Do góry

Młodzi polscy naukowcy zjechali do Cambridge

Od studiów nad rolą dynastii Jagiellonów w Europie, poprzez poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy jedzenie ciasta może pomóc w odchudzaniu?”, aż po dylematy etyczne związane z tworzeniem sztucznej inteligencji - między innymi o tym dyskutowano w Cambridge, dokąd z 11 państw zjechało 250 młodych polskich naukowców.

Konferencja „Science: Polish Perspectives” w Cambridge. Fot. Materiały prasowe

Celem konferencji „Science: Polish Perspectives” jest współpraca Polaków, których chęć zdobywania i pogłębiania wiedzy rzuciła w odległe zakątki świata.

To że jest ich na święcie coraz więcej jest wynikiem trwającego w Polsce od lat drenażu mózgów. Wielu uzdolnionych Polaków nie widzi w ojczystym kraju możliwości rozwoju porównywalnych z tymi, które dają ośrodki naukowe na przykład w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, czy Kanadzie.

To ważna konferencja, bo daje możliwość zbudowania sieci kontaktów w Polsce i za granicą

– tłumaczył swoją obecność Jan Jakub Chromiec, doktorant w Hertie School of Governance w Berlinie

Największą wartością są ludzie, których się tutaj spotyka. Ta konferencja daje nam świetne perspektywy na nawiązanie współpracy badawczej w przyszłości. Jestem tutaj, żeby spotkać znajomych z poprzednich edycji. Być może spotkać nowych współpracowników, a także dowiedzieć się więcej o możliwościach powrotu do Polski

– wtórował Wiktor Olszowy, doktorant z Uniwersytetu Cambridge.

Konferencja „Science: Polish Perspectives” w Cambridge. Fot. Materiały prasowe

Połowa nie planuje wracać do Polski

Podczas konferencji Fundacja Polonium zaprezentowała wstępne wyniki trwającej wciąż ankiety, której celem jest zbadanie polskiej diaspory naukowej. To pierwsze studium polskich emigrantów pracujących naukowo o takiej skali. Ma ono pomóc zrozumieć, jak polscy naukowcy rozprzestrzeniają się po świecie, z kim utrzymują kontakty oraz jak zapatrują się na kwestie powrotu.

Pomimo iż prawie połowa badanych nie planuje wracać do Polski, ogromna większość z nich czerpie korzyści zawodowe wynikające z kontaktów z naukowcami w Polsce. Ponad połowa z nich ma również doświadczenie z polskim systemem edukacji. Sugeruje to, że jest wiele czynników natury osobistej, do których można się odwołać, żeby zachęcać ludzi do powrotów oraz współpracy z Polską

– przekonywał dr Rafał Mostowy z Fundacji Polonium.

Obszerny raport z analizą polskiej diaspory ukaże się w 2018.

Konferencja „Science: Polish Perspectives” w Cambridge. Fot. Materiały prasowe

Komentarze