Do góry

Jeden z największych klanów w Szkocji ma nowego naczelnika

Jeden z największych klanów w Szkocji ma nowego naczelnika (chieftain). Pierwszego od ponad 340 lat. John Michael Baillie-Hamilton Buchanan został w ostatni weekend mianowany prawowitym spadkobiercą i szefem klanu Buchanan podczas ceremonii w pobliżu Callander. W ceremonii nadania tytułu uczestniczyło ponad 300 członków klanu z całego świata.

Poprzedni wódz klanu Buchananów, John Buchanan, zmarł w 1681 roku bez męskiego potomka. Nowy naczelnik został zidentyfikowany po ponad dekadzie badań genealogicznych.

W poszukiwaniu korzeni

Prawowitość Johna Buchanana jako szefa klanu została zatwierdzona przez Lorda Lyona już w 2018 roku, ale oficjalna ceremonia w jego rodzinnym domu, Cambusmore, została opóźniona ze względu na pandemię. Nowy wódz klanu jest ojcem czwórki dzieci i zarządza swoją posiadłością Cambusmore Estate.

W rozmowie z BBC Radio Good Morning Scotland powiedział, że jego nowa rola będzie czysto symboliczna.

W dawnych czasach to wodzowie poszczególnych klanów kierowali krajem, zanim zdecydowali się wybrać pierwszego szkockiego króla. Dziś jesteśmy dla członków klanów tylko figurantami, ale myślę, że część z nich tęskni za swoją historią, za swoimi korzeniami. Chętnie badają swoją genealogię i związki rodzinne ze mną dają im wiele satysfakcji. Ja prywatnie jestem nisko opłacanym członkiem Szkockiej Rady Turystycznej

– mówi John Michael Baillie-Hamilton Buchanan, w skrócie John Buchanan.

Korona, klejnoty i 1000 lat tradycji

Nowy wódz klanu Buchanan podczas sobotniej uroczystości został ukoronowany koroną ozdobioną trzema orlimi piórami, znaną jako „Balmoral bonnet”. Wręczono mu też klejnoty klanowe, które zostały wykonane na potrzeby ceremonii w oparciu o te, które historycznie uważano za używane w tego typu ceremonii.

Buchananowie twierdzą, że są piątym co do wielkości klanem Szkocji. Ich ziemie graniczą ze wschodnim brzegiem Loch Lomond, rozciągają się na północ do Ben Lomond i na wschód do Stirlingshire. Początki Klanu Buchanan sięgają 1010 roku, a jego członkowie żyją w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Południowej Afryce oraz wielu innych krajach.

Komentarze 2

Profil nieaktywny
Delirium
#114.10.2022, 01:34

"Ich ziemie graniczą ze wschodnim brzegiem Loch Lomond"

Poczytałbym o polskich konotacjach klanu Buchanan - jakieś muszą być na pewno, skoro wspomnianą zachodnią granicę wytyczają pierdyliony puszek po tyskim i żywcu.

Sokole
10 591
Sokole 10 591
#214.10.2022, 15:05

Cos jak polskie korzenie Barracka Obamy?

Jego dziadek zjadl polskiego misjonarza