Do góry

Jak bezpiecznie wysłać prezenty na Święta?

Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Do kiedy wysłać paczki, aby dotarły na Święta?

Im szybciej wyślesz przesyłkę, tym lepiej. Bezpiecznym terminem wskazywanym przez firmy kurierskie jest początek grudnia. Paczki nadane w UPS do 14 grudnia dotrą do adresata w Polsce przed Wigilią. Te wysłane później wciąż mają szansę na doręczenie, jednak nie ma już gwarancji. Parcelforce wskazuje datę 12 grudnia jako ostatni rekomendowany termin na wysyłkę świątecznych prezentów. Podobnie jest z wysyłką paczek z Polski do UK. Upewnij się, że kurier UPS lub DHL odbierze paczkę do 14 grudnia.

tekst alternatywny

2. Czy mogę zostawić paczkę w punkcie kurierskim?

Tak. Każda firma kurierska, z którą współpracuje Przesyłarka.pl na kierunku Polska – UK i UK – Polska ma opcję nadania paczki z punktu. Warunkiem jest waga paczki – nie powinna ona przekraczać 20 kg. Wiemy jednak z doświadczenia, że punkty przyjmują cięższe kartony. Najlepiej skontaktować się z obiektem przed nadaniem paczki i upewnić się, że przyjmą cięższą przesyłkę. Opcja nadania w punkcie jest wygodna i szczególnie w okresie świątecznym przydatna, kiedy w natłoku zleceń kurierzy nie zawsze wyrabiają się z odbiorem paczki w pierwszym terminie.

3. Ile jedzie paczka do Polski i z Polski do UK?

Czas transportu zależy od wybranej firmy kurierskiej. Większość paczek UPS dostarczana jest 3-go dnia roboczego. Wysyłka DHL trwa najczęściej 5 dni roboczych, a Parcelforce od 6 do 10 dni roboczych. W okresie przedświątecznym czas transportu może się wydłużyć z uwagi na ogromną liczbę paczek w sieciach kurierskich, dlatego warto trzymać się terminów wysyłki wskazanych w punkcie 1.

4. Czy zapłacę VAT i cło od przesyłki?

Nie wystąpią żadne opłaty celne, jeśli deklarowana wartość paczki lub paczek wysyłanych do jednej osoby w Polsce nie przekroczy równowartości 200 zł/ ok. £36/ ok. EUR 45. To nadawca decyduje, ile warte są przedmioty w przesyłce. Zabawka może być warta £2, £5 lub £20. Nie zdarzyło się, aby agencja celna podważyła deklarację klienta, o ile była ona rozsądna. Wysyłając laptopa o wartości £1 lub 30 kg paczkę wartą £5 należy liczyć się z możliwością sprawdzenia towaru przez agencję celną.

Więcej informacji o wysyłce paczek bez VAT-u znajdziesz w artykule „Paczki do Polski z UK – zero VAT-u”.

5. Czy muszę wypełniać i drukować dokumenty celne?

W Przesyłarka.pl nie musisz wypełniać żadnych dokumentów celnych. My się tym zajmiemy i przygotujemy deklaracje celną na podstawie danych, które uzupełnisz w trakcie składania zamówienia. Wypełnione dokumenty otrzymasz od nas na maila dzień przed przyjazdem kuriera. Wystarczy je wydrukować, podpisać i doczepić do kartonu. Przechowujemy także wersje elektroniczne tych dokumentów, na wypadek, gdyby odkleiły się w trakcie transportu. Doślemy je agencji celnej, jeśli będzie taka potrzeba.

Wyjątkiem jest usługa UPS na kierunku Polska – UK. Tutaj nie musisz drukować dokumentów i naklejać ich na paczkę, ponieważ od razu są one przekazywane w wersji elektronicznej do agencji celnej firmy UPS.

6. Co mogę wysłać w świątecznej paczce?

Możesz wysłać wszystko, co nie jest zabronione w firmie kurierskiej i nie jest objęte restrykcjami po Brexicie. Możesz wysłać żywność suchą, suplementy diety (dobrze opisane), czekolady, ciastka, kawy, herbaty, przyprawy i suszone zioła i grzyby. Zabawki i prezenty. Na własną odpowiedzialność wysyłasz towary łatwopsujące się i płynne (miód, przetwory). Zabronione są w transporcie międzynarodowym materiały pirotechniczne, alkohol, narkotyki, broń oraz żywe rośliny i zwierzęta.

Wysyłka paczki między UK a Polską za pośrednictwem Przesyłarka.pl jest szybka, sprawna i tania. 10 kg przesyłkę z Wielkiej Brytanii do Polski wyślesz za £22.99, a z Polski do UK za 117,29 zł. Przesyłki odbierane są codziennie i dostarczane w ciągu 3-5 dni roboczych. Nie ryzykuj – zaufaj profesjonalnym firmom kurierskim.