Do góry

Londyńskie wycieczki śladami kleptokracji

Kleptokracja, czyli dosłownie „władza złodziei”. Zgodnie z definicją jest to forma władzy ze skorumpowanymi władcami, wykorzystującymi swoją pozycję do eksploatowania bogactw naturalnych kosztem mieszkańców w celu defraudowania funduszy państwowych oraz poszerzania osobistego bogactwa i władzy politycznej. Według brytyjskiego pisarza i dziennikarza Olivera Bullougha:

Kiedyś Wielka Brytania sama kradła na całym świecie. Po upadku imperium przerzuciła się na pomaganie ludziom, którzy to robią.

Bullough był przewodnikiem „Kleptocracy Tour”- wycieczek po Londynie śladami kleptokracji. W stolicy Wielkiej Brytanii lokują swoje wielomiliardowe fortuny, kupując najbardziej wystawne nieruchomości, głównie Rosjanie i oligarchowie z byłych republik radzieckich. Swoje rezydencje posiadają też tu Nigeryjczycy czy Saudyjczycy. Organizatorem wycieczek śladami kleptokratów był Borys Borysowicz, działacz społeczny walczący z korupcją.

Jedną z bardziej okazałych rezydencji kleptrokracji jest posiadłość Dmytro Firtasza, oligarchy ukraińskiego, który pracował z Gazpromem. W 2014 r. kupił on od brytyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, należącą do resortu, dawną stację metra Brompton Road niedaleko Harrodsa. Oligarcha zapłacił za nią 53 mln funtów.

Innym przykładem jest dom Andrieja Jakunina, syna Władimira Jakunina, przyjaciela Putina i byłego dyrektora rosyjskich kolei. Dom zakupiony przez Jakunina za 23 mln funtów znajduje się w bardzo ekskluzywnej dzielnicy Saint John’s Wood. Kolejną okazałą nieruchomością w rękach tuzów ze wschodu jest gregoriańska rezydencja Witanhurst w Highgate w północnym Londynie. Należy ona do Andrieja Guriewa, byłego senatora rosyjskiego. Budynek ma 65 pokoi i kosztował 50 mln funtów.

Więcej informacji o klepktokratach i ich brytyjskich pomocnikach można znaleźć w najnowszej książce Olivera Bullough pt. „Lokaj świata. Jak Wielka Brytania straciła imperium i znalazła sobie rolę”. Książka ukaże się w marcu przyszłego roku. Bullough jest też autorem publikacji „Moneyland. Why Thieves and Crooks Now Rule the World” („Moneyland. Dlaczego złodzieje i oszuści rządzą dziś światem”).

Komentarze