Do góry

Kurczące się Imperium Brytyjskie

Barbados to niewielkie państwo znajdujące się na wyspie o tej samej nazwie w archipelagu Małych Antyli. W 1627 roku na wyspie wylądowali angielscy koloniści i odtąd stała się ona podległa Brytyjskiej Koronie. W 1637 roku Brytyjczycy przywieźli z Brazylii trzcinę cukrową i założono pierwsze plantacje tej rośliny. Wkrótce kolonia stała się jedną z najważniejszych wśród angielskich posiadłości w Nowym Świecie. W XVII wieku ważniejszą nawet od angielskich posiadłości w Ameryce Północnej.

Barbados-mapa, źródło: United States Central Intelligence Agency

Po zniesieniu niewolnictwa w Imperium Brytyjskim w 1834 roku nastąpił kryzys kolonialny, który zapoczątkował ruchy niepodległościowe w angielskich koloniach. Barbados oderwał się od Wielkiej Brytanii w 1966 roku, ale wciąż jest połączony ze Zjednoczonym Królestwem unią personalną i należy do Wspólnoty Narodów.

W 55. rocznicę odzyskania niepodległości, czyli w przyszłym roku, Barbados chce usunąć królową Elżbietę II ze stanowiska głowy państwa i stać się republiką. Dla urzeczywistnienia tego planu potrzebna jest większość głosów w parlamencie. Władze Barbadosu są tak zdeterminowane do całkowitego uwolnienia się od Wielkiej Brytanii, że zrezygnowano nawet z referendum.

Mia Amor Mottley-premier Barbadosu, fot. Michael Angelo

Obecna premier Barbadosu Mii Mottley jest zagorzałą republikanką i zarazem pierwszą kobietą na stanowisku szefa rządu w tym państwie. Jako liderka Barbadoskiej Partii Pracy, która ma w barbadoskim parlamencie 70-procentową większość, ma szansę odebrać królowej angielskiej zwierzchnictwo nad Barbadosem bez konieczności przeprowadzania referendum.

Barbados, podobnie jak większość krajów na świecie, został dotknięty pandemią koronawirusa. Kraj boryka się z recesją gospodarczą. A turystyka, jedna z głównych gałęzi gospodarczych tego kraju, niemalże zupełnie zamarła. Trudna sytuacja Barbadosu tym bardziej determinuje władze do zakończenia długoletniego procesu przekształcenia się w republikę.

Komentarze 5

shel
560
shel 560
#120.09.2020, 08:45

kupie_ziemie!!! separatysci atakujo!!! gdzie Boris?

Delirium
16 954
Delirium 16 954
#220.09.2020, 11:24

W sumie to nic się nie dzieje, wyspa skolonizowana po wsze czasy - mnóstwo domów i tak należy do brytyjskich emerytów. :P

awojtas39
358
awojtas39 358
#423.09.2020, 04:58

To koniec resztek brytyjskiego imperium UK