Do góry

Internetowa historia podatkowa w UK

System będzie działał od października 2012. Każdy podatnik będzie miał na bieżąco wgląd do kwot zapłaconych przez siebie podatków. To ułatwi tysiącom Polaków coroczne starania o jego zwrot.

Taki system internetowy działa już w Irlandii. Teraz rząd Davida Camerona chce wdrożyć podobny w Wielkiej Brytanii.

Chodzi o to, by każdy pracujący na bieżąco wiedział, ile jego pieniędzy trafia do publicznej kasy. To element rządowej kampanii edukacyjnej, która ma na celu podwyższenie świadomości obywatelskiej w tym zakresie.

Kluczem to sprawnego działania takiego systemu będzie obowiązek przesyłania przez pracodawców do urzędu skarbowego HM Revenue and Customs comiesięcznej informacji o kwotach zapłaconego podatku. Do tej pory odbywało się to raz do roku. Od października 2012 pracodawcy będą mieli obowiązek przesyłania tych danych co miesiąc.

Na tej podstawie komputerowy system skarbowy wygeneruje dane, które po zalogowaniu będą dostępne dla każdego podatnika.

To duże ułatwienie m.in. dla tysięcy Polaków, którzy co roku ubiegają się o zwrot zapłaconego w Wielkiej Brytanii podatku. Teraz odpowiednie dokumenty będą mogli przygotować wcześniej bazując na informacjach z własnej, internetowej historii podatkowej. Jeśli pojawią się nieścisłości, Polacy będą mieli czas na ich wyjaśnienie w HM Revenue and Customs.

Kolejnym korzystnym skutkiem dla podatnika będzie możliwość przetwarzania tych danych HM Revenue and Customs. Rząd Wielkiej Brytanii chce, by na wzór Danii urząd skarbowy przygotowywał i przesyłał obywatelowi co roku wypełniony formularz podatkowy.

Jeśli wszystko będzie się zgadzać, podatnik go zaakceptuje i odeśle z powrotem. Jeśli będzie miał zastrzeżenia i inne wyliczenia, wypełni swój własny formularz korzystając z niektórych danych zawartych w zestawieniu otrzymanym z urzędu.

Komentarze 5

jaceklaczek
39
#122.11.2011, 18:49

I bardzo dobrze, ukroci to szwindle niektorych pracodawcow

Konrad.W
Moderator
5 138
Konrad.W 5 138
#222.11.2011, 20:52

tylko po co, pewnie z 90% podatnikow nie potrzebuje wypelniac zeznania. a utrzymywanie bazy danych i wysylanie zeznac to kolejne wydane miliony funtow rocznie....

Profil nieaktywny
Trollglodyta
#323.11.2011, 01:41

tylko po co,....

bo to utrudni działania w szarej strefie
i unikanie opodatkowania

Sandra15
263
Sandra15 263
#423.11.2011, 02:32

Wreszcie ktos pomyslal w tym kraju :)

Konrad.W
Moderator
5 138
Konrad.W 5 138
#523.11.2011, 07:11

@Trollglodyta

gdyby to byla prawda to ok, ale nie rozumiem tego wysylania wypelnionego zeznania. jesli jestes employed to takie rozwiazanie jest bezsensowna strata czasu i pieniedzy a jesli jestes self-employed to i tak HMRC nie bedzie mialo wystarczajacych danych do wypelnienia formularza....po prostu nie widze sesnownosci takiego rozwiazania....