Do góry

Izba Gmin dała zielone światło projektowi ustawy w sprawie Brexitu

Pokonanie pierwszego etapu w drodze do wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej daje rządowi Borisa Johnsona nadzieję, na dotrzymanie terminu Brexitu 31 stycznia 2019 r. Projekt ustawy zyskał poparcie 358 członków Izby Gmin, przeciw było 234 posłów - za PAP.

Przedstawiciele izby niższej brytyjskiego parlamentu poparli też proponowany przez rząd harmonogram prac nad ustawą, który zakłada, że po przerwie świąteczno-noworocznej prace w Izbie Gmin będą nad nią trwały tylko trzy dni - od wtorku 7 stycznia do czwartku 9 stycznia, po czym zostanie ona przesłana do Izby Lordów.

Po głosowaniu premier Boris Johnson oświadczył, że “jesteśmy o jeden krok bliżej do brexitu”.

Piątkowe głosowanie było dopiero pierwszym etapem ścieżki legislacyjnej i oznacza zgodę posłów na przesłanie ustawy do pracy w komisjach. Jednak biorąc pod uwagę, że konserwatyści mają przewagę 80 mandatów nad opozycją, przyjęcie ustawy w proponowanym przez rząd brzmieniu i terminie wydaje się być przesądzone.

Ustawa - nazywana w skrócie WAB - ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października przez rząd Borisa Johnsona. M.in. uchyla ona ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła przed laty do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego, daje podstawę prawną do przekazywania płatności do UE, do których Wielka Brytania się zobowiązała, wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, precyzuje też zakres, w jakim Wielka Brytania będzie podlegać jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE.

Ustawę rząd Johnsona próbował przeforsować już w poprzedniej kadencji, kiedy nie miał większości w parlamencie. W październiku posłowie również poparli ją w pierwszym głosowaniu, ale nie zgodzili na proponowany harmonogram prac nad nią, które miały się zakończyć w ciągu trzech dni. To ostatecznie doprowadziło do przesunięcia brexitu i przedterminowych wyborów parlamentarnych, które dały wyraźne zwycięstwo Partii Konserwatywnej.

Teraz rząd jednak wprowadził do projektu ustawy kilka zmian. Najważniejszą z nich jest wykluczenie możliwości przedłużenia okresu przejściowego poza 31 grudnia 2020 r., nawet jeśli do tego czasu nie udałoby się zawrzeć umowy handlowej z UE, co w praktyce oznaczałoby brexit bez porozumienia. Nowa wersja ustawy daje też prawo do uchylania po zakończeniu okresu przejściowego orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE nie tylko Sądowi Najwyższemu, jak wcześniej planowano, lecz również sądom niższej instancji.

Ponadto zmiany dają rządowi większą swobodę w negocjacjach z UE. W pierwotnej wersji zapisano, że parlament musi zaaprobować mandat negocjacyjny rządu, który musi być zgodny z postanowieniami politycznej deklaracji między Wielką Brytanią a UE, ponadto ministrowie byli zobowiązani do składania parlamentowi sprawozdań z postępu w negocjacjach. W nowej wersji ustawy ten zapis zniknął.

Usunięty został też zapis gwarantujący prawa pracownicze, czyli zapewniający, że po upływie okresu przejściowego prawa pracownicze nie zostaną ograniczone w stosunku do tego, jak są chronione obecnie przez unijne regulacje. Rząd wyjaśnił, że sprawa ta zostanie uregulowana odrębnym aktem prawnym.

Komentarze 48

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#120.12.2019, 17:22

Umowa Mayowej byla o niebo lepsza, jesli ta ustawa przejdzie w tym zapisie, wszyscy imigranci beda na lasce lub nielasce rzadu.

azteca
192
azteca 192
#220.12.2019, 17:50

Po czym tak wnosisz?

