Do góry

Herkules Poirot też był uchodźcą

Pomiędzy sierpniem a październikiem 1914 roku, kiedy cesarska armia niemiecka toczyła boje na zachodzie Europy, z Belgii musiało wyemigrować ponad 1,5 miliona mieszkańców. Do Wielkiej Brytanii dotarło około ćwierć miliona belgijskich uchodźców. W przeważającej większości uchodźcami były kobiety i dzieci. Lądowali w portach w Dover, Hull, Tilbury, Margate, Harwich Grimsby czy Folkestone. Ten ostatni z portów obsłużył w październiku 1914 roku około 16 tys. przybyszów z Belgii.

Belgijscy uchodźcy dopływają do Wielkiej Brytanii podczas I wojny światowej, fot. ALAN TAYLOR, FOLKESTONE HISTORICAL SOCIETY

Brutalna napaść niemiecka na Belgię z początku XX wieku i bohaterska obrona tego kraju przyniosła Belgom uznanie w Europie. Nieugięta postawa belgijskiego króla Alberta I, który odmówił kapitulacji, spowodowała, że okrzyknięto go „Królem-żołnierzem”. Porównywano go też do króla Leonidasa, który na czele 300 Spartan przez trzy dni odpierał ataki wielotysięcznej armii króla Persji. Napadnięty w 1914 roku kraj nazywano dzielną małą Belgią.

Uchodźcy z Belgii na Wyspach

Jedna trzecia przybyłych uchodźców znalazła schronienie w Londynie i jego okolicach. Ośrodkiem dla uchodźców w stolicy Wielkiej Brytanii stał się Alexandra Palace, położony na terenie Alexandra Park. Łóżka dla uciekinierów z Belgii wypełniały Wielką Salę oraz Salę Wystawową. Część uchodźców została ugoszczona w brytyjskich domach. Sześć tysięcy przybyszów z Belgii znalazło schronienie w miejscowości Elisabethville, gdzie znaleźli oni też zatrudnienie w fabrykach produkujących pociski artyleryjskie.

Po zakończeniu wojny w 1918 roku ponad 90 procent uchodźców z Belgii wróciło do swojego kraju. Nie pozostawili po sobie zbyt wielu śladów. Wśród nielicznych wspomnień po wojennych uciekinierach z Belgii jest jeden z bohaterów książek Agaty Christie, słynny detektyw Herkules Poirot był belgijskim uchodźcą.

Komentarze 3

Goran
280
Goran 280
#126.03.2022, 18:53

Herkules Poirot był postacią fikcyjną co znaczy że i uchodźcą był fikcyjnym. Jak się okazuje to cała Europa ma problem z fikcyjnymi uchodźcami.

Delirium
27 010
Delirium 27 010
#227.03.2022, 07:36

Pierwowzór nie był fikcyjny, i prawdopodobnie poznał Agathę:

https://booklips.pl/newsy/tak-wygladal-prawdziwy-herkules-poirot/

Warto jednak podkreślić, że "uchodźca Poirot" po zakończeniu wojny wrócił do siebie. ;)

Zbychu_zPlebani
6 828
#327.03.2022, 10:15

Zastanawia mnie jedno. Ukraina zakazała wyjazdu z kraju mężczyznom do 60 roku życia. Kryzys uchodźców na Morzu Śródziemnym. Coś ponad milion ludzi przez parę miesięcy. Reporter tvn z plaży mówi że kolejni uchodźcy wylądowali na plaży w pontonach, kobiety i dzieci. Heh, a za nim dwudziestoletni mężczyzni. Jak tutaj napisałeś że to nie są uchodźcy tylko emigranci ekonomiczni to lincz.