapie, także Centrum FENIKS czują się dzisiaj całkiem dobrze, chociaż przedtem życie było dla nich jeśli nie koszmarem, to przynajmniej bolesnym i dokuczliwym ciężarem.

Jeśli nie jesteś pewna/pewien czy terapia jest dla Ciebie odwiedź stronę: www.psychologia.edu.pl gdzie możesz sprawdzić, czy masz dużo charakterystycznych cech dla DDA.

Centrum FENIKS w Edynburgu

Już po raz drugi Centrum Rozwoju, Terapii i Wsparcia FENIKS w Edynburgu organizuje grupę terapeutyczną dla DDA.

Program rozpocznie dwudniowy maraton terapeutyczny (16 godzin), a kolejne spotkania będą odbywać się raz w tygodniu (2 godziny). W październiku, listopadzie i grudniu dodatkowo odbędą się maratony - spotkania 8-godzinne (sobota bądź niedziela). Cały program to 70 godziny pracy grupowej.
Po zakończeniu grupy uczestnicy mogą kontynuować terapię w kontakcie indywidualnym (w miarę potrzeb).

Kalendarz spotkań:

  • trening 16 godzinny: 30-31sierpnia 2008 (sobota-niedziela) w godzinach 9.00 – 18.00
    (z godzinną przerwą na lunch);
  • spotkania cotygodniowe: w czwartki w godzinach 18.30-20.30;
  • maraton weekendowy: spotkanie 8 godzinne w październiku, listopadzie i grudniu;

Program zakończy się 11 grudnia.

Grupa ma charakter zamknięty (nie można dołączyć do niej po rozpoczęciu pracy) i jest prowadzona przez terapeutę – specjalistę terapii uzależnień oraz drugiego terapeutę.

Aby móc uczestniczyć w grupie, konieczne jest wcześniejsze spotkanie indywidualne z terapeutą prowadzącym. Warunkiem udziału w grupie jest też bezwzględne uczestniczenie w treningu rozpoczynającym pracę grupy.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Centrum: www.feniks.org.uk bądź pod numerem 07783120539.

Komentarze 5

Jarogniew
101
Jarogniew 101
#101.08.2008, 16:08

DDA?
hmm... jak z punktu widzenia terapeuty wyciagnac pieniadze od innych?
... przeciez terapeuta tez musi cos jesc...

Cytuje test:
Niektóre spośród Twoich cech zapewne zostały ukształtowane wskutek dorastania w rodzinie alkoholowej (lub innej rodzinie dysfunkcyjnej).

Odpowiadam:
big bullshit

Podsumowanie: wyciaganie pieniedzy jak dla mnie

Bienia
30
Bienia 30
#201.08.2008, 16:44

"Dorośli, którzy wychowywali się w rodzinach gdzie nadużywano alkoholu, to bardzo duża część naszego społeczeństwa. Część dzieci alkoholików sama zaczyna pić, część zostaje partnerem osoby uzależnionej, a część nosi w sobie mniej lub bardziej widoczny syndrom DDA."

"Ci którzy przeszli taką terapie, także Centrum FENIKS czują się dzisiaj całkiem dobrze, chociaż przedtem życie było dla nich jeśli nie koszmarem, to przynajmniej bolesnym i dokuczliwym ciężarem."

... Na litosc boska.. kto to pisal?

Bienia
30
Bienia 30
#301.08.2008, 16:47

Yngvarson - DDA jest uznanym zespolem zaburzen osobowosci i ktory mozna i winno sie leczyc, ale puszczac tak zredagowana informacje prasowa wstyd, szczegolnie jezeli pisala to osoba z wyksztalceniem psychologicznym. O tempora ! o mores!

kama
4
kama 4
#403.09.2008, 02:17

jestem DDA,AL-Anon.....niestety To prawda...dda się jest do końca życia......tak jak alkoholik zostaje alkoholikiem.....ALE TRZEBA SIĘ DO TEGO PRZYZNAĆ..!!!!!WSZYSTKO CO JEST ZAWARTE W TYM ARTYKULE TO PRAWDA....

adas_niezgodka
176
#510.11.2009, 12:54

Alternatywa dla grupy terapeutycznej jest grupa wsparcia DDA. Pracuje sie tam na programie rozwoju duchowego 12 krokow, zapozyczonego z ruchu Anonimowych Alkoholikow (AA).
Taka grupa istnieje w Aberdeen.