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#320.12.2019, 17:55

Usunięty został też zapis gwarantujący prawa pracownicze, czyli zapewniający, że po upływie okresu przejściowego prawa pracownicze nie zostaną ograniczone w stosunku do tego, jak są chronione obecnie przez unijne regulacje.Nowa wersja ustawy daje też prawo do uchylania po zakończeniu okresu przejściowego orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE nie tylko Sądowi Najwyższemu, jak wcześniej planowano, lecz również sądom niższej instancji. Masz jakies jeszcze zludzenia co do kierunku w jakim zdaza Borys?

azteca
192
azteca 192
#620.12.2019, 18:58

#1 "...........wszyscy imigranci beda na lasce lub nielasce rzadu"

Zadałem proste pytanie. Na bazie czego takie wnioski?

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#720.12.2019, 19:10

Odpowiedzialem Ci dosc jasno, ale jesli chcesz jeszcze jasniej... Jesli zapis o gwarancjach praw pracowniczych imigrantow pozostalby w glownej umowie, bylby praktycznie nie do ruszenia, Kazda zmiana tego zapisu skutkowalaby zerwaniem umowy w calosci. Wyrzucenie go z glownego zapisu umowy skutkuje tym ze zapis ten bedzie mogl znalesc sie w oddzielnym akcie prawnym, ktory rzad bedzie mogl zmieniac kiedy tylko bedzie mial na to ochote. Dzis mamy pelne prawa pracownicze, ale juz jutro moze sie okazac ze bedziemy placic dodatkowo za dostep do NHSu albo ze nasze emerytury beda nizsze o 50%. Nie chce nawet myslec ze komus moze wpasc do glowy pomysl by wprowadzic system punktowy dla wszystkich imigrantow w UK i tych ktorzy juz tu sie osiedlili jak i tych ktorzy przyjada w czasie okresu przejsciowego a i tak moze byc, bo zapis ten bedzie mogl byc zmieniany kiedy tylko rzad bedzie mial na to ochote. I nawet nie bedziemy miec mozliwosci by sie odwolac, bo wyroki Trybunalu Sprawiedliwosci beda mogly byc uchylane przez tutejsze sady kazdej instancji.

Sokole
6 183
Sokole 6 183
#820.12.2019, 19:21

Pisalem juz wczesniej ale sie powtorze: do 31.01.2019 nasze prawa gwarantowane sa traktatami miedzynarodowymi, po tym czasie beda regulowane administracyjnie. Na dzien dzisiejszy prawa obywateli UE w UK nie maja umocowania prawnego po brexit-ie.

Jak napisal mustang- od Home Office jedynie bedzie zalezec nasza sytuacja. Moga zmienic regulacje z dnia na dzien jesli PM bedzie mial taka fantazje.

Sokole
6 183
Sokole 6 183
#920.12.2019, 19:21

31.01.2020

azteca
192
azteca 192
#1020.12.2019, 19:22

Może żeby ci rozjaśnić troszkę temat dopowiem, że zapis o prawach pracowniczych dotyczy wszystkich pracowników w UK i Irlandii Północnej i związany jest z wypracowanym ustawodawstwem europejskim. W Prawach pracowniczych o których mówisz nie ma ani jednego słowa o gwarancjach dla imigrantów. Przepisy dotyczą WSZYSTKICH.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy co do swojego przyszłego statusu i praw to na pewno nie możesz opierać tego na prawach pracowniczych.

Dlatego jeszcze raz zapytam.

Skąd ci się wzięło, że brak gwarancji pracowniczych jest otwarciem drzwi do innego traktowania imigrantów?

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#1120.12.2019, 19:23

Sokole, dale Lubie to, ale wierz mi wcale mi sie to co napisales nie podoba.

Sokole
6 183
Sokole 6 183
#1220.12.2019, 19:28

azteca, pisalem o statusie imigracyjnym, nie o prawach pracowniczych, ale mysle ze te dwie sprawy sa powiazane.

Jesli podlegasz pod prawo imigracyjne, to twoja wiza zalezy od twojego pracodawcy. Tracac prace, tracisz prawo pobytu. Wezmiesz pod uwage acas lub trybunal?

A teraz porownaj to z naszymi obecnymi prawami.

