Do góry

Jak ustalić lub zaprzeczyć ojcostwu, jeśli dziecko mieszka w Polsce

Bez względu na to czy dziecko urodzi się w trakcie trwania małżeństwa lub czy pochodzi ze związku nieformalnego może zachodzić konieczność uregulowania kwestii zw. z ojcostwem. Z ustaleniem i zaprzeczeniem ojcostwa wiąże się szereg konsekwencji prawnych. Na przykład ustalenie ojcostwa pozwala na zasądzenie alimentów od ojca na rzecz dziecka, pozwala także na uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem, sprawia że dziecko może dziedziczyć po swoim biologicznym rodzicu.

Zasada domniemania ojcostwo

W przypadku dzieci, które urodziły się w trakcie trwania małżeństwa lub po upływie 300 dni od jego ustalania (np. po rozwodzie) działa domniemanie, że pochodzą od męża matki. Nie zawsze okazuje się to prawdą. Żeby obalić to domniemanie należy złożyć do Sądu Rejonowego w pobliżu którego mieszka dziecko pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Z powództwem tym może wystąpić zarówno mąż matki (lub były mąż), matka oraz dziecko (po osiągnięciu pełnoletności). Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Pomocne w tego typu sprawach są dowody z badania DNA, choć nie zawsze trzeba je przeprowadzać.

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa

Zarówno mąż matki, jak i matka nie mogą wytoczyć tego powództwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Powinni je jednak wytoczyć w ciągu roku od momentu kiedy dowiedzieli się, że dziecko nie pochodzi od męża (lub ex-męża) matki. Dziecko po osiągnięciu pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziało się, że nie pochodzi od męża swojej matki. W tego typu sprawach obowiązkowy jest udział prokuratora. W przypadku ustanowienia w sprawie adwokata nie trzeba stawiać się na rozprawach osobiście. Obecnie istnieje możliwość złożenia zeznań w trybie on-line, co eliminuje konieczność przylotu do Polski na rozprawę.

Ustalenie ojcostwa

Z ustaleniem ojcostwa mamy do czynienia kiedy nie zachodzi domniemanie, że dziecko pochodzi od męża matki (np. w przypadku konkubinatu) albo gdy domniemanie to zostało obalone (na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa). W takiej sytuacji można uznać ojcostwo przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym, a za granicą również przed polskim konsulem, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi. W sytuacji kiedy ojciec dziecka odmawia jego uznania można żądać ustalenia ojcostwa na mocy orzeczenia sądu. Sądowego ustalenia ojcostwa mogą żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Matka ani domniemany ojciec nie mogą wytoczyć powództwa o ustalenie ojcostwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Razem ze sprawą o ustalenie ojcostwa można uregulować inne kwestie zw. z dzieckiem np. władzę rodzicielską lub alimenty.

Wyskość alimentów

W przypadku ustalania wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości majątkowe i zarobkowe rodzica zobowiązanego do alimentacji (co nie jest równoznaczne z uzyskiwanym przez niego wynagrodzeniem). Jeśli chodzi o władzę rodzicielską to pomimo ustalenia ojcostwa mogą zachodzić okoliczności, które wpłyną na jej ograniczenie lub pozbawienie (np. jeśli rodzic nie będzie się interesował dzieckiem lub będzie stosował przemoc).

Postępowania sądowe są sformalizowane, a ich wynik zależy od inicjatywy dowodowej stron dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który zadba o jego prawidłowy przebieg.


O autorce

Katarzyna Zagata – adwokat, specjalizuje się w prowadzeniu spraw Polaków mieszkających za granicą przed sądami w Polsce, udziela również porad prawnych on-line za pośrednictwem serwisu www.kancelaria.zagata.pl. Pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań na drodze sądowej, ale również obsłudze biznesu, prawie rodzinnym, spadkowym i pracy.

Komentarze 2

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#105.08.2021, 16:34

O covidzie byście lepiej coś napisali,bo dawno już nic nie było.

A z potomstwem to juz tak jest,ze ojca nie ma, dziecko jest.