Do góry

Mamona dla Polaków prowadzących interesy na Wyspach

Nowy portal mamona.co.uk skierowany jest do Polaków prowadzących firmy w Wielkiej Brytanii. To pierwsza taka platforma edukacyjna wyjaśniająca po polsku zawiłości brytyjskiego systemu finansowego, w tym podatkowego. Podpowiada też, jak rozwijać firmę i oszczędzać pieniądze na podatkach.

Z Dawidem Wojnowskim, założycielem i współwłaścicielem portalu mamona.co.uk oraz oraz firmy TaxOne rozmawia Jacek Różalski

Na portalu, który stworzyłeś najwięcej informacji dotyczy podatków i kwestii finansowych. Wynika to z tego, że jesteś też właścicielem firmy księgowej TaxOne, pomagającej rozliczać się z podatków?

Dawid Wojnowski: Początkowo strona miała mówić tylko o podatkach na Wyspach, ale doszliśmy do wniosku, że skoro ma być skierowana do polskich przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii, to dlaczego nie ma też opowiadać o innych kwestiach związanych z biznesem. Na początku sam pisałem artykuły na stronę. Gdy powstało ich około stu, stwierdziliśmy, że stronę można „odpalić”. Wówczas do współtworzenia projektu zaprosiliśmy inne osoby. Teraz jest już w naszym zespole prawniczka, która lubi pisać, a na dodatek jest autorką grafiki ilustrującej nasze treści. Oprócz niej pisze już dla nas kilka innych osób. Na stronie będzie coraz więcej artykułów o firmowych stronach internetowych, social mediach, marketingu, ale i prowadzeniu firm. Z czasem będą dochodzić inne tematy.

Polacy prowadzący interesy w Wielkiej Brytanii w większości znają język angielski. Dlaczego nie wyjaśniać im kwestii związanych z podatkami i finansami po angielsku, posługując się od razu angielską terminologią?

Stron o finansach po angielsku jest wystarczająco dużo. Poza tym, mimo nieraz już dość dobrego języka, nie każdy z polskich właścicieli firm w Wielkiej Brytanii jest w stanie zrozumieć terminologię finansową, w tym podatkową po angielsku. Dlatego strona jest po polsku. Jednak głównym powodem jej założenia było stawienie czoła chłamowi, który na temat finansów i prowadzenia firm istnieje w internecie. My podajemy zweryfikowane informacje, dając do tego od razu referencje do wiarygodnych źródeł, gdzie można je sprawdzić.

Strona jest skierowana do Polaków prowadzących biznesy na Wyspach. Chodzi o każdego, kto założył swoją firmę, nawet taką najmniejszą – jednoosobową?

W Wielkiej Brytanii istnieje około 60 tys. firm założonych przez Polaków, ale my chcemy przede wszystkim dotrzeć do osób, które dopiero chcą założyć firmę, ale mają obawy. Chcemy je motywować i uczyć, jak to zrobić. Z drugiej strony wiemy też, że wiele firm zamyka się po dwóch latach, bo nie radzą sobie z prowadzeniem spraw finansowych, w tym podatkowych. Są firmy typu „Limited”, które po roku działalności nagle dostają wysokie stawki podatków do zapłacenia i nie wiedzą skąd one się biorą. Mamona powstała z myślą, aby takim osobom podpowiadać, jak sobie radzić z finansami? Na co się przygotować, gdy prowadzi się poważny biznes? Niebawem ukaże się książka, w której odpowiadam na te i całe mnóstwo innych pytań i będzie ona ściśle powiązana ze stroną Mamona.

Wielu Polaków mieszkających na Wyspach kiedyś prowadziło firmy w Polsce. Wielu nie wspomina tego dobrze. Niektórym polski ZUS i składki płacone tej instytucji wciąż śnią się po nocach.

Szczęście zaczyna się tam, gdzie kończy się strach. Właśnie po to założyliśmy Mamonę: aby wyjaśniać Polakom, jak łatwo jest w Wielkiej Brytanii nie tylko założyć, ale prowadzić własną firmę. Tutaj nie trzeba się niczego obawiać. Na Wyspach nie trzeba bać się płacenia obowiązkowych składek, czyli National Insurance contributions, bo są one niewielkie. Na przykład osoba samozatrudniona może zapłacić kilkanaście funtów miesięcznie. W Polsce to są bez porównania wyższe kwoty, niezależnie czy ktoś w tym czasie zarabia na swojej działalności czy nie. Tu płaci się stawki zależne od kwoty zarobków. Na Wyspach o wiele łatwiej jest rozliczać się z urzędem skarbowym, bo można sobie założyć własne konto na gov.uk i mieć wszystko na stronie. Dodatkowo tutejsza skarbówka przesyła nam wszystkie niezbędne informacje, a nawet rekomendacje do dalszych działań. Tu urzędnik ma za zadanie pomóc podatnikowi. HMRC nie jest od tego, żeby ludzi straszyć, a tym bardziej, żeby się śniło w sennych koszmarach.

