Do góry

Komuna//Warszawa na festiwalu Fringe w Edynburgu

Gdzie?

Edynburg

Kiedy?

16-19 i 21-25.08.2018


Komuna//Warszawa to jedna z najważniejszych, niezależnych grup teatralnych w Polsce. Twórcy teatru poszukują nowych możliwości w różnych formach sztuki, odnoszących się zarówno do klasycznych dzieł teatru i tańca, jak i muzyki, literatury i filmu. Do projektu zostali zaproszeni artyści różnych gatunków sztuk performatywnych, od reżyserów teatralnych, przez tancerzy, aż po kompozytorów i muzyków. Od 2007 roku grupa działa na warszawskiej Pradze.

Komuna//Warszawa pokaże w Edynburgu spektakl „Cezary idzie na wojnę”. Fot. Pat Mic

Możliwości polskiego teatru będzie można ocenić na trwającym właśnie festiwalu Fringe. Artyści z Warszawy przyjechali do Edynburga z przedstawieniem „Cezary idzie na wojnę”.

Akcja toczy się w sali gimnastycznej, w której znajduje się jedynie ławka i fortepian. Bohaterami sztuki są czterej młodzi mężczyźni poddawani rytuałowi rekrutacji do wojska. Proces brania w kamasze niespodziewanie przemieni się w homoerotyczną manifestację antywojenną, obnażając ideową pustkę i fałsz tępego militaryzmu.

„Cezary idzie na wojnę” to jeden z lepiej przyjętych przez publiczność i krytyków spektakli teatralnych minionego sezonu (2017/2018). Reżyser Cezary Tomaszewski opowiada swoją biografię rozpisaną na czterech aktorów i pianistkę. Cytowany jest na przykład list Tomaszewskiego do Wojskowej Komendy Uzupełnień z prośbą o zmianę kategorii „E” na „A”. Wspomnienie decyzji wojskowej komisji poborowej sprzed lat jest to jedynie pretekst do przedefiniowania stereotypów męskości. W męskiej szatni “Popołudnie fauna” Niżyńskiego spotyka się z pieśniami Moniuszki, a ćwiczenia aerobowe w rytm wojennej symfonii Szostakowicza stają się queerową rewią.

Reżyser oparł przedstawienie na własnych doświadczeniach.

„Cezary idzie na wojnę” prezentowany będzie na Fringe we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie i Instytutem Adama Mickiewicza z okazji 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości.

Przedstawienie będzie pokazane w Edynburgu w języku polskim z angielskimi napisami.

Kiedy: 16-19 i 21-25.08, godz. 19:00

Gdzie: Venue 210, 89 East Claremont Street, Edynburg EH7 4HU

Bilety: 10 funtów do kupienia na stronie tickets.edfringe.com

Komentarze