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#1320.12.2019, 19:30

#10 Przeczytaj raz jeszcze to co napisales/as i wytlumacz mi co bedzie mialo ustawodawstwo europejskie do ustawodawstwa UK po 31.01.2021 czyli po dacie konca okresu przejsciowego? Jursydykcja Trybunalu Europejskiego jak i jurysdykcja rady Europy czy jakiejkolwiek instytucji europejskiej po tej dacie nie bedzie juz respektowana w UK.

azteca
192
azteca 192
#1420.12.2019, 19:33

@Sokole ............. ja wszystko rozumiem ale co najmniej denerwujące jest sianie paniki w sytuacji gdy tak na prawdę nie wiadomo nic.

@szalony_mustang popuścił wodze fantazji i już kreśli scenariusze o składkach NHS, emeryturach itp

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#1520.12.2019, 19:34

#12 oczywiscie ze sa powiazane, nie tylko jesli chodzi o prawo pracy samo w sobie, ale tez dostep do takich bonusow jak NHS, benefity, emerytury itp. Nie wspomne juz o minimum 35k rocznie

Sokole
6 183
Sokole 6 183
#1620.12.2019, 19:39

Mysle ze chodzi o czytanie miedzy wierszami i niepewnosc przyszlych rozwiazan. Rzad nie bedzie zwiazany jakimikolwiek regulacjami europejskimi.

Wyglada na to ze Borys nie jest zainteresowany umowa z UE, nie bedzie sie musial obawiac konsekwencji zlego traktowania obywateli UE.

Ja mam stabilna sytuacje, ale nie dziwie sie ludziom ktorzy staraja sie przewidziec w jakiej rzeczywistosci ich rodziny znajda sie za kilka miesiecy.

Jesli zmienia prawa pracownicze, pewnie zmienia je dla wszystkich. Zaden rzad nie wprowadzi " rasistowskich " praw, ale sa inne metody.

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#1720.12.2019, 19:41

azteca, jesli rzad wyrzuca z ustaw wazne dla ciebie punkty i mowi ze znajda sie w innym akcie prawnym to nie robi tego tylko dlatego ze sekretarka zapomniala je przepisac. Robi to w celu opcji ich zmiany. Zreszta gdybys sledzil/a wystapienia BJ to wiedzialabys o czym mowie. Pare tygodni temu rzucil np pomysl by imigranci placili extra za dostep do NHS, nie wiem kto tlumaczyl to do artykulu na Emito z ktorego wynikalo ze dotyczylo by to nowoprzybylych, w orginale w jego wypowiedzi nie bylo wzmianki o nowoprzybylych, mowa byla o wszystkich. Wiec przestan zachowywac sie jak typowy malorolny i zacznij analizowac, a jak tego nie potrafisz to nie udzielaj sie w dyskusji bo tylko cisnienie podnosisz.

azteca
192
azteca 192
#1820.12.2019, 19:48

Dokładnie i dlatego właśnie pisanie/mówienie czegokolwiek teraz to tylko pisanie patykiem na wodzie i potęgowanie nastroju niepewności.

Pamiętajcie jeszcze o konsekwencjach ewentualnego opuszczenia UK przez imigrantów.

Kto "siedzi" np w branży spożywczej ten wie, że już jest ciężko, nie ma ludzi do pracy, tam gdzie zależy to od imigrantów farmerzy ostatniego lata zebrali może z 40-50% plonów, znam firmy wręcz ograniczające produkcję z powodu braku rąk do pracy.

Borys może jest szalony ale nie głupi. Spadek PKB to niższe przychody budżetu i dalej spirala się nakręca.

Magiczny próg 35k po ewentualnym wprowadzeniu go byłby samobójem bo z tych 4,8 mln imigrantów tylko nieznaczny odsetek go przekracza.

Jeśli zaś chodzi o "inne" traktowanie imigrantów to należy też pamiętać, że dla wielu z nas ten kraj domem ale ................. już raz ten dom zmieniliśmy i nie ma dla większość z nas problemu chociażby wrócić do Polski, a Oni tu zostaną z tym co sobie zgotują.