A co macie do zaproponowania Polakom, którzy biznesy na Wyspach prowadzą już od wielu lat? Czy oni też mogą dowiedzieć się czegoś, czego jeszcze nie wiedzą?

Chociażby jak płacić niższe podatki. Jeśli ktoś zarabia już naprawdę duże pieniądze, wcale nie znaczy, że od razu musi odprowadzać bardzo duże podatki. Mamona podpowiada, jak to robić bez potrzeby chodzenia do doradcy podatkowego, który za wyjaśnienie, czy tym bardziej pomoc w rozliczeniu podatków, weźmie adekwatne pieniądze. My chcemy się dzielić wiedzą przynajmniej na tym podstawowym poziomie, dzięki czemu wchodzenie w szczegóły stanie się łatwiejsze.

Jak płacić niższe podatki?

Chociażby poprzez korzystanie z ulg podatkowych, które oferuje urząd skarbowy, a o których nikt w telewizji, czy nawet w sieci nie powie. Bo pewne szczegóły są zależne od profilu prowadzonej działalności, oczywiście od dochodów i paru innych składowych, które trudno wyszukać w Internecie. Taką wiedzę mają najczęściej księgowi, a my chcemy się nią w jakiejś części podzielić za darmo. Prosty przykład: jakiś czas temu zrobiłem wideo, dlaczego warto wziąć na firmę samochód elektryczny, a nie spalinowy? Dlatego, że na elektrycznym można zaoszczędzić ogromne pieniądze w podatkach, nawet do kilku tysięcy rocznie. Innym sposobem jest w tej chwili tzw. super-deduction, czyli ulga dla biznesów, dzięki której można sobie odliczyć od podatków kwotę do 130 proc. wartości wydaną za zakup kupionych maszyn, np. komputerów, czyli tak zwanych aktywów stałych. Generalnie rzecz ujmując: prowadząc średniej wielkości firmę typu „Limited”, rocznie na podatkach można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy funtów.

Co z tymi, którzy prowadzą interesy także poza Wielką Brytanią, na przykład w Polsce, lub po prostu mają tam nieruchomości, z których czerpią dochody?

O tym też piszemy. W ten sposób odpowiadamy na prośby Polaków, którzy od jakiegoś czasu zgłaszają się do nas, bo poza Wielką Brytanią posiadają mieszkania czy domy i nie wiedzą, że od dochodów z nich uzyskiwanych powinny w Wielkiej Brytanii płacić podatki. Właśnie w tej chwili polskie urzędy skarbowe prowadzą dużą akcję sprawdzania takich Polaków.

Nie wszyscy wiedzą, że w tej chwili funkcjonuje dość sprawny przepływ informacji między urzędami podatkowymi polskimi i brytyjskimi i że te urzędy wymieniają się danymi na temat dochodów polskich obywateli.

Właśnie. I dzięki temu urzędy skarbowe w Polsce wiedzą, ile kont w Wielkiej Brytanii mają Polacy, znają nawet ich numery. Mało tego, wiedzą, jakie operacje są dokonywane na tych kontach. Ludzie dostają pisma z polskich urzędów skarbowych o wyjaśnienie swoich dochodów uzyskiwanych poza Polską, bo nie poinformowały polskiej skarbówki, że nie są już polskimi rezydentami podatkowymi. Z drugiej strony Polacy mieszkający na Wyspach dostają pisma z brytyjskiego HMRC o wyjaśnienie dochodów spoza Wielkiej Brytanii, od których powinny zapłacić tu podatki. Ludzie o tym nie wiedzą, dlatego my powstaliśmy między innymi po to, aby takie sprawy uświadamiać, wyjaśniać, co powinno się w takich i podobnych sytuacjach robić. Ale też, żeby w przypadku brytyjskich urzędów nie bać się kontaktów z nimi. Bo najgorsze co można zrobić, to nie odpowiadać na wezwania HMRC. Wiele spraw można rozwiązać bez narażania się na płacenie wysokich kar.

Co się kryje pod zakładką „Strony internetowe”?

Współpomysłodawcą projektu Mamona.co.uk jest Michał Czerlikowski, który jest specjalistą od Webflow i tworzy strony internetowe dla firm i wie o na ten temat wszystko. W materiałach, które publikuje, podpowiada, jak się tworzy strony, żeby nie były tylko estetycznym uzupełnieniem biznesu, ale żeby przede wszystkim stały się jego integralną częścią, żeby pomagały sprzedawać produkt czy produkty prowadzonej firmy.

Zdecydowana większość ludzi nie ma pojęcia, jak się tworzy strony i nie ma czasu, żeby się tego samodzielnie uczyć.

To zajmuje sporo czasu, a ktoś, kto prowadzi biznes chce się skupić właśnie na nim. Warto więc zostawić stworzenie strony komuś, kto się na tym zna i zrobi to lepiej i szybciej. Ale nawet w takiej sytuacji my podpowiadamy, jak zweryfikować wykonaną stronę? Jak sprawdzić i ewentualnie nakazać naprawę rzeczy, które nie zostały wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Na Mamonie będziemy prowadzić kursy wideo, rodzaj audytu istniejących już stron internetowych. Będziemy pokazywać, na co zwrócić uwagę, gdy ktoś nam zrobi stronę? Co zostało dobrze zrobione, a co źle?

