Do góry

Może należeć ci się zwrot, choć o tym nie wiesz - sprawdź!

PPI (payment protection insurance) to ubezpieczenie, które towarzyszyło wielu produktom kredytowym takim jak karty kredytowe, mortgage, pożyczki, zakupy ratalne czy inne kredyty. Teoretycznie miało ono na celu zabezpieczać spłatę zobowiązań w przypadku np. utraty pracy, jednak w praktyce nie można było z niego skorzystać i w rzeczywistości stanowiło ukryte opłaty.

Banki i instytucje finansowe sprzedawały ubezpieczenia PPI udzielając kredytów jako usługę dołączoną w pakiecie, jednak czyniły to bez wiedzy i świadomej zgody klientów.

Najwięcej PPI sprzedano w latach 1990 - 2010, jednak także w późniejszych latach nadal klienci byli obarczani niechcianym ubezpieczeniem. Sprzedaż PPI została uznana za proceder nieuczciwy, działanie w złej wierze (mis-selling). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego wszystkie PPI, które zostały sprzedane w sposób budzący wątpliwości, muszą zostać zwrócone klientom.


Zweryfikuj bezpłatnie, czy należy Ci się zwrot


PPI można odzyskać wraz z odsetkami, jednak jest to możliwość ograniczona w czasie. Zgodnie z zarządzeniem FCA - regulatora rynku finansowego w Wielkiej Brytanii, o zwrot PPI można się ubiegać tylko do sierpnia 2019 roku. Dlatego tak ważne jest, by mieć pewność, że otrzymaliśmy już swój zwrot, tym bardziej że PPI może kryć się pod zupełnie innymi nazwami.

Jakie inne nazwy mogą wskazywać na PPI?

Jeśli w swojej umowie spotkałeś się z jednym z poniższych sformułowań lub zostało ono użyte przez konsultanta kredytowego w trakcie zawierania umowy, koniecznie sprawdź, bo może należeć ci się zwrot:

  • accident, sickness and unemployment (ASU) insurance
  • account cover
  • credit insurance
  • credit protection
  • loan care
  • loan insurance
  • loan protection
  • loan repayment insurance
  • mortgage payment protection insurance (MPPI)
  • payment cover
  • protection plan

Jedna lub kilka nazw brzmi znajomo? Prawdopodobnie obejmuje cię nieuczciwa sprzedaż PPI. Czasu masz niewiele - sama procedura roszczeniowa może trwać do 3 miesięcy, więc należy się śpieszyć. Pamiętaj, że banki nie dokonują zwrotów automatycznie - to ty musisz zwrócić się z roszczeniem.


Zweryfikuj bezpłatnie, czy należy Ci się zwrot


Pamiętaj:

● Odzyskanie PPI nie wpływa ani na relacje z bankiem, zdolność kredytową, ani na przyszłe decyzje kredytowe instytucji finansowych

● Odzyskując PPI odzyskujesz także odsetki za każdy rok deponowania opłat w banku

● Procedura może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy

● Aplikować możesz samodzielnie lub zlecić to wyspecjalizowanym firmom zajmującym się bank claims

● Masz tylko jedną możliwość poprawnego sformułowania claimu

● Deadline mija 29 sierpnia 2019 roku

● Możesz bezpłatnie skonsultować swoją sytuacją i wysokość zwrotu kontaktując się z Omni Claim

O autorze:

Tomasz Kowalczyk - Bank Claims Expert w Omni Claim. Swoją karierę przez długi czas budował pracując dla największych banków - w Polsce i w Wielkiej Brytanii, po czym zajął się dochodzeniem praw konsumentów walcząc z instytucjami finansowymi, z których się wywodzi. Łączy w sobie praktyczną wiedzę na temat procedur i efektywnego prowadzenia spraw o odszkodowania z tytułu opłat PPI czy PBA. Chętnie dzieli się wiedzą - pisał dla wielu mediów na temat finansów, a także występował w roli eksperta m.in. na antenie BBC. Prywatnie - pasjonat podróży, który wykorzystuje każdą wolną chwilę na medytację.