Do góry

Kontrowersyjne zmiany w systemie świadczeń socjalnych

Rząd rozpoczął dzisiaj wprowadzanie kontrowersyjnych zmian w systemie świadczeń socjalnych. "Zyskają milionerzy, stracą wszyscy inni" - atakuje opozycja.

Ministrowie twierdzą, że nowy system będzie uczciwszy wobec społeczeństwa. Fot. Images_of_Money (CC BY 2.0)

Zmiany najmocniej odczują osoby w wieku produkcyjnym korzystające z mieszkań socjalnych. Ministrowie twierdzą, że nowy system będzie uczciwszy wobec społeczeństwa, jednocześnie oszczędzając ogromną sumę w budżecie państwa.

"Przywracamy oryginale założenia systemu świadczeń: osoby, które mogą pracować - będą musiały pracować, a życie na zasiłkach nie będzie bardziej atrakcyjnym od pracy" - czytamy w wypowiedzi George Osbourne'a oraz Ian Duncan Smith'a w "Daily Telegraph".

Z optymizmem rządzących nie zgadza się Liam Byrne, sekretarz ds. pracy i emerytur z gabinetu cieni. W rozmowie z dziennikarzami z BBC Radio 4 oświadczył, że "wygranymi w tej sytuacji są milionerzy otrzymujący redukcję w podatku o 100 tys. funtów rocznie, przegranymi jest reszta społeczeństwa".

"Podatek sypialniany"

Zdaniem Byrne'a brytyjskie rodziny otrzymają przeciętnie 890 funtów rocznie mniej niż przed poprzednimi wyborami. Kontrowersyjne zmiany dot. mieszkań socjalnych, nazywane potocznie "podatkiem sypialnianym" (ang. "bedroom tax") budzą jednak najwięcej emocji. Zakłada on redukcję dopłat do czynszu dla osób posiadających większą liczbę sypialni w mieszkaniach socjalnych, niż teoretycznie powinni - np. małżeństwo bez dzieci mieszkające w 2-sypialnianym lokum.

- Ten "podatek" będzie kosztował najbiedniejszych ponad 700 funtów rocznie. 97 proc osób nim dotkniętych nie ma gdzie się podziać. Co ci ludzie mają zrobić? Dla wielu z nich dodatkowa sypialnia nie jest "zbędną". Zmiany te nie są tylko okrutną karą, są pokazem niekompetencji - argumentuje Byrne przytaczając kwestie m.in. osób niepełnosprawnych, dla których dodatkowa sypialnia stanowi sypialnię dla ich opiekunów, w tym często partnerów czy nawet pomieszczenie do przetrzymywania sprzętu pozwalającego im normalnie funkcjonować.

Wśród zapisów dot. sytuacji, w której osoba niepełnosprawna musi posiadać osobną sypialnię, znajdujemy jednak informację o możliwości zaaplikowania przez partnera takiej osoby do lokalnych władz o dopłatę. Zmiany mają również nie dotyczyć osób, których domy zostały specjalnie zmodyfikowane ze względu na ich niepełnosprawność i dzielenie sypialni przez partnerów nie jest możliwe.

Klasyfikacja pokojów zależeć będzie od umowy, jaką lokatorzy posiadają z administratorem budynku lub mieszkania. Do tej pory wielu pobierało zasiłek na pokój gościny grający rolę sypialni. Teraz nie będzie to już możliwe.

Zmiany w Council Tax Benefit

Dwa miliony najbiedniejszych gospodarstw domowych poważnie odczują zmiany w ulgach w Council Tax. Nowy system przenosi odpowiedzialność w przyznawaniu tej formy zasiłku z poziomu rządowego na lokalne samorządy. Te otrzymają do dyspozycji 10 proc. niższy budżet na ten cel. To, czy cięcia wpłyną na ulgi zależy od samorządów.

W kwietniu wzrosną również wypłacane świadczenia socjalne, jednak tylko o 1 proc. Rząd argumentuje to utrzymaniem wzrostu zasiłków na równi ze wzrostem kosztów życia.

Wprowadzenie budzącego wiele kontrowersji "Universal Credit" mającego skupić wszystkie zasiłki w jedno zunifikowane świadczenie socjalne zostało opóźnione. Test nowego systemu świadczeń zostanie rozpoczęty w trzech okręgach północno-zachodniej Anglii w lipcu tego roku.

Komentarze 7

przegraj_kowal
419
#101.04.2013, 11:40

No i bardzo dobrze,koniec z rozpieszczaniem nygusow

Infidel
11 852
Infidel 11 852
#201.04.2013, 14:20

Dobrze, popieram w 100%, lepiej pozno niz wcale.

FacePlant
16 255
FacePlant 16 255
#301.04.2013, 16:52

hmmm
powiem tak, nie jestem za , nie jestem przeciw
sama w zyciu naszczescie poki co nie potrzebowalam zasilkow ale pacjenci ktorymi sie opiekuje zyja czesto jedynie z nich
Ogolnie wsrod nich jest teraz panika, gdyz ludzie chorzy, nie zdolni za starego systemu do pracy, moga byc ocenieni przez bigla komisje za zdolnych do np pracy na kasie w Tesco.

System uderzy w nieuczciwych pobieraczy, ale tym samym w tych ktorzy z przyczyn roznych czesto losowych nie sa w stanie inaczej zarabiac na minimalne sumy zyciowe.

theObserver
22
#401.04.2013, 18:53

Jesli chodzi o dodatkowa sypialnie w przypadku osob ktore potrzebuje ja jako dla opiekunow to wcale ani nie musza sie starac o zadne doplaty wystarczy ze zglosza to w councilu i sa z tego zwolnieni. Wiem bo bylem swiadkiem takiej rozmowy z funkcjonariuszem councilu. A co do ludzi co maja mieszkanie od panstwa i pokoje stoja wolne to bardzo dobrze

sareneczka
190
#501.04.2013, 23:44

niedlogo bedzie polska nr2

Profil nieaktywny
weeges
#602.04.2013, 00:39

"wygranymi w tej sytuacji są milionerzy otrzymujący redukcję w podatku o 100 tys. funtów rocznie, przegranymi jest reszta społeczeństwa".

tja... jak fajnie sie czyta takie wypowiedzi z ust kogos, kto to spoleczenstwo przez swoje 17 letnie rzady tak rozpasal, ze onalo co nie zbankrutowalo i niespatologizoalo sie do reszty....

zafajdany "obronca moralnosci" .....

socjalizm konczy sie wtedy jak zaczyna brakowac pozyczonych pieniedzy...

prophet
664
prophet 664
#702.04.2013, 06:00

Nareszcie!To i tak nie jest trzęsienie ziemi,ale lepszy rydz niż nic.