Do góry

Najpiękniejsze plaże Brytanii: Sennen Cove na krańcach Kornwalii

Sennen Cove to długa na milę zatoka, tuż obok Land’s End, czyli najdalej na zachód wysuniętego zakątka Anglii, a ściślej mówiąc, Kornwalii.

Dawno temu sądzono, że brzegi te odwiedzają syreny. Po latach okazało się, że syreny to delfiny, które nadal można zobaczyć, jak bawią się w głębokich wodach zatoki. Surferzy również uwielbiają to miejsce, bo warunki są tu idealne dla uprawiania tego sportu, a pobliska miejscowość Sennen wciąż zachowuje atmosferę starej wioski rybackiej.

W niektóre dni roku kierujące się w stronę brzegu wysokie fale czynią Sennen Cove najbardziej wysuniętym na zachód Kornwalii celem surferów, w inne dni pływy powodują, że woda się cofa, a plaża ze złotym piaskiem robi się naprawdę ogromna. Za to mały port ze stacją łodzi ratunkowych i galerią sztuki jest idealny na te dni, kiedy słońce chowa się za chmurami.

Sennen Cove. Fot. visitcornwall.com

Na plaży panują nie tylko doskonałe warunki do surfowania, ale i do bezpiecznej kąpieli w oznaczonych miejscach. Są one jednak często przesuwane zgodnie z ruchami pływów. Ochrona ratownika zapewniona jest od Wielkanocy do końca października.

Warty odwiedzenia jest także Pedn-mên-du – cypel na południowym krańcu zatoki, który chroni ją przed zachodnimi wiatrami znad Atlantyku. Z tego miejsca roztaczają się niesamowite widoki, a niżej położone granitowe klify są popularnym miejscem dla wspinaczy.

Sennen Cove. Fot. visitcornwall.com

Na mocy zarządzenia miejscowego councilu, od 15 maja do 30 września w godzinach 10-18 na plaże nie można wprowadzać psów. Są one jednak mile widziane na plaży Gwynver na północnym krańcu zatoki.

I co ważne, obok plaży znajduje się pub, kawiarnie, sklep dla surferów, dwie szkółki surfingu oraz duży parking. Wystarczająco duży, aby spokojnie znaleźć miejsce.

Sennen Cove. Fot. visitcornwall.com

Komentarze 5

Delirium
23 427
Delirium 23 427
#213.06.2021, 19:32

Ostatnia fotka wrzucona jest do góry nogami: trawnik u góry, niebo na dole.

Delirium
23 427
Delirium 23 427
#313.06.2021, 19:32
Negocjator
5 721 9
Negocjator 5 721 9
#416.06.2021, 10:48

Zawsze chciałem sobie pojechać do Kornwalii, ale jakoś do Hiszpanii było bliżej ;-)

Tej wiosny zarazki pomogły mi podjąć decyzje i mam rezerwację w hoteliku na jakimś kornwalijskim zatylczu. A potem się ludziska obudzili i już wolnych miejsc nie ma. Za kilka tygodni zasłużony urlopik.

Negocjator
5 721 9
Negocjator 5 721 9
#517.06.2021, 00:01

To się zdecyduj - Dagmara czy Dominika? Bo może jednak Mustafa?