Do góry

Najpiękniejsze plaże Brytanii: Scarista Beach na Wyspie Harris

Hebrydy Zewnętrzne to jedna z najpiękniejszych części Szkocji i zarazem całej Wielkiej Brytanii. Nikt, kto przybył tu choć raz, nie żałuje długiej jazdy samochodem i przeprawy promem. Widoki, które oferują Hebrydy, w tym ich północna część – Wyspa Lewis and Harris pozostają w pamięci do końca życia.

Scarista Beach. Fot. Wikipedia Commons

Isle of Harris oferuje niemal wszystko, czego spragnieni są miłośnicy morza, natury, pięknych widoków i plaż. No, może z wyjątkiem temperatury, bo ta, jak to w Szkocji, nie rozpieszcza. Ale dla miłośników natury nie ma to większego znaczenia.

Jedną z największych atrakcji Hebrydów są plaże, a jedną z najpiękniejszych jest długa na milę Scarista. Leży na południowo-zachodnim krańcu Harris. Można się na niej poczuć jak na Karaibach, choć bez wygrzewania się na słońcu. Wystarczy na chwilę zanurzyć się w wodzie, aby szybko sobie przypomnieć, że jednak nie jesteśmy w tropikach. Woda potrafi być naprawdę zimna nawet w lipcu.

Morświny i krowy

Najłatwiej dostać się na plażę od strony hotelu Scarista House, ale można tam dotrzeć także kilkoma innymi ścieżkami.

Scarista Beach to rozległy łuk złotego piasku zwrócony w stronę turkusowego Atlantyku. Można tu zobaczyć nie tylko morświny i surferów na falach, ale i krowy przechadzające się wzdłuż brzegu.

Scarista Beach. Fot. Wikipedia Commons

Scarista to także łąki pokryte dzikimi kwiatami (machair), które spływają na plażę i wiele dzikich zwierząt. Nie należy być zaskoczonym, gdy zobaczy się w oceanie foki, nad gową orły, a w oddali jelenie.

Na Isle of Harris najlepsze zdjęcia robi się ponoć latem pod koniec dnia. Zwłaszcza gdy Atlantyk rozbija poteżne fale o brzeg, ale z pewnością każdy znajdzie tam setki dobrych miejsc na uchwycenie naprawdę pięknych widoków.

Scarista Beach. Fot. Wikipedia Commons

Widok na St Kilda

Doświadczeni spacerowicze mogą wspiąć się na liczące 339 metrów wzgórze Ceapabhal – najbardziej wysunięty na zachód szczyt Harris, który znajduje się na końcu plaży – i podziwiać zapierający dech w piersiach widok, w tym leżące na północy góry, otaczające plażę piękne wydmy, a w pogodne dni da się zobaczyć leżącą daleko na zachodzie wyspę St Kilda.

Scarista to także miejsce urodzenia pisarza Finlaya J. MacDonalda, który pisał o dorastaniu na Wyspie Harris w latach 30. XX wieku. Jego książki: „Crowdie and Cream”, „Crotal and White” oraz „The Corncrake and the Lysander” malują żywy i pełen humoru obraz życia na Hebrydach, które wielu uważa (niesłusznie) za zapomniany przez Boga kraniec Brytanii. Kraniec z pewnością, ale jaki piękny.

Scarista Beach. Fot. Facebook

Komentarze 1