Do góry

Maciej Tomków - twórca filmów niezwykłych

Maciej Tomków ukończył kinematografię w Tiffen International Steadicam Workshop w Oxfordzie w 2014 roku. Po powrocie z Wielkiej Brytanii postanowił doskonalić swój warsztat na Akademii Multi Art w Krakowie. Dzięki wcześniej zdobytym umiejętnościom i talentowi, omijając dwa lata nauki awansem dostał się na Podyplomowy Kurs Operatorski - za National Geographic Magazine Poland.

Technika stosowana przez polskiego filmowca to timelapse. Polega ona na rejestrowaniu długotrwałych procesów zachodzących w naturze, które są niezauważalne dla ludzkiego oka. Jest to bardzo żmudny proces, wymagający od filmowca dużo cierpliwości. Tym sposobem Maciej Tomków nakręcił m.in. niesamowity obraz najciemniejszego nieba na świecie i przemieszczających się po nim gwiazd.

Sprzęt filmowy niezbędny do kręcenia obrazów techniką timelapse, którego używa Tomków w terenie, waży ok. 45 kg. Aby uzyskać 4-minutowy materiał timelapse z Namibii filmowiec spędził pod gołym niebem 24 dni. Rozpiętość temperaturowa wynosiła od 38 stopni w dzień do 8 stopni w nocy. Te trudności jednak nie zrażają filmowca:

Bardzo dobrze pamiętam noc na pustyni Namib wśród najpiękniejszych wydm świata: żadnej żywej duszy, po prostu pustka.

Kadr z produkcji Macieja Tomków, źródło: fotoblogia.pl

Tomków przez wiele lat trenował jazdę agresywną na rolkach i akrobatykę sportową. Swoje umiejętności wykorzystał przy kręceniu autorskiej produkcji „Warsaw Halla”. Film powstał podczas jazdy filmowca na rolkach i został uznany za najlepszy materiał promujący Warszawę w 2014 roku.

Kadr z produkcji Macieja Tomków, źródło: vimeo.com

W 2015 roku wziął udział w 3. edycji projektu „Dream Walker – Around The World in 80s Jumps”. Dla potrzeb projektu realizował ujęcia timelapse do filmu, dokumentującego skoki na linach z wysokości. Zdjęcia były kręcone na greckiej wyspie Zakynthos.

Pobyt w Grecji był przyczynkiem do powstania kolejnego projektu autorskiego zrealizowanego w technice timelapse - „Treasures of Zakynthos”. Obraz obejrzało go ponad 900 000 ludzi w 150 krajach. Materiał zdobył nagrodę Vimeo Staff Picks oraz „Best Timelapse” na Los Angeles Independent Film Festival Awards.