Na stronie mamy też teksty o tym jak być dobrym liderem.

To dzieła Justyny Juska, naszej ekspertki od przywództwa i zarządzania, która od lat uczy o tym na kursach. Nie tylko o tym. Także, jak być dobrym właścicielem swojej firmy. Bo to, że potrafimy już sami prowadzić firmę nie oznacza jeszcze, że mamy umiejętności współpracy z zatrudnionymi przez nas pracownikami. Niebawem będziemy też publikować teksty o tym, jak sprzedawać, w tym poprzez reklamy.

Pomagacie też w kupnie i sprzedaży nieruchomości?

W zakładce „Nieruchomości” opisujemy kwestie związane z podatkami, w tym, jakie korzyści można mieć z samego faktu zakupu nieruchomości. Dwa lata temu, gdy było niskie oprocentowanie kredytów, ludzie rzucili się do kupowania mieszkać i domów. Dziś nie śpią już tak spokojnie, gdy dowiadują się, że odsetki mają wzrosnąć do 6 procent, a spłata ich mortgage’u będzie kosztować np. 400 funtów miesięcznie. W przyszłości chcielibyśmy podpowiadać, jak kupować nieruchomości, zarówno domy i mieszkania, ale też te biznesowe, na przykład biura i mieć z tego korzyści podatkowe.

W tej chwili można w zakładce „Nieruchomości” przeczytać o tym, jak się rozliczyć z HMRC, gdy sprzeda się ziemię w Polsce.

Niewiele osób wie, że będąc brytyjskim rezydentem podatkowym, gdy sprzeda swoją nieruchomość poza granicami UK, to trzeba od tej transakcji zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Informujemy też o tym, że w momencie opuszczenia Wielkiej Brytanii i powrotu na stałe do Polski, gdy chcemy wynajmować nasze mieszkanie na Wyspach, powinniśmy zlecić płacenie podatków najemcy, bo taki jest wymóg prawny.

Można powiedzieć, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii radzą sobie tutaj w biznesach? Te 60 tysięcy firm chyba o tym świadczy?

Oczywiście, że tak. W dodatku Polacy działają w niemal wszystkich dziedzinach, od inwestorów pracujących w londyńskim City i płacący podatki w milionach funtów, poprzez firmy budowlane, bankowość, po lekarzy czy osoby sprzedające nieraz zwykłe rzeczy przez internet. Bo wydawałoby się, że na przykład małe kubki do kawy to rzecz, na której nie można zarobić dużych pieniędzy, a okazuje się, że w Wielkiej Brytanii można. Takich i innych przykładów znam dziesiątki.

Rozumiem, że chcesz powiedzieć Polakom na Wyspach, aby się nie bali i zakładali firmy?

Dokładanie tak. Chciałbym też, aby za jakiś czas mamona.co.uk była dla Polaków planujących swoje biznesy czy tych, którzy już je prowadzą pierwszą stroną, na którą wchodzą, aby dowiedzieć się wartościowych i wiarygodnych rzeczy na temat finansów, podatków, ale też prowadzenia firm, czy po to, aby dowiedzieć się, jak korzystnie sprzedać nieruchomość. Dlatego chcemy współpracować ze specjalistami z coraz to nowych dziedzin, w tym prawnikami, którzy będą się dzielić swoją wiedzą. Chcemy też organizować kursy stacjonarne na temat prowadzenia firm, a w przyszłości na naszej stronie będzie można kupić e-booki na przykład na temat prowadzenia księgowości czy marketingu. Już teraz mamy newsletter, na który można się zapisać i otrzymywać wiadomości z linkami do najważniejszych treści biznesowych.

Komentarze 6

barbara668
2
#127.10.2022, 19:18

Nie wiem .Smiac sie nie wypada.Milczec tym bardziej.Bedzie najlepiej zrobic chyba tak I NAPEWNO TAK.olac ten smieszny kretynski wpis.

Profil nieaktywny
Delirium
#227.10.2022, 21:11

Co jest z nim nie tak, pani Barbaro? To uwaga odnosząca się do tekstu, czy do wpisu #1?

Zbychu_zPlebani
7 831
#327.10.2022, 21:46

60 tys. firm ;)

Profil nieaktywny
Delirium
#427.10.2022, 22:01

Ale że niedoszacowano ducha przedsiębiorczości milionowej populacji? ;)

Profil nieaktywny
Delirium
#527.10.2022, 22:06

Zbychu, nie wiem, jak to liczyć. Nie wiadomo, ile z tych firm jest rzeczywiście aktywnych. Niektórzy -jak np. właściciele mamona.co.uk- figurują w dokumentach kilku spółek.

Zbychu_zPlebani
7 831
#627.10.2022, 22:11

Ilu prezesów firm robi na budowach? Majątek firmy: kask, kamizelka odblaskowa i safety boots.