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#1920.12.2019, 19:54

#16 Borys ma juz wynegocjowana umowe wyjscia z UE, teraz wystarczy ze klepnie ja Izba Lordow i pozamiatane. Niebezpieczne jest to ze nie jest zainteresowany umowa handlowa z UE. Zawarl juz wstepna umowe handlowa z USA i w tamta strone kieruje swoja uwage. Poza tym mysle ze ma na uwadze przyszly kryzys i chce zabezpieczyc miejsca pracy i dochody dla swoich obywateli, nawet kosztem konfliktu z UE.

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#2020.12.2019, 20:05

#18 Wez pod uwage jeszcze jedno, zadaj sobie pytanie dlaczego UK tak bardzo chcialo wyjsc z UE. Odpowiedz z ekonomicznego punktu widzenia jest bardzo prosta. Wielu, a nawet zbyt wielu, ekonomistow przewiduje w ptrzeciagu kilku lat nastepny wielki kryzys, tym razem duzo wiekszy od poprzedniego. Angole to pragmatycy, dbaja tylko o swoj tylek i skoro zdecydowali sie na takie rozwiazanie moze oznaczac tylko jedno, bardzo prawdopodobne ze w obliczu bliskiego kryzysu unia moze sie rozpasc. Wystarczy zreszta popatrzec na kondycje finansowa krajow czlonkowskich.

To ze w tej chwili nie ma wolnych rak do pracy nie oznacza ze za dwa, trzy lub cztery lata nastapi recesja i rak do pracy bedzie wiecej niz popytu na nie. Latwiej wywalic z etatu imigranta z okrojonymi prawami pracowniczymi z etatu i zastapic go wlasnym obywatelem. Nie patrz na dzisiejsza sytuacje, sprobuj przewidywac scenariusze na przyszlosc. BJ nie jest idiota.

azteca
192
azteca 192
#2120.12.2019, 20:18

Powiem tak ..... po jego dymisji i ponownych przedwczesnych wyborach oraz ich rezultacie należy wnioskować, że jeśli nie On to na pewno jego doradcy mają nieźle poukładane w głowach.

Opierając się na tym (słusznie lub nie) mój wniosek jest taki, że nie pozwoli sobie na utratę siły roboczej w chwili gdy w UK jest najniższe bezrobocie od lat. Poziom bezrobocia oznacza nienasycenie rynku pracy siłą roboczą. Z punktu widzenia pracodawców jest to czarny scenariusz gdyż jakakolwiek utrata pracowników powoduje straty, których nie da się w łatwy sposób uzupełnić. Są to straty przychodów, utraty kontrahentów, a w najgorszym scenariuszu nawet bankructwa gdyż wiele firm pokusiło się na inwestycje finansując je kredytami.

Można pałać niechęcią do imigrantów, a można ich też wielbić ale w jednym czy drugim przypadku priorytetem zawsze będzie korzyść dla biznesu.

To samo dotyczy rządu w kontekście dochodów do budżetu.

Z terenu Szkocji znam firmy, które przy National Minimum Wage £8,21 oferują pracownikom £9, £10, a nawet £11 na podstawowych stanowiskach produkcyjnych (praca robotnika niewykwalifikowanego na taśmie produkcyjnej) i mimo tego nie są w stanie zrekrutować wystarczającej ilości osób.

Łatwo sobie wyobrazić co się stanie z takimi firmami gdy już zatrudnione osoby odejdą.

Nawet jeśli za 3-4 lata będzie kryzys to przy redukcjach sytuacja sama się wyklaruje i nie potrzeba będzie dodatkowych "narzędzi".

Prawo rynku nie idzie w parze z polityką za to polityka musi bardzo pilnować się aby nie namieszać w rynku bo mogłoby się okazać, że zamiast przewidywanego kryzysu za 4 lata firmy popadną w tarapaty już np za rok.

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#2220.12.2019, 20:19

azteca, nie jestem czarnowidzem jak chcialbys to widziec, wyciagam wnioski z dzialan rzadu po to by moc zlym dla mnie dzialaniom przeciwdzialac, po to by byc przygotowanym i spac spokojnie gdy cos sie zmieni na gorsze. Ty za to dopiero po fakcie bedziesz szukac rozwiazania, wtedy gdy juz bedzie za pozno. Pare lat temu przed referendum niepodleglosciowym tez zostalem okrzykniety debilem i idiota bo zapytalem co zrobicie jesli Szkocja pozostanie w UK a UK wyjdzie z UE. Stalo sie? Stalo, ale malo kto mnie wtedy sluchal.

