Do góry

Koniec z dotacjami na zakup samochodów elektrycznych

Do 14 czerwca każdy, kto na Wyspach chciał kupić nowy samochód na prąd (plug-in) mógł liczyć na dotację w wysokości 1500 funtów. Program nagle zakończył jednak swój żywot. Co prawda wcześniej rząd dawał do zrozumienia, że dotacje na samochody z napędem elektrycznym mają charakter tymczasowy i wcześniej potwierdził finansowanie do 2022-23 roku, ale decyzja opublikowana 14 czerwca mogła wielu zaskoczyć.

Rząd uspokaja też: Wszystkie wnioski o dofinansowanie złożone do 14 czerwca będą honorowane, a w przypadku, gdy samochód został sprzedany w ciągu dwóch dni roboczych przed ogłoszeniem decyzji, ale wniosek o dofinansowanie ze strony dilerów nie został jeszcze złożony, taka sprzedaż również będzie się kwalifikowała do dofinansowania.

W informacji przekazanej na stronie gov.uk można przeczytać też uzasadnienie decycji o wycofaniu się z dotacji: „Program skutecznie zainicjował brytyjską rewolucję w popularyzacji samochodów elektrycznych i wsparł sprzedaż prawie pół miliona samochodów tego typu”. Jest też mowa o tym, że dzięki programowi „udało się stworzyć rynek pojazdów o bardzo niskiej emisji, co przyczyniło się do zwiększenia sprzedaży samochodów elektrycznych z mniej niż 1000 w 2011 r. do prawie 100 tys. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r.

300 milionów na rozbudowę sieci plug-in

Pojazdy elektryczne z napędem akumulatorowym i hybrydowym stanowią obecnie ponad połowę wszystkich sprzedawanych nowych samochodów, a sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych w ciągu ostatniego roku wzrosła o 70 proc. Obecnie 1 na 6 nowych samochodów wjeżdżających na brytyjskie drogi to pojazdy zasilane prądem.

Teraz rząd w Londynie chce się skupić się na przetransferowaniu 300 milionów funtów na rozbudowę sieci publicznych punktów ładowania, a także na szersze rozpowszechnienie elektrycznych taksówkach, vanów, ciężarówek, motocykli oraz pojazdach przystosowanych do przewozu osób na wózkach inwalidzkich.

Do tej pory rząd przeznaczył już 1,6 miliarda funtów na budowę sieci publicznych punktów ładowania.

Komentarze 1

bus_37
Dundee
23 987 114
bus_37 Dundee 23 987 114
#118.06.2022, 14:02

Smuteczek.