Do góry

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP dla Sir Dermota Turinga

Dermot Turing w 2018 r. opublikował książkę „X, Y i Z: The Real Story of How Enigma Was Broken” (w Polsce została wydana w 2019 r. pod tytułem „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”), w której szczegółowo opisuje polsko-brytyjsko-francuską współpracę w zakresie złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i podkreśla, że osiągnięcia jego słynnego wuja byłyby znacznie spowolnione – jeśli nie niemożliwe – bez istotnego wkładu Polskiej Szkoły Matematyki - za PAP.

Odznaczenie przyznane za „szerzenie wiedzy o roli polskich kryptologów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także we Francji i innych krajach” w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył polski ambasador w Londynie Arkady Rzegocki. Ceremonia, która z powodu trwającej epidemii koronawirusa miała bardzo kameralny charakter, odbyła się w ogrodzie Ogniska Polskiego, najstarszego klubu polonijnego w Londynie.

Widoczna łącznica kablowa maszyny szyfrującej Enigma, fot. Jszigetvari

– W porównaniu z kryptologami, którzy nie tylko osiągnęli zadziwiający przełom, umożliwiający odczytywanie wiadomości Enigmy przez całą drugą wojnę światową, i narażali własne życie, aby zachować to w tajemnicy, nie zrobiłem nic wielkiego. W pewnym sensie uważam, że otrzymuję to odznaczenie w uznaniu ich pracy, a nie swojej – powiedział Dermot Turing, odbierając odznaczenie. – Chciałbym również docenić ogromną pomoc, jaką miałem w moich badaniach od ambasady polskiej w Wielkiej Brytanii, instytutów w Londynie, które strzegą polskich rejestrów wojennych, a także rodzin samych kryptologów – dodał.

Ambasador Rzegocki wręczając odznaczenie podkreślił: „Jestem wdzięczny za Pańską pracę, ponieważ pomaga w przedstawianiu brytyjskiej opinii publicznej prawdziwej historii o dekodowaniu Enigmy. Mam zaszczyt wręczyć to odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy osobie, którą z dumą mogę nazwać przyjacielem Polski”.

Komentarze 2