Do góry

Jeśli wysyłasz paczki na Święta, przeczytaj koniecznie

Aktualnie liczba paczek transportowanych przez firmy kurierskie wzrasta o 40-60 procent w porównaniu do średniej liczby paczek w pozostałych miesięcach w roku. Wzrasta zarówno wysyłka paczek e-commerce, jak i przesyłek między osobami indywidualnymi. Ze statystyk serwisu Przesyłarka.pl wynika, że najwięcej paczek zamawianych jest w okresie 9-12 grudnia. Żeby nasze prezenty i paczki doszły do odbiorcy przed Świętami należy wysłać je jak najwcześniej.

Firmy kurierskie wskazują, że nie będzie opóźnień w transporcie i doręczeniu paczek do Polski, jednak z doświadczenia wiemy, że opóźnienia się zdarzają

– mówi Katarzyna Maziak z serwisu Przesyłarka.pl.

Rekomendowanym terminem nadania paczek do i z Polski jest czwartek 12 grudnia. Przesyłki nadane po tym terminie nie będą miały już gwarancji doręczenia przed Wigilią.

Barszcz, pierogi i smażona ryba

Przygotowując świąteczną paczkę powstrzymajmy się przed pakowaniem do niej towarów łatwopsujących się, delikatnych i płynnych. Regulaminy firm przewozowych zakazują transportowania produktów spożywczych (lista rzeczy zabronionych). O ile na suche towary przewoźnicy mogą przymknąć oko, o tyle smażona ryba i miód w płynie nie są wskazane, a tego typu paczki mogą zostać zutylizowane przez firmy kurierskie.

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy transport paczki wydłuża się do dziewięciu dni, a w przesyłce jest kiełbasa, smażona ryba i miód w słoiku. Sortowanie takiej paczki i jej obsługa są uciążliwe dla pracowników firm kurierskich ze względu na wydzielający się zapach, a nierzadko także przeciekający, zawilgocony karton. Proszę mi wierzyć, odbiorca takiej paczki też nie będzie zadowolony, kiedy ją otrzyma

– dodaje pracownik Przesyłarki.

Co więcej, nadając przesyłkę, w której znajdują się zabronione przedmioty należy mieć na uwadze konsekwencje – brak wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela firmy kurierskiej w przypadku uszkodzenia przesyłki.

Kurier to nie Mikołaj

Wiemy już do kiedy należy wysłać paczkę, czego do niej nie wkładać. Przejdźmy zatem do kolejnego ważnego tematu, którym jest pakowanie przesyłki. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że kurier to nie Mikołaj, a w sortowni nie pracują Elfy, które w magiczny sposób przenoszą i delikatnie traktują paczki. Tysiące przesyłek jest sortowanych automatycznie, transportowanych jedna na drugiej, nierzadko rzucanych – taka jest rzeczywistość. Nadawca powinien odpowiednio zapakować i zabezpieczyć przesyłkę oraz znajdujące się w niej przedmioty.

Jak zabezpieczyć paczkę

Przedmioty pakujmy do nowego, kilkuwarstwowego kartonu o kształcie prostopadłościanu. Wolne przestrzenie w paczce wypełnijmy dokładnie folią bąbelkową, wypełniaczami lub gazetami. Zamortyzuje to wstrząsy podczas transportu i ewentualny upadek paczki. Zabezpieczmy karton taśmą klejącą. Nie owijajmy jej folią stretch ani żadnym innym materiałem, ponieważ blokują one automatyczne sortery i paczka taka może zostać uznana za niestandardową, co wiąże się z dodatkową opłatą dla nadawcy.

Święta to piękny i radosny czas – oszczędźmy więc sobie nerwów i pieniędzy – wysyłajmy paczki odpowiednio wcześnie i zapakujmy je właściwie. Z pomocą przyjdzie nam Przesyłarka.pl.