Do góry

„Latawiec i trąbka”: Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci w Szkocji

W dniach od 12 do 22 października 2017 w Edynburgu gościć będzie pierwszy w historii Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci „Latawiec i trąbka”. Podczas jedenastu dni mali i duzi widzowie będą mogli uczestniczyć w serii warsztatów, obejrzeć polskie sztuki teatralne oraz pobawić się w interaktywnej bawialni pełnej pięknych książek, gier i najwyższej klasy zabawek stworzonych przez polskich designerów i producentów.

Trzon programu festiwalowego stanowić będą działania edukacyjne, prezentacje teatralne oraz interaktywna przestrzeń zabawowo-wystawowa „Bawialnia / Playroom – Polish Design For Kids”. Do dyspozycji dzieci będą m.in unikalne, jednostkowe projekty przytulanek, klocków i zabawek edukacyjnych polskich designerów i producentów. W „Bawialni” znajdą się m.in tworzone w Beskidach drewniane zabawki firmy Wooden Story, z których można wyczarować najwspanialsze budowle, ekologiczne zabawki z kory, gałązek i korzeni firmy Dzikie Dzieci i edukacyjne gry planszowe firmy Jacobsony. Festiwal zaingurowany zostanie właśnie otwarciem „Bawialni”, 12 października o 18:00 w edynburskim Summerhallu (wstęp darmowy, po uprzedniej rejestracji na stronie Eventbrite).

Wystawa Bawialnia / Playroom (fragment).

Festiwal skierowany jest zarówno do międzynarodowej publiczności, jak i do licznie mieszkającej w Szkocji Polonii.

Jak mówi pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu, Pola Amber:

Tytuł festiwalu „Latawiec i trąbka” ma kojarzyć się z dziećmi, radością, zabawą, muzyką i sztuką. Główną inspiracją dla powstania festiwalu jest… moja córka, z którą od czterech lat odkrywam fantastyczne światy, jak również twórczość bardzo utalentowanych polskich artystów, ilustratorów, designerów i twórców, którzy dzieci traktują jako równorzędnych odbiorców sztuki. Myślę, że to niezmiernie ważne, aby najmłodsi mieli możliwość i przestrzeń do odkrywania różnych form kreatywności. Poza tym poprzez takie inicjatywy polska kultura i sztuka ma szansę zdobyć uznanie wśród międzynarodowej publiczności.

Jak dodaje współorganizatorka, Lidia Krzynówek z Polish Cultural Festival Association:

Chcemy, aby od najmłodszych lat dzieci nabywały wrażliwości i zamiłowania do piękna, jakości i kreatywnej przygody z teatrem, książką i designem.

Organizatorki zapraszają wszystkich chętnych, by pomóc przy wystawie, na spotkanie dla wolontariuszy 5 października w czwartek. Zapewniają, że każda pomoc się liczy.

Pan Maluśkiewicz. Warsztaty plastyczne. prowadzenie: Eliza Marcinowicz

Podczas festiwalu obejrzeć będzie można 4 spektakle w wykonaniu Teatru Pinokio z Łodzi oraz Teatru Figur z Krakowa. Ten pierwszy wystąpi z wielokrotnie nagradzaną „Maszyną do opowiadania historii” w reżyserii Michała Malinowskiego, Przemysława Buksińskiego, Pawła Romańczuka oraz Konrada Dworakowskiego, a także zaprezentuje instalację artystyczno-teatralną dedykowaną niemowlakom pt. „Tuliluli” w reżyserii Justyny Schabowskiej. Krakowski Teatr Figur przywiezie do Edynburga dwa spektakle teatru cieni: „Mglisty Billy” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego oraz „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Dagmary Żabskiej. W świat polskich historii i starych legend wprowadzi z kolei Michał Malinowski – twórca Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MUBABAO, inżynier wyobraźni, opowiadacz bajek i pedagog.

