Do góry

Otrzymałam zdjęcie z fotoradaru (30/35mil), mam polskie prawo jazdy i „czyste konto punktowe”. Mam 55 lat i mieszkam w UK od 3 lat, zaś pierwszy samochód zarejestrowany w UK posiadam od 6 miesięcy. Czy jeśli nie chcę być wzywana do sądu, mogę wysłać wniosek D9 do DVLA (karta punktowa) wraz z polskim prawem jazdy? Otrzymałam mandat – 60GBP + 3 pkt, przyjęłam winę. Mam na to 28 dni, a dziś otrzymałam te pisma. Czy zdążę to załatwić? Wymiana prawa jazdy na brytyjskie raczej nie wchodzi w grę, bo zamierzam wracać do Polski za rok. Rozprawa sądowa mnie przeraża, a dodatkowo pociąga pewnie dodatkowe koszty. Proszę o pomoc, to moje pierwsze złamanie prawa. Jestem przerażona.

Rozumiem, że sytuacja, w której się Pani znalazła, przysparza Pani wielu zmartwień. Pomimo tego, że nie znam treści pism, które Pani otrzymała, postaram się sprawę odpowiednio naświetlić. W sytuacji, gdy kierowca przekroczy prędkość i zostanie to zarejestrowane kamerą, otrzymuje tzw. Fixed Penalty Notice lub zostaje wezwany do sądu. Jeśli przekroczenie prędkości nie było znaczne, kara zostaje nałożona automatycznie po tym, jak zostanie zaakceptowana, i nie ma wówczas konieczności udawania się na rozprawę sądową.

Jeśli kierujący przyzna się do popełnionego wykroczenia, zostanie na niego nałożona kara zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów. Z reguły jest to 60 funtów grzywny oraz 3 punkty karne. Punkty są ewidencjonowane w DVLA w rejestrze kierowcy. Nawet jeśli nie posiada Pani brytyjskiego prawa jazdy czy counterpart do polskiego prawa jazdy, nowy system zarządzania punktami karnymi pozwala DVLA na zapisanie punktów karnych w ich bazie danych.

Prawo brytyjskie nie wymaga od kierowcy posiadania counterpart do prawa jazdy wydanego na terenie Unii Europejskiej – informację tę można znaleźć na druku D9. Jeśli po znacznym przekroczeniu prędkości sprawa zostaje wniesiona do sądu, osoba wpisana do dowodu rejestracyjnego pojazdu otrzymuje akt oskarżenia (tzw. Notice of Intended Prosecution – NIP) w czasie 14 dni od daty popełnienia wykroczenia. W ciągu kolejnych 28 dni osoba ta zobowiązana jest do wypełnienia formularza i wskazania, kto prowadził pojazd w momencie domniemanego przestępstwa przekroczenia prędkości.

Niezwrócenie formularza NIP na czas skutkuje przyznaniem 6 punktów karnych. W związku z tym, że nie mamy możliwości wglądu do treści pism, które Pani otrzymała, a więc nie posiadamy pełnej informacji na temat Pani sprawy, proszę o kontakt z naszym biurem pod numerem telefonu: 07871 410 164. Zrobimy co w naszej mocy, aby pomóc.Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected]
Lubię to  Śledź 1

Komentarze 1

Maciej81K
1
#114.07.2019, 14:01

Witam moja Małżonka nie dawno otrzymała Conditional offer of fixed Penalty or sąd , pytanie czy muszę wysłać do nich Polskie prawojazdy ?? wraz z wypełnionom formą i płątnościa .