Do góry

Ile dni urlopu ci się należy? Połowa pracodawców okłamuje zatrudnionych

Aż co drugi pracownik na kontrakcie zerogodzinowym lub na umowie tymczasowej w ogóle nie wie, że przysługuje mu płatny urlop – podaje organizacja zajmująca się prawami pracowniczymi i obywatelskimi, Citizens Advice Bureau. Dane wskazują też, że wielu pracowników jest celowo okłamywanych na temat przysługującego wolnego. Problem może dotyczyć prawie miliona pracowników w UK, podaje BBC.

Według Citizens Advice, znaczna liczba pracodawców nie udziela pracownikom płatnego wolnego ze względu na ignorancję i niewiedzę. Niestety, z drugiej strony wiele firm celowo wmawia pracownikom, że płatny urlop w ogóle im się nie należy.

Dlatego rząd UK i CAB planują kampanię, która ma uświadamiać zatrudnionych, że mogą brać płatne urlopy. Celem CAB jest też skuteczne egzekwowanie tego prawa. W ubiegłym roku finansowym do Citizen Advice Bureau zgłoszono 10 000 spraw dotyczących nielegalnej odmowy udzielenia urlopu.

Wśród klientów CAB znalazł się między innymi mężczyzna pracujący w domu opieki, który pracował sześć dni w tygodniu i od 5 lat nie dostał nawet jednego dnia dodatkowego wolnego. Jego pracodawcy wmawiali mu, że nocni pracownicy nie są uprawnieni do płatnych urlopów. CAB udzielił także pomocy kobiecie pracującej w sprzedaży, której pracodawcy mówili, że może wziąć wolne jedynie, jeśli wyrobi swój limit sprzedaży – co jest sprzeczne z prawem.

Znaj swoje prawa

Według prawa, niemal każdy pracownik jest uprawniony do 5,6 tygodnia płatnego urlopu na rok (czyli „statutory leave entitlement” albo „annual leave”).

Jeśli pracujesz 5 lub więcej dni w tygodniu, powinieneś otrzymać 28 płatnych dni wolnych w roku (licząc także wolne Bank Holidays). Jeśli pracujesz mniej niż 5 dni w tygodniu – jesteś uprawniony do proporcjonalnej liczby dni liczonej jako 5,6 twojego tygodnia pracy. Na przykład 3 dni w tygodniu to 3 x 5,6, co daje 16,8 dni wolnego. Podobnie należy kalkulować ilość dla nieregularnych godzin pracy.

Bank Holidays mogą, ale nie muszą być zaoferowane jako płatny urlop; to czy zaliczają się do „statuatory leave” zależy od decyzji pracodawcy. Pracodawca może też zaoferować więcej płatnych dni wolnych, jeśli uzna to za zasadne. Takie dni podlegają regułom ustalonym przez firmę (na przykład przysługują tylko osobom o dłuższym stażu zatrudnienia).

Każdy, kto nie otrzymuje przysługującego mu urlopu, powinien zgłaszać się po pomoc i poradę do Citizens Advice.

Komentarze 2

iwo
5 595
iwo 5 595
#117.05.2017, 19:56

np slynne Adecco :)

Mariuszten
1
#213.07.2017, 22:20

Staffline Cambuslang inne walki kreci tez oszukuja z urlopem