Tuliluli. Przedstawienie Teatru Pinokio z Łodzi. Reż. Justyna Schabowska

W programie zaplanowany jest wykład na temat współczesnej polskiej ilustracji, skierowany do miłośników książek obrazkowych i środowisk opiniotwórczych (ilustratorów, studentów i wydawców), a także seria 11 warsztatów prowadzonych przez znakomitych polskich artystów, ilustratorów (m.in. przez Katarzynę Bogucką, Małgorzatę Gurowską, Iwonę Chmielewską) i edukatorów teatralnych. Najmłodsi będą mieli możliwość stworzyć własnego potwora (inspirowanego tym z Loch Ness), zbudować łódeczkę z orzecha potrzebną do polowania na wieloryby, bądź opanować trudną sztukę pisania listów.

Klocki Wooden Story.

W Summerhall powstanie przytulna czytelnia, w której dostępne będą książki opracowane z wielką dbałością pod względem edytorskim, graficznym i merytorycznym. Zaprezentowane zostaną książki budzące ciekawość, wyzwalające emocje i rozwijające wyobraźnię. W ciekawy sposób przedstawione zostaną wybrane prace ilustratorów, m.in: Aleksandry Płocińskiej, Marty Ignerskiej, Katarzyny Boguckiej, Agaty Królak, Małgorzaty Gurowskiej, Pani Jurek, Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo, Marii Dek, Aleksandry Cieślak, i Macieja Blaźniaka. Zaprezentujemy wydawane w języku angielskim książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich, Dawida Ryskiego i Emilii Dziubak.

Jednym z celów festiwalu jest także promowanie twórczości polskich artystów mieszkających w Szkocji. W związku z tym na festiwal trafią prace Kasi Matyjaszek – ilustratorki i wykładowczyni w Edinburgh College of Arts, wydającej książki zarówno w kraju, jak i w Wielkiej Brytanii, a także sensory room dla niemowląt stworzony z materiałów recyklingowych artystki Joanny Lubońskiej oraz instalacja młodej scenografki Wiktorii Bendiuk.

„Król Maciuś Pierwszy” - spektakl Teatru Fifur z Krakowa, reż. Dagmara Żabska

Podczas Festiwalu powstanie także „Pop UP design”, sklep z książkami po polsku i angielsku, zabawkami, gdzie po preferencyjnych cenach można będzie zakupić unikatowe obiekty do zabawy i wspaniałe prezenty.

Festiwal został przygotowany przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, Polish Cultural Festival Association z Edynburga oraz Teatr Chorea, a do współpracy w stworzeniu festiwalowych atrakcji zaproszone zostały dwa uznane teatry z Polski, 22 wydawnictwa, 11 firm designerskich oraz 29 artystów: projektantów oraz ilustratorów, działających w Polsce i w Szkocji. Większość festiwalowych wydarzeń odbędzie się w Centrum Kultury Summerhall, pozostałe zaś w The Scottish Storytelling Centre i North Edinburgh Arts.

Więcej na temat festiwalu na: www.kiteandtrumpet.com lub na Facebooku #kiteandtrumpet.

Większych atrakcji dostępnych jest za darmo, ale po uprzedniej rejestracji. Ceny pozostałych biletów: od £1,5 do £5. Zakup biletów na przedstawienia przez box office Summerhall, Storytelling Centre i Eventbrite. Zapisy na warsztaty przez Eventbrite.

Komentarze 4

askaw
158
askaw 158
#104.10.2017, 12:39

szkoda ze nie ma zadnych warsztatow w jezyku angielskim. Pracuje w SG Family care unit fajnie byloby uczesniczyc w tym venue z kims z mojej pracy zeby troche wypromowac polska kulture

JoZawadzka
1
#208.10.2017, 20:24

Wszystkie warsztaty sa w jezyku polskim i angielskim. Zapraszamy!

Profil nieaktywny
Batoloo
#307.04.2020, 11:33

http://twojvod.pl - jak komus sie nudzi w trakcie trwania wirusa to zapraszam , kazdy film mozna zobaczyc!