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#2320.12.2019, 20:23

azteca, kryzys kryzysem, ile firm padnie w UK z chwila wyjscia z Unii? Ile firm ograniczy zatrudnienie? Ilu bezrobotnych nagle znajdzie sie na rynku pracy? Myslisz ze wciaz bedzie za malo rak do pracy? Ilu ludzi zmusi do podjecia pracy Uniwersal Credit? Wierz mi, rak do pracy bedzie az nadto, a my juz swoje zrobilismy, nikt za nami nie zaplacze.

azteca
192
azteca 192
#2420.12.2019, 20:24

Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i podejmujemy różne działania ze zmianą pracodawcy włącznie tak żeby to on nas bardziej potrzebował niż my jego.

Póki co udaje nam się to.

Jedno jest pewne - nic nie jest pewne

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#2520.12.2019, 20:29

Pewna jest tylko jedna rzecz, rzadowi konserwatystow nie wolno ufac, tak jak angolom ogolnie. Nie zapomnij co zrobili za Thatcher, nie certolili sie wtedy nawet ze swoimi obywatelami, myslisz ze dzis beda sie certolic z nami? Lepiej sie zabezpieczyc, czy to zaczac gromadzic fundusze lub inwestowac by zmienic kraj, czy tez naturalizowac sie, tak czy tak warto sie zabezpieczyc.

raffaele2
2 796
raffaele2 2 796
#2720.12.2019, 22:22

Mega super,nic mi dzis tak humoru nie poprawilo jak zobaczylem na bbc ze ustawa przeszla,licze na twardy brexit,wtedy bede skakal z radosci,dobrze ze usuneli zapis gwarantujacy prawa pracownicze,nie bede zjezdac juz kryminalisci,i bede mial mniej pracy.Super.

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#2820.12.2019, 23:09

Nie cieszylbym sie na twoim miejscu, raz ze UK zaleje fala gownianych hamerykanskich wyrobow, dwa bardzo szybko moze sie okazac ze nie jestes juz niezbedny w swojej pracy, wiec czeka cie p45 i zycie na cienutkich benefitach.

raffaele2
2 796
raffaele2 2 796
#3021.12.2019, 00:15
Kataryna
4 348
Kataryna 4 348
#3121.12.2019, 10:16

Czuje w tym wszystkim pomaranczowe paluchy Trumpa. Moze go tu przytula jak wyleci ze stolka?

Na powaznie to nigdy nie marzylam o pracy na zasadach USA...

A wy tu nie plakac tylko wyrabiac paszporty.

elcomendante
2 100
elcomendante 2 100
#3321.12.2019, 12:29

Gdzies niedawno czytalem (nie pamietam gdzie),ze po pelnym dojsciu konserwatystów do wladzy,majá odbierac paszporty wszystkim,którym je przyznali w okresie od zaglosowania za wyjsciem z unii,do calkowitego jej opuszczenia,tzn.31 stycznia 2020.

Kataryna
4 348
Kataryna 4 348
#3421.12.2019, 12:54

A ja gdzies niedawno czytalam, nie pamietam gdzie, ze to bzdura.

elcomendante
2 100
elcomendante 2 100
#3521.12.2019, 13:22

A gdzie tam bzdura. Rafał pisał. Nigel mu powiedział jak ostatnio u niego byl :)

Kataryna
4 348
Kataryna 4 348
#3621.12.2019, 14:12

Aaa, no chyba ze Rafal pisal. Jak tak to musi byc prawda :))

Sokole
6 183
Sokole 6 183
#3721.12.2019, 18:29

Paszporty zabieraja jak rodzisz dzieci dzihadysta.

Jakbym sie nie staral, to nie dam rady.

Profil nieaktywny
szalony_mustang
#3821.12.2019, 18:33

#31 w Szkocji na bank go nie przytula :) jest tu persona non grata i ban na wjazd wciaz go obowiazuje, zawieszono jego egzekucje tylko na okres reprezentowania przez Trumpa USA :)