Do góry

Muzeum Sue Ryder – przyjaciółki Polski otwarto w Warszawie

Otwarte w Warszawie muzeum będzie prezentować m.in. obrazki Matki Boskiej i św. Franciszka wykonane z ziaren i kłosów, ofiarowane przez polskiego ministra kultury, kilim w żywych kolorach utkany przez Rosjan w Leningradzie podczas oblężenia miasta podczas II wojny światowej, wazę z kryształu – dar od pacjentów chorych na raka w jednym z Domów Fundacji Sue Ryder. W muzeum będzie także można zobaczyć misternie wykonany model piętnastowiecznego galeonu wykonany przez młodego inwalidę i ofiarowany Sue Ryder w Kotarze z okazji nadania jej honorowego obywatelstwa tego miasta. Wśród eksponatów znalazły się też obrazy, biżuteria, książki i albumy.

100 ośrodków pomocy

Sue Ryder w wieku 16 lat wstąpiła do Korpusu Pierwszej Pomocy Pielęgniarskiej, funkcjonującego przy dowództwie Kierownictwa Operacji Specjalnych – słynnym SOE. Przydzielono ją do polskiej sekcji. Pracowała w bazie, w której szkolono Cichociemnych.

W hołdzie ofiarom II wojny światowej założyła fundację charytatywną. W sumie stworzyła w kilkudziesięciu krajach ponad 100 ośrodków pomocy dla chorych, w tym ponad 30 w Polsce - pierwsze powstały w latach 50. Do dziś w Polsce działa ich ponad 13.

Lady of Warsaw

Od czasu wojny i pracy w SOE Sue Ryder podziwiała Polaków. Ciągle przypominając Anglikom o ich zobowiązaniach wobec dawnego sojusznika, wybudowała i zaopatrzyła w Polsce 30 domów, tzw. Domów Sue Ryder, pięć szpitalnych oddziałów onkologicznych oraz trzy hospicja. Nie mogąc ich prowadzić w okresie PRL w ramach własnej fundacji, wybudowane obiekty przekazywała polskim organizatorom.

O Polakach mówiła „My, Polacy”, a Polskę traktowała jak własną ojczyznę. Kiedy w 1978 roku królowa angielska Elżbieta II za zasługi dla kraju i pracę charytatywną nadała Sue Ryder tytuł szlachecki para Anglii - ta na siedzibę nadanego tytułu obrała Warszawę i odtąd nosiła zaszczytny tytuł Lady of Warsaw.